Προς το περιεχόμενο

διαφορες κονσολας μιξης live και studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα καλο σας μηνα και καλο χειμωνα να εχουμε.

θα ηθελα λιγο τα φωτα σας καθως μπερδευτικα και εχω αφισει το studiaki μου χωρις audio κονσολα.

θα ηθελα να μου πειτε τις διαφορες αναμεσα σε κονσολες για live με αυτες για studio

τι πρεπει να προσεξω στα τεχνικα χαρακτιριστικα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Εγώ προσωπικά στο Home Studio μου έχω αυτή http://www.yamahaproaudio.com/products/mixers/mg32_24/ - με τα 24 κανάλια. Αυτή την έχω δει και σε live και έχει παίξει μια χαρά. Και 6 auxiliary εξόδους έχει για να ακούει το mix του ο κάθε μουσικός σου (σε περίπτωση που γράφεις με παρέα), και τις κατάλληλες εξόδους εισόδους για να τη συνδέσεις στο pc σου ή οποιαδήποτε άλλη πηγή ηχογράφησης επιθυμείς.

πΛΗκτΡΑ ΑγγΙζΩ ΚΑΙ Σ' αυΤΑ ΠανΤΑ ελΠΙΖΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημειώνω βέβαια ότι ο όγκος της δικής μου κονσόλας έχει να κάνει με το πλήθος των μουσικών της μπάντας μας που προβάρουμε κι όλας. Είμαστε 13 άτομα, εξ ου και η μεγάλη κονσόλα. Μη σε τρομάξω ή μη νομίσεις ότι κάνω το μάγκα με το μεγάλο μηχάνημα.  ;D ;)

πΛΗκτΡΑ ΑγγΙζΩ ΚΑΙ Σ' αυΤΑ ΠανΤΑ ελΠΙΖΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Εγώ προσωπικά στο Home Studio μου έχω αυτή http://www.yamahaproaudio.com/products/mixers/mg32_24/ - με τα 24 κανάλια. Αυτή την έχω δει και σε live και έχει παίξει μια χαρά. Και 6 auxiliary εξόδους έχει για να ακούει το mix του ο κάθε μουσικός σου (σε περίπτωση που γράφεις με παρέα), και τις κατάλληλες εξόδους εισόδους για να τη συνδέσεις στο pc σου ή οποιαδήποτε άλλη πηγή ηχογράφησης επιθυμείς.

 

για studio με ενα καλο αποτελεσμα την θελω απλα μου ειπαν οτι καποιες που ειναι για live δεν κανουν για studio ηχογραφηση λογο μεγαλης προενυσχισης αν το θετο σωστα για αυτο ρωτισα να μαθω τις διαφορες τους ετσι ωστε να μην κανω καπια λαθος αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι υπάρχει αυτή η τεχνική λεπτομέρεια να σου πω την αλήθεια δε γνωρίζω. Εάν τη θες μόνο για να περάσεις όργανα και όχι ως Sequencer, δε νομίζω να υπάρχει κανένα πρόβλημα. Παλαιότερα χρησιμοποιούσα και την YAMAHA MX12/4 για να περάσω τα όργανα που έπαιζαν και τα ηχογραφούσα μέσω PC. Δεν είχα θέμα (εκτός αν προκαλούσα χωρίς να το ξέρω). Ίσως κάποιος συν-φορουμίτης να σου δώσει σαφέστερη απάντηση. :)

πΛΗκτΡΑ ΑγγΙζΩ ΚΑΙ Σ' αυΤΑ ΠανΤΑ ελΠΙΖΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι υπάρχει αυτή η τεχνική λεπτομέρεια να σου πω την αλήθεια δε γνωρίζω. Εάν τη θες μόνο για να περάσεις όργανα και όχι ως Sequencer, δε νομίζω να υπάρχει κανένα πρόβλημα. Παλαιότερα χρησιμοποιούσα και την YAMAHA MX12/4 για να περάσω τα όργανα που έπαιζαν και τα ηχογραφούσα μέσω PC. Δεν είχα θέμα (εκτός αν προκαλούσα χωρίς να το ξέρω). Ίσως κάποιος συν-φορουμίτης να σου δώσει σαφέστερη απάντηση. :)

 

εχω και sequencer και σε πλικτρα και σε roland mc 307 που ισως γραψω αλλα και παλι δεν ξερω απλα δεν θελω να κανω παλι λαθος αγορα καταλαβες?

εχω βρει μια Soundcraft EPM 12 αλλα μου λενε οτι ειναι ποιο πολυ για live και ηθελα να το κοιταξω καλα πριν κανω καποια κινηση αγορας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου