Προς το περιεχόμενο

Funk Ήχος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το κανάλι με το muted strumming μιλάω.

Υπάρχει κάποιο special setup στο EQ για να βγαίνει ο ήχος τόσο καμπάνα, γιατι εμένα μου βγαίνει λίγο αδύναμο το mute.

 

Νομιζω οτι εχει να κανει με την χρηση του wah.

 

Αφου δεν μπορεις να παρεις αυτη τη στιγμη πεταλι και ψαχνεσαι μεσω υπολογιστη, ψαξε ισως υπαρχει κατι σαν AutoWah ή Envelope Filter, που δεν χρειαζεται foot controller, λειτουργει με την ενταση της εισοδου, δηλαδη ποσο δυνατα χτυπας τις χορδες. Οσο πιο δυνατα χτυπας, τοσο πιο "wah" κανει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είχα μια υποψία ότι το πετάλι δεν χρειαζότανε, γιατί το ίδιο στυλ ρυθμικής ακούγεται και σε Reggae κομμάτια, που δε νομίζω ότι χρησιμοποιούν Wah.

 

Στη reggae χρησιμοποιούν και wah.

 

Σ αυτό που έχεις ποστάρει "υπάρχει εφέ" δεν είναι ξερή κιθάρα. Λέγοντας "δεν είναι δεσμευτικό" ο jazzjoker καταλαβαίνω οτι μιλάει γενικά και όχι για το συγκεκριμένο. 

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραμένοντας στο θέμα του funk ήχου, μπορεί κάποιος να μου πει τι εξοπλισμός χρειάζεται για το ρυθμικο παίξιμο κιθάρας στο Kiss and Tell (Bryan Ferry)?

 

αναφέρομαι σε εκείνον το "ξερό" "τενεκεδένιο"  ήχο π.χ. στο 0:52 και 0:56

 

Bryan Ferry - Kiss and Tell

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη reggae χρησιμοποιούν και wah.

 

Σ αυτό που έχεις ποστάρει "υπάρχει εφέ" δεν είναι ξερή κιθάρα. Λέγοντας "δεν είναι δεσμευτικό" ο jazzjoker καταλαβαίνω οτι μιλάει γενικά και όχι για το συγκεκριμένο. 

 

+2112

(η reggae εχει πολλα κυλα wah)  ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραμένοντας στο θέμα του funk ήχου, μπορεί κάποιος να μου πει τι εξοπλισμός χρειάζεται για το ρυθμικο παίξιμο κιθάρας στο Kiss and Tell (Bryan Ferry)?

 

αναφέρομαι σε εκείνον το "ξερό" "τενεκεδένιο"  ήχο π.χ. στο 0:52 και 0:56

 

Bryan Ferry - Kiss and Tell

 

 

Ο Johnny Marr παιζει σε αυτον τον δισκο (εχει γραψει και αρκετα κομματια μαζι με τον Ferry) και απο οτι θυμαμαι εκεινη την περιοδο επαιζε αποκλειστικα με strat & mesa boogie quad pre & power amps & ενα τερατωδες rack που του ειχε "μεινει" απο τις εποχες των The The  (Dunlop CryBaby wah, Eventide Harmonizer, Roland GP-8, T.C. Electronic 2290, Yamaha GEP50) το οποιο μολις βγηκε η BOSS GT5 το "εστειλε".

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο VST βγάζει τόσο αληθινό ήχο;

...δεν ξερω αν υπαρχει γουα σε vst...

Στο Guitar Rig, στη κατηγορία Funk&Soul υπάρχουν 2-3 έτοιμα presets και με autowah...άσε που μπορείς να φτιάξεις μόνος σου με τόσες ρυθμίσιμες παραμέτρους. Δοκίμασε το και μετά τα ξαναλέμε για "τόσο αληθινό ήχο" ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Johnny Marr παιζει σε αυτον τον δισκο (εχει γραψει και αρκετα κομματια μαζι με τον Ferry) και απο οτι θυμαμαι εκεινη την περιοδο επαιζε αποκλειστικα με strat & mesa boogie quad pre & power amps & ενα τερατωδες rack που του ειχε "μεινει" απο τις εποχες των The The  (Dunlop CryBaby wah, Eventide Harmonizer, Roland GP-8, T.C. Electronic 2290, Yamaha GEP50) το οποιο μολις βγηκε η BOSS GT5 το "εστειλε".

 

ωραία, το θέμα μου είναι, αν σου ζητούσε κάποιος να αναπαράξεις αυτόν τον ήχο, τι εφέ θα θα χρησιμοποιούσες... ο παραπάνω εξοπλισμός βγάζει άπειρους ήχους πέρα από αυτόν που με ενδιαφέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Strat στην.... καρεκλοθεση.. ;D (middle & neck) πεντακαθαρος ηχος με μειωμενα μεσαια & (δυστυχως λογω 80s.. ;D) chorus.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ΤΟΝΟΥΣ compression.

 

Aκομα καλυτερα θα ηταν να κανεις αυτο που κανει ο Prince & ο Nile Rodgers δηλ.αποφυγη ενισχυτη και connect εγγραφη κατευθειαν στη κονσολλα μεσω ενος καλου studio compressor.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου