Προς το περιεχόμενο

κανει αυτο το τρφοδοτικο για τα πεταλακια μου?


Kokakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κανει αυτο το τρφοδοτικο για τα πεταλακια μου?

εχω το τροφοδοτικο μιας πεταλιερας και θελω να δω αν μπορει να χρησημοποιηθει και για τα πεταλακια της boss.τα στοιχεια ειναι τα εξης

input ac100-240v 50/60hz 1A

outuput d 9Vdc/0.5A MAX 4.5 W

λοιπον κανει αυτο το τρφοδοτικο για πεταλακια?

δεν το εχω δοκιμασει μιας και δεν θελω να παρω ρισκο.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τα volt ταιριαζουν, τι πολικοτητα εχει;

Το πιό πάνω

+

Πόσα πεταλάκια θέλεις να τροφοδοτήσεις ταυτόχρονα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παρτε μια φωτο που εβγαλα στην ταμπελα του τροφοδοτικου διοτι δεν καταλαβαινω ΓΡΙ απόσα λετε. p9080146.jpg

 

http://imageshack.us/photo/my-images/854/p9080146.jpg/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικό που έστειλες στη φώτο δείχνει κάτω κάτω σε ένα σχηματάκι ότι το κέντρο του βύσματός του είναι το αρνητικό και το γύρω γύρω θετικό. Αυτό λέγεται negative-center center negative. Δες στα specs των πεταλιών σου τι είδους power adaptor μπορούν να πάρουν, αν δέχονται negative ή positive center center positive. Νομίζω πως και τα Boss δέχονται negative center center negative όπως τα πιο πολλά πετάλια που κυκλοφορούν. Αν κάποιο πετάλι παίρνει positive, δηλαδή το ανάποδο από αυτό που έχεις, μπορείς να πάρεις ένα βυσματάκι που αντιστρέφει την πολικότητα και μπαίνει ανάμεσα στο βύσμα του τροφοδοτικού σου και στην είσοδο ρεύματος του πεταλιού.

 

Όσον αφορά τα πόσα πετάλια μπορείς να βάλεις τσέκαρε απο τα specs τους πόσο καταναλώνει καθένα. Συνήθως γράφουνε Watts ή current draw σε amper mA (milliampere). Στη σελίδα της Boss τα γράφει. Ας πούμε το Boss DD-3 Delay έχει:

current draw 45 to 65 mA (DC 9 V) δηλαδή καταναλώνει περίπου 0.065Α*9Ω = 0.585 Watt. 0.065A * 9V = 0.585W

 

Φρόντισε το άθροισμα της κατανάλωσης από όλα τα πετάλια που θα βάλεις να μην ξεπερνάει να είναι λιγότερο από τα 4.5 Watt που μπορεί να δώσει ο adaptor σου. Αλλιώς πάρε έναν adaptor σαν κι αυτόν που έχεις 9V DC αλλά να μπορεί να δώσει πιο πολλά Amper.

Φρόντισε το άθροισμα της κατανάλωσης από όλα τα πετάλια που θα βάλεις να μην ξεπερνάει τα 4.5 Watt που μπορεί να δώσει ο adaptor σου. Αλλιώς πάρε έναν adaptor σαν κι αυτόν που έχεις 9V DC αλλά να μπορεί να δώσει πιο πολλά Amper.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα να πουμε πηρα ρισκο και το εβαλα σε ενα "αχρηστο" σε ποιοτητα πεταλι behringer και δουλεψε τελεια.εχω σκοπο να παρο ενα συνεχομενο καλωδιο για να τροφοδοτω ολα μου τα πεταλα αν ειναι ικανο αυτο το power suppley

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στη φωτό εμφανίζονται τα στοιχεία που μας έγραψες στο αρχικό σου post.

input ac100-240v 50/60hz 1A

outuput d 9Vdc/0.5A MAX 4.5 W

 

Δεν μας είπες πόσα πεταλάκια θες να τροφοδοτήσεις ταυτόχρονα και ποιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη φωτό εμφανίζονται τα στοιχεία που μας έγραψες στο αρχικό σου post.

Δεν μας είπες πόσα πεταλάκια θες να τροφοδοτήσεις ταυτόχρονα και ποιά.

zoom g1xn πεταλιερα

boss ds-1 πεταλακι

boss ns-1 πεταλακι

μεχρι τοσα μεχρι 3 δηλαδη προς το παρον/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου