Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση σε home ή prof studio?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

ουουυουουουουουουουουουουουου αρχαιολογεεεεεε soundblasterακια ουουουουουουουουουου  ;D ;D ;D ;D ;D

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Soundblaster?

Τι ειναι αυτο?Βγηκαν μοντερνες καρτες?

AC97 ρεεεεεεεεεεεεεεε!

Σταθεροτης και ποιοτητα μπομπινας.

Με τα χρατς χρουτς της...

Γραφεις και ακους πικαπ. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σίγουρα τα νούμερα δεν έχουν σημασία. Αν σκεφτούμε και πόσες απίστευτες παραγωγές υπάρχουν σε δίσκους γραμμένους πριν από πολλέεες δεκαετίες. Έχω βινύλια δεκαετίας 60 που ακούγονται πολύ καλύτερα από  cd γραμμένα σε υπερντούπερ στουντιάρες με πενηνταπύρηνους επεξεργαστές και πιο πολλές φέτες κι από τον τυρά της γειτονιάς μου  :P

 

 

If at first you dont suceed, then skydiving is definitely not for you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα τα νούμερα δεν έχουν σημασία. Αν σκεφτούμε και πόσες απίστευτες παραγωγές υπάρχουν σε δίσκους γραμμένους πριν από πολλέεες δεκαετίες. Έχω βινύλια δεκαετίας 60 που ακούγονται πολύ καλύτερα από  cd γραμμένα σε υπερντούπερ στουντιάρες με πενηνταπύρηνους επεξεργαστές και πιο πολλές φέτες κι από τον τυρά της γειτονιάς μου  :P

 

 

Υπαρχει και το γκρι,που εχει αφησει στην ιστορια των ηχογραφησεων,αριστουργηματα.

 

Εγω ακομα ακουω παραγωγες που ηταν μετριοτατες,αλλα ειχαν αυτο το κατι:To ταλεντο και αυτο το κατι, που δεν επισκιασε η κακη παραγωγη.

;)

 

Ωραιες παντως και οι φετες...

Με φωμι και λαδοριγανη μαλιστα,δεν παιζονται.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Soundblaster?

Τι ειναι αυτο?Βγηκαν μοντερνες καρτες?

AC97 ρεεεεεεεεεεεεεεε!

Σταθεροτης και ποιοτητα μπομπινας.

Με τα χρατς χρουτς της...

Γραφεις και ακους πικαπ. ;D

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα Grungelizer  θεος........ ;D ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά κι από μένα,

ένας μουσικός-δημιουργός κλπ χρειάζεται οπωσδήποτε ένα home-studio για να στήσει τα κομμάτια του, να πειραματιστεί, να κάνει τις ενορχηστρώσεις του και να νιώσει με την ησυχία του πως είναι το κομμάτι του, τη αίσθηση δημιουργεί κλπ. Από 'κει και πέρα όμως για να ηχογραφηθεί το κομμάτι χρειάζεται προφανώς ένα στούντιο ηχογράφησης. Τώρα φυσικά δεν είναι ανάγκη να εξηγούμε τί είναι το στούντιο και το τι προσφέρει. Συμφωνώ απόλυτα με το Νικόδημο και πιστεύω πως η διαφωνίες έχουν να κάνουν με το γεγονός ότι υπάρχουν πολλά στούντιο που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Προφανώς και δεν υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να πετύχεις τον ήχο ενός στούντιο ηχογράφησης (εκτός εάν η κρεβατοκάμαρά σου είναι μισό στρέμμα, διαθέτει ειδικά διαμορφωμένα booths, control & play room και ηχητικό εξοπλισμό πεντακοσίων χιλιάδων ευρώ). Στα στούντιο δεν δουλεύουν «στουντιάδες» που είναι ντραμμερ, κιθαρίστες κλπ, αλλα μηχανικοί ήχου που ξέρουν τη δουλειά τους. Ο μηχανικός ήχου μεταφράζει αυτό που του λες ή έχεις μέσα στο κεφάλι σου σε ήχο. Δεν θα σε κατευθύνει, ούτε θα πάρει πρωτοβουλίες, εκτός εάν τα πράγματα πηγαίνουν πολύ άσχημα ή έχεις τελείως «διαστημική» άποψη για τη μουσική. Επίσης δεν αφήνεις ποτέ και για κανένα λόγο να μιξάρει κάποιος τη μουσική σου χωρίς να είσαι εκεί και να ακούς. Το οτι δεν έχεις την απαραίτητη κατάρτιση σε τεχνικά θέματα ήχου δεν σημαίνει οτι είσαι κουφός ή δεν ξέρεις πως έπαιξες ή θέλεις να ακούγεται η μουσική σου.

Συνοψίζοντας λοιπόν, πιστεύω πως το home studio είναι απαραίτητο για τα prerecordings και για να έχεις όντως το χρόνο σου να ακούσεις, να κάνεις διορθώσεις και να φανταστείς στο περίπου πως θα ακούγεται το κομμάτι σου και τι ήχο θα έχει, αλλά για την ηχογράφησή του θα πρέπει να απευθυνθείς σε ένα recording studio, και όχι φυσικά σε ένα προβάδικο που υποτίθεται πως κάνει ηχογραφήσεις. Αυτά για την ώρα, εύχομαι κάθε επιτυχία σε ότι κι αν αποφασίσεις. Και φυσικά να κάνεις home studio αν μπορείς!!! ;-)

 

George Avramidis

101 Studios http://www.myspace.com/george_avramidis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά κι από μένα,

ένας μουσικός-δημιουργός κλπ χρειάζεται οπωσδήποτε ένα home-studio για να στήσει τα κομμάτια του, να πειραματιστεί, να κάνει τις ενορχηστρώσεις του και να νιώσει με την ησυχία του πως είναι το κομμάτι του, τη αίσθηση δημιουργεί κλπ. Από 'κει και πέρα όμως για να ηχογραφηθεί το κομμάτι χρειάζεται προφανώς ένα στούντιο ηχογράφησης. Τώρα φυσικά δεν είναι ανάγκη να εξηγούμε τί είναι το στούντιο και το τι προσφέρει. Συμφωνώ απόλυτα με το Νικόδημο και πιστεύω πως η διαφωνίες έχουν να κάνουν με το γεγονός ότι υπάρχουν πολλά στούντιο που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Προφανώς και δεν υπάρχει η παραμικρή πιθανότητα να πετύχεις τον ήχο ενός στούντιο ηχογράφησης (εκτός εάν η κρεβατοκάμαρά σου είναι μισό στρέμμα, διαθέτει ειδικά διαμορφωμένα booths, control & play room και ηχητικό εξοπλισμό πεντακοσίων χιλιάδων ευρώ). Στα στούντιο δεν δουλεύουν «στουντιάδες» που είναι ντραμμερ, κιθαρίστες κλπ, αλλα μηχανικοί ήχου που ξέρουν τη δουλειά τους. Ο μηχανικός ήχου μεταφράζει αυτό που του λες ή έχεις μέσα στο κεφάλι σου σε ήχο. Δεν θα σε κατευθύνει, ούτε θα πάρει πρωτοβουλίες, εκτός εάν τα πράγματα πηγαίνουν πολύ άσχημα ή έχεις τελείως «διαστημική» άποψη για τη μουσική. Επίσης δεν αφήνεις ποτέ και για κανένα λόγο να μιξάρει κάποιος τη μουσική σου χωρίς να είσαι εκεί και να ακούς. Το οτι δεν έχεις την απαραίτητη κατάρτιση σε τεχνικά θέματα ήχου δεν σημαίνει οτι είσαι κουφός ή δεν ξέρεις πως έπαιξες ή θέλεις να ακούγεται η μουσική σου.

Συνοψίζοντας λοιπόν, πιστεύω πως το home studio είναι απαραίτητο για τα prerecordings και για να έχεις όντως το χρόνο σου να ακούσεις, να κάνεις διορθώσεις και να φανταστείς στο περίπου πως θα ακούγεται το κομμάτι σου και τι ήχο θα έχει, αλλά για την ηχογράφησή του θα πρέπει να απευθυνθείς σε ένα recording studio, και όχι φυσικά σε ένα προβάδικο που υποτίθεται πως κάνει ηχογραφήσεις. Αυτά για την ώρα, εύχομαι κάθε επιτυχία σε ότι κι αν αποφασίσεις. Και φυσικά να κάνεις home studio αν μπορείς!!! ;-)

 

 

+16bit

Νομιζω πως αυτη ηταν η πιο ολοκληρωμενη και διαφωτιστικη απαντηση στο θεμα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνοψίζοντας λοιπόν, πιστεύω πως το home studio είναι απαραίτητο για τα prerecordings και για να έχεις όντως το χρόνο σου να ακούσεις, να κάνεις διορθώσεις και να φανταστείς στο περίπου πως θα ακούγεται το κομμάτι σου και τι ήχο θα έχει, αλλά για την ηχογράφησή του θα πρέπει να απευθυνθείς σε ένα recording studio, και όχι φυσικά σε ένα προβάδικο που υποτίθεται πως κάνει ηχογραφήσεις. Αυτά για την ώρα, εύχομαι κάθε επιτυχία σε ότι κι αν αποφασίσεις. Και φυσικά να κάνεις home studio αν μπορείς!!! ;-)

 

 

gavramid νομίζω ότι τα κάλυψες όλα. Γι αυτό ανέφερα και αυτά για τους διάφορους στουντιάδες. Όπως είπε και ο σωφέρ στον Γιώργο Κωνσταντίνου... "παθός και μαθός!"

 

If at first you dont suceed, then skydiving is definitely not for you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+16bit

Νομιζω πως αυτη ηταν η πιο ολοκληρωμενη και διαφωτιστικη απαντηση στο θεμα. ;)

:o :o δεν την παλευεις  ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα τα νούμερα δεν έχουν σημασία. Αν σκεφτούμε και πόσες απίστευτες παραγωγές υπάρχουν σε δίσκους γραμμένους πριν από πολλέεες δεκαετίες. Έχω βινύλια δεκαετίας 60 που ακούγονται πολύ καλύτερα από  cd γραμμένα σε υπερντούπερ στουντιάρες με πενηνταπύρηνους επεξεργαστές και πιο πολλές φέτες κι από τον τυρά της γειτονιάς μου  :P

 

 

Είναι επείδή τότε δεν είχαν φέτες, αλλα ολόκληρα κεφάλια τυρί

πχ ένας stereo compressor είχε μέγεθος 6U και ζύγιζε 30 κιλά

ενώ ένα pultec program eq που ήταν mono ήταν 3U αν σκεφτείς οτι ήθελες άλλο ενα για τις μεσαίες περιοχές και αυτά Χ2 για στέρεο σήμα...

μιλάμε για πολύ τυρί

;)

 

George Avramidis

101 Studios http://www.myspace.com/george_avramidis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι επείδή τότε δεν είχαν φέτες, αλλα ολόκληρα κεφάλια τυρί

πχ ένας stereo compressor είχε μέγεθος 6U και ζύγιζε 30 κιλά

ενώ ένα pultec program eq που ήταν mono ήταν 3U αν σκεφτείς οτι ήθελες άλλο ενα για τις μεσαίες περιοχές και αυτά Χ2 για στέρεο σήμα...

μιλάμε για πολύ τυρί

;)

 

Πιστέυω ότι απλά έκαναν μαγικά και ξόρκια ή απλά είχαν πουλήσει όλοι την ψυχή τους στο διάβολο  :P

 

Δεν είναι ότι έχουν απλά καλή ποιότητα, η εισαγωγή του Wish you were here σε βινύλιο του τότε, μου ακούγεται σαν να έχω την κιθάρα δίπλα μου... it's witchcraft I tell you!

 

PS: Μιας και αναφέραμε τα monitors, τώρα που πήρα για το home studio, έχω αρχίσει και ξαναακούω όλη μου τη μουσική συλλογή... άλλο πράγμα...

If at first you dont suceed, then skydiving is definitely not for you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου