Προς το περιεχόμενο

Mesa Boogie Mini Rectifier


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως θα προτιμούσα να βγάλω τα συμπερασματά μου αφού τον ακούσω... πράγμα που μάλλον για πολλούς δεν έχει και τόση σημασία...

 

+1 Όπως το'πες. Χωρίς ακρόαση, δεν μπορούμε να πούμε τίποτα αλλά πάνω κάτω περίπου ξέρουμε τι θα ακούσουμε.

PRS,Suhr,D'Angelico,D'Aquisto,Sadowsky,G&L,Gibson,Steinberger,Fender,etc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

+1 Όπως το'πες. Χωρίς ακρόαση, δεν μπορούμε να πούμε τίποτα αλλά πάνω κάτω περίπου ξέρουμε τι θα ακούσουμε.

 

Ως προς χροιές μάλλον  ναι, ως προς όγκο και headroom όμως, μάλλον όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ίσα ίσα εγραψα πως κάθε άλλο παρά φτηνός είναι...

 

Και εδώ έχουμε το μόνιμο πρόβλημα του pricing των MESA στην Ευρώπη  ::)

Αν τον κρίνουμε με βάση την πραγματική του τιμή (αν δεν απατώμαι) $750 = Ε520.

Να με συγχωρείτε αλλά εγώ το βρίσκω πολύ value for money. Όπως και όλοι οι ενισχυτές της εταιρείας. Το pricing που κάνει για την εγχώρια (της) αγορά είναι πολύ καλό. Το μόνο foul της εταιρείας είναι η μόνιμη αδιαφορία για το εκτός ΗΠΑ κοινό της (πρέπει να είναι το 50% των πωλησεών της λογικά). Αλλά εδώ οι γνώσεις μου είναι ελλειπείς για να καταλάβω πώς γίνεται αυτή η αύξηση, που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι πάνω από 100%  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν το μηχανηματάκι βγάζει ήχο που σου αρέσει, και μισή λάμπα να έχει που λέει ο λόγος δεν έχει σημασία...Aν και δεν μιλάμε για μηχανηματάκι ούτε για practice ενισχυτάκι, αλλά για κανονικότατο ενισχυτή 25 watt.

 

Το που θα φτάνει το headroom σε σχέση με έναν 100άρη μου είναι αδιάφορο...λες και θα μου φανεί χρήσιμο....ακόμα και σε μεγάλο -για τα δεδομένα μου- live, που εκεί παίζει P.A., το περιθώριο για να εξαντλήσεις το headroom είναι μεγάλο...και αν αποφασίσεις να το εξαντλήσεις, μάλλον καταστρέφεις το live, το κοινό και τις σχέσεις σου με τα μέλη της μπάντας σου.

 

Το πιο σωστό είναι αυτό που λέει ο spirosg, τον δοκιμάζεις και αν δεις ότι σου κάνει...

 

Ερωτηση: 

δηλαδη με μια απο αυτες τις micro κεφαλες και μια καμπινουλα θα μπορω να εχω ωραιο distortion και να μελεταω στο δωματιο σε μικρες εντασεις χωρις να βαζω attenuator και τα συναφη?

 

Προσωπικά δεν την θεωρώ micro κεφαλή, 25 watt είναι...

Εγώ πάντως που παίζω με 20 watt ενισχυτή, για να βγάλω γκάζι που να μην ακούγεται τρανζιτορίζων πρέπει να βάλω το master τουλάχιστον στο 3-4..(δηλαδή πολύ δυνατά για δωμάτιο)...και μιλάμε για 2κάναλο ενισχυτή. Στo καθαρό κανάλι, και σε πιο χαμηλή ένταση είναι λαμπίζων ο ήχος. Βέβαια ο ενισχυτής μου δεν είναι mesa... ;D

 

Για αυτό που περιγράφεις το μυαλό μου πάει κατευθείαν στον blackstar HT-1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου