Προς το περιεχόμενο

Mesa Boogie Mini Rectifier


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρτε ενισχυτες μινιατουρες...

Δωστε και εναμισι χιλιαρικο...

Τα βλεπω τα θρεντ να 'ρχονται...

Γιατι μαμα δεν εχει χεντρουμ ο ενισχυτης?

Γιατι γιαγια η παραμορφωση ακουγεται σα να εχει σκορβουτο??

Γιατι μπαμπα ο ενισχυτης δεν εχει μπασσα???

Γιατι θεια ο ενισχυτης ακουγεται σα να βγαινει απο ενα πακετο τσιγαρα?

 

Καθε φορα τα γιδια...

Οι ενισχυτες που εχουν πολλα βατ δεν τα εχουν για να ανοιγουν σε υψηλες εντασεις !!!

Αλλοι ειναι οι λογοι...

 

 

Πες τα χρυσοστομε!... ::)

Τι στα κομματια...ηλιθια μοδα ειναι και θα περασει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παρτε ενισχυτες μινιατουρες...

Δωστε και εναμισι χιλιαρικο...

Τα βλεπω τα θρεντ να 'ρχονται...

Γιατι μαμα δεν εχει χεντρουμ ο ενισχυτης?

Γιατι γιαγια η παραμορφωση ακουγεται σα να εχει σκορβουτο??

Γιατι μπαμπα ο ενισχυτης δεν εχει μπασσα???

Γιατι θεια ο ενισχυτης ακουγεται σα να βγαινει απο ενα πακετο τσιγαρα?

 

Καθε φορα τα γιδια...

Οι ενισχυτες που εχουν πολλα βατ δεν τα εχουν για να ανοιγουν σε υψηλες εντασεις !!!

Αλλοι ειναι οι λογοι...

Τι στα κομματια...ηλιθια μοδα ειναι και θα περασει...

 

Ενώ το σωστό θα ήταν να παραμείνουμε στην εποχή των ρακ-ψυγείων και στα εκατοντάδες βατ που μέσα στη μεγαλοπρέπεια του σαλονιού ονειρευόμαστε πως τα έχουμε απλώσει να αεριστούν, να λιαστούν και να συνεπάρουν τα πλήθη (αλλά με μικρόφωνα, όπως και τους μικρούς) στην main stage του Download, του Rock am Ring και του Graspop?

 

Mεγάλο headroom φυσικά και δεν θα έχουν, αλλά δεν θα τους αγοράσει κάποιος για αυτό, ούτε φυσικά το δίνουν μόνο τα "τέρατα". Κι όχι μόνο δεν είναι ηλίθια μόδα αλλά μια πολύ χρήσιμη ιδέα που δε νομίζω πως έχει κριθεί η τύχη της (ήδη best seller) από ανεδαφικούς σνομπισμούς αλλά από τις ανάγκες του κοινού, και γιατί όχι, και από την αίγλη-GAS του να έχεις έναν πολύ πιο εύκολα διαχειρίσιμο και φτηνότερο ενισχυτή από την ούγκα-μπούγκα βερσιόν.

 

...ή να την αρπάξει ένας κλέφτης παραμάσχαλα, εκεί να δεις τρέξιμο ;D

  :D :D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ το σωστό θα ήταν να παραμείνουμε στην εποχή των ρακ-ψυγείων και στα εκατοντάδες βατ που μέσα στη μεγαλοπρέπεια του σαλονιού ονειρευόμαστε πως τα έχουμε απλώσει να αεριστούν, να λιαστούν και να συνεπάρουν τα πλήθη (αλλά με μικρόφωνα, όπως και τους μικρούς) στην main stage του Download, του Rock am Ring και του Graspop?

 

Mεγάλο headroom φυσικά και δεν θα έχουν, αλλά δεν θα τους αγοράσει κάποιος για αυτό, ούτε φυσικά το δίνουν μόνο τα "τέρατα". Κι όχι μόνο δεν είναι ηλίθια μόδα αλλά μια πολύ χρήσιμη ιδέα που δεν νομίζω πως έχει κριθεί η τύχη της (ήδη best seller) από χαζούς σνομπισμούς αλλά από τις ανάγκες του κοινού, και γιατί όχι, και από την αίγλη-GAS του να έχεις έναν πολύ πιο εύκολα διαχειρίσιμο και φτηνότερο ενισχυτή από την ούγκα-μπούγκα βερσιόν.

 

μου κανει εντυπωση που εσυ κανεις αυτο το σχολιο...

Λες οτι δε θα τους αγορασει γι'αυτο...ναι..γι'αυτο τον ειπαν μινι ρεκτιφαιρ...για να μη γινει συχετισμος με τα μεγαλα...αναγκες κοινου...καλο παλι και αυτο...μιλαμε για κοινο που αγοραζει αβερτα χωρις να ξερει τι στα κομματια αγοραζει,αγοραζει επειδη βλεπει μεσα,μαρσαλ,γκιμπσον κοκ.Νομιζοντας πως ενας ενισχυτης 20 βατ(με 2 λαμπες) μπορει να ακουστει το ιδιο με εναν 100 βατ(με 6 λαμπες) στην ιδια ενταση...ουτως η αλλως κανενας δε "παιζει" σε db ψιθυρου...ουτε καν το 1 βατ...

Το φτηνο δε το σχολιαζω...1250 ευρω...για κατι σα ρεκτιφαιρ,χωρις τον ογκο,τη παραμορφωση,το χεντρουμ,το χαρακτηρα αυτου που αντιγραφει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναγκες κοινου...καλο παλι και αυτο...μιλαμε για κοινο που αγοραζει αβερτα χωρις να ξερει τι στα κομματια αγοραζει,αγοραζει επειδη βλεπει μεσα,μαρσαλ,γκιμπσον κοκ.

 

Νομίζω πως ξέρει πάρα πολύ καλά τι αγοράζει, και ίσα-ίσα το κοινό κατευθύνεται προς την αγορά του κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό από τη μάρκα. Απόδειξη η κοστολόγηση του mini Rectifier: είναι ακριβός γιατί ποντάρουν στο κοινό που θα τον αγοράσει επειδή είναι Mesa και επειδή είναι recto. Κάτι σαν πχ. τις BMW, Mercedes και Audi που μετά από συμβούλια επί συμβουλίων του μάρκετινγκ τα τελευταία χρόνια αποφάσισαν να επιχειρήσουν να "τσιμπήσουν" κοινό από χαμηλότερες κατηγορίες τιμής με νέα φτηνότερα μοντέλα.

 

Νομιζοντας πως ενας ενισχυτης 20 βατ(με 2 λαμπες) μπορει να ακουστει το ιδιο με εναν 100 βατ(με 6 λαμπες) στην ιδια ενταση...ουτως η αλλως κανενας δε "παιζει" σε db ψιθυρου...ουτε καν το 1 βατ...

 

Συμφωνώ βέβαια, αλλά για ποια ένταση σύγκρισης μιλάμε ακριβώς? Μια υγιή και επαρκή ή μια κατεδάφισης? Πιστεύω πως 25 βατ την παρέχουν και με το παραπάνω. Αν ήταν στο χέρι μου βέβαια μάλλον θα έβαζα 2 6L6. Αν και μερικές φορές τα απελπιστικά χαμηλά βατ όπως πχ. του ZVex Nano Head έχουν πολύ ωραίο ήχο και παίζουν θαυμάσια σε χαμηλές εντάσεις, ακόμα και ψιθύρου.

 

Το φτηνο δε το σχολιαζω...1250 ευρω...για κατι σα ρεκτιφαιρ,χωρις τον ογκο,τη παραμορφωση,το χεντρουμ,το χαρακτηρα αυτου που αντιγραφει...

 

Μα ίσα ίσα εγραψα πως κάθε άλλο παρά φτηνός είναι...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα στα περισσοτερα συμωνουμε... ;D ;D ;) ;)

 

Αν εγω παντως ηθελα ενισχυτη λιγων σχετικα βατ και ποιοτικο θα κοιταζα στον EVH 5150 III micro...και λιγοτερα χρηματα(κοντα στο χιλιαρικο λενε) και 3 καναλια και 50 βατ(δεν εχουν μεγαλη διαφορα απο τα 25).

Ελπιζω τουλαχιστον ο μινι να εχει κατι απο 5150ΙΙΙ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλά λεφτά..με 1000 ευρώ (1400$ περίπου μαζί με μεταφορικά) πήραμε για τον έτερο κιθαρίστα του συγκροτήματος από ebay πέρυσι dual recto 3-channel..εντάξει μεταχειρισμένος είναι, αλλά είναι dual.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα προτιμούσα να βγάλω τα συμπερασματά μου αφού τον ακούσω... πράγμα που μάλλον για πολλούς είναι δευτερεύουσας σημασίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση: 

δηλαδη με μια απο αυτες τις micro κεφαλες και μια καμπινουλα θα μπορω να εχω ωραιο distortion και να μελεταω στο δωματιο σε μικρες εντασεις χωρις να βαζω attenuator και τα συναφη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου