Προς το περιεχόμενο

Τσιμεντοσανίδα αντί για γυψοσανίδα ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο οτι καταλαβα, ο χωρος με την τηλεόραση ειναι δικος σου. Θες να τον απομονώσεις απο εναν χώρο που επισης ειναι δικος σου. Η τακτική που ακολουθεις ειναι να χωρίσεις τους δυο χώρους με γυψοσανίδες.

Πιθανώς να υπάρχει ήδη τοίχος που θες να τον γκρεμίσεις; Σε αυτη τη περίπτωση γιατι δεν δοκιμάζεις εξωτερικές ηχοπαγίδες μήπως και γλυτώσεις γκρεμίσματα;

Υποθέτω οτι θεωρείς το πάχος του κουφώματος (της κασας) ως οριο για το παχος του νεου τοιχου που θα χτισεις; Αυτο μπορεις να το παρακάμψεις και να κανεις οσο θελεις το κενο της γυψοσανιδας. Το κουφωμα απλως θα στερεωθει στο νέο του χώρο, αν και θα χρειαστεις ενα νεο γωνιακο πρεβαζι για αισθητικους λόγους.

Και κάτι ακομα. Τι πάτωμα έχεις; Εαν μιλάμε για ξυλο καρφωτό και ειδικα εαν οι δύο χωροι μοιράζονται το ίδιο πάτωμα, τότε έχεις μεγαλύτερο θέμα απο οτι νομισες.

 

Στην προηγούμενη φωτογραφία, είναι 1 δωμάτιο που παίζει η τηλεόραση και δίπλα, μετά από το κόκκινο (που συμβολίζει την ηχομόνωση) είναι το άλλο μου δωμάτιο, όπου είμαι εγώ και χρησιμοποιώ πυκνωτικό μικρόφωνο.

 

Όχι, δεν πρόκειται να γκρεμίσω τοίχο.  Το πάτωμα δεν είναι ξύλινο. 

 

Θέλω να βάλω μία πλάκα, από τσιμεντοσανίδα ή γυψοσανίδα.  Μόνο αυτό το περιθώριο υπάρχει.  Για μία πλάκα, επειδή το Keifoam που ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα, είναι ήδη 4cm και εγώ έχω μέχρι 6 cm περιθώριο.  

 

Βλέπω λόγου χάρη ότι στην KNAUF διατίθενται Ηχομονωτικές Γυψοσανίδες "Piano", οι οποίες είναι γυψοσανίδες υψηλής πυκνότητας για εφαρμογές με μεγάλες απαιτήσεις ηχομόνωσης.

Αυτό δημιουργεί και το συλλογισμό, ότι αφού η υψηλή πυκνότητα, είναι ακόμα πιό ιδανική  για εφαρμογές με μεγάλες απαιτήσεις ηχομόνωσης, τότε μήπως άραγε η ακόμα πιό υψηλή πυκνότητα της τσιμεντοσανίδας, αποτελεί ακόμα πιό ιδανικό υλικό, ανεξάρτητα από το κόστος ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι, μεγαλύτερη επιφανειακή πυκνότητα (μάζα/τετραγωνικό) δηλαδή βαρύτερο υλικό (αν μιλάμε για συγκεκριμένο πάχος) δίνει αποτελεσματικότερη ηχομείωση. Όμως, όπως προαναφέρθηκε μπορεί να ακούς το θόρυβο από το ταβάνι, από το πάτωμα, από το διάδρομο κλπ κλπ. Είναι δύσκολο να προσδιοριστεί η αποτελεσματικότητα της παρέμβασης μόνο σε έναν τοίχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην δίνεις σοβαρη σημασία στην γυψοσανίδα. Ειναι απλως ενα κέλυφος για να καλύψεις την ηχομονωση. Δεν θα προσφέρει απολύτως τίποτα. Γυψοσανίδα κλασσικη με κάποια σοβαρα μελετημένη ηχομόνωση. Στη θεση σου θα αναρωτιώμουν περισσότερο μηπως ΔΕΝ πρεπει να κατασκευαστει η γυψοσανιδα. Μηπως να καταφύγεις σε ηχοπαγίδες εξωτερικές. Λέμε τώρα μια αποψη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου