Προς το περιεχόμενο

επιλογη booster


NEXT IN LINE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λεπον να συνοψησουμε γιατι μπερδευτικα!

τι κιθαρας εχεις?

ενισχυτης farfisa?

και Tubescreamer?

 

παιζεις καθαρο τον ενισχυτη σου και για βρωμια το TS9?

πως σκεφτεσε να τα χρησιμοποιησεις?

 

θελεις Volume, Gain boost η και τα δυο μαζι?

gibson les paul gary moore bfg

Farfisa 40w λαμπα, εχει μονο καθαρο καναλι, κρανσαρει απ'τη μεση και μετα.

Εχω ενα ts9 δανικο απο ενα φιλο το οποιο το επαιρνα στα live και μπορω να συνεχισω να το χρησιμοποιω στα live.

Η αποροια μου ειναι ..αν βαλω και treble booster και ts9 στη σειρα θα προκυψει τιποτα της προκοπής ή μονο θορυβος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η αποροια μου ειναι ..αν βαλω και treble booster και ts9 στη σειρα θα προκυψει τιποτα της προκοπής ή μονο θορυβος?

Από τότε που αγόρασα το treble booster μου(ΒΒΕ freq boost), είναι πάντα πρώτο στην αλυσίδα και ανοικτό, είτε παίζω με παραμόρφωση (muff&distortion) είτε καθαρά. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποροια μου ειναι ..αν βαλω και treble booster και ts9 στη σειρα θα προκυψει τιποτα της προκοπής ή μονο θορυβος?

 

Δεν έχω καταλάβει τι το θες ακριβώς το treble booster. Αν το βάλεις πριν το ts τότε θα το πουσάρει και θα "εξιτάρει" κάπως τις ψηλές του συχνότητες, με αποτέλεσμα να αυξηθεί λίγο το gain του και να του δοθεί μια ελαφρά "σαφήνεια". Αν το βάλεις μετά, θα πάρει ό,τι του δώσει το ts και θα το δυναμώσει προσθέτοντάς του και πρίμα.

 

Από τότε που αγόρασα το treble booster μου(ΒΒΕ freq boost), είναι πάντα πρώτο στην αλυσίδα και ανοικτό, είτε παίζω με παραμόρφωση (muff&distortion) είτε καθαρά. ;)

 

Αυτό δε νομίζω πως λέει κάτι ιδιαίτερο, αφ'ενός γιατί ο κάθε ενισχυτής αντιδρά διαφορετικά όταν δέχεται ένα "πουσάρισμα" (πόσο μάλλον με πρίμα), αφ'ετέρου γιατί εσύ μπορεί να το έχεις συνεχώς ανοιχτό επειδή οι μαγνήτες της κιθάρας σου ίσως είναι αρκετά μουντοί και ασθενείς...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θελω για overdrive ..μιας που ο ενισχυτης μου ειναι αρκετα σκοτεινος(μουντος) και δεν εχει παραμορφωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε αν τον σετάρεις λίγο πριν το "σπάσιμο" και βάλεις το treble booster σε ρύθμιση τέτοια που να τον ωθεί στο overdrive, θα είναι ακριβώς αυτό που χρειάζεσαι. Το ts μπορείς κι αυτό να το βάλεις σε υψηλό volume για να κάνει την ίδια δουλειά, και να του προσθέσεις και λίγο από το δικό του drive. Πρέπει όμως να ακούσεις και τις δυο λύσεις για να αποφασίσεις ποια σου αρέσει περισσότερο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό δε νομίζω πως λέει κάτι ιδιαίτερο, αφ'ενός γιατί ο κάθε ενισχυτής αντιδρά διαφορετικά όταν δέχεται ένα "πουσάρισμα" (πόσο μάλλον με πρίμα), αφ'ετέρου γιατί εσύ μπορεί να το έχεις συνεχώς ανοιχτό επειδή οι μαγνήτες της κιθάρας σου ίσως είναι αρκετά μουντοί και ασθενείς...

Έχω την εντύπωση πως κάπως έτσι είναι, μιας και πιστεύω πως οι μαγνήτες μου είναι όντως λίγο ασθενείς (Haussel A2 vintage set για telecaster).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

NEXT IN LINE

 

ρωτησα και πριν θελεις Volume, Gain boost η και τα δυο μαζι?

θα το "πατας" μονο στα lead θεματα η το θελεις για ξυπνησεις τον ενισχυτη σου?

τον φαρφισα τον παιζεις καθαρο η πουσαρισμενο?

τι μουσικη παιζεις?

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@hadgi: Mπορεί, αλλά από την άλλη όπως λέω πάντα (μεγάααλη σοφία) αν έχεις μαγνήτες με ήπιο output, και πιο "open" ακούγονται, και μπορείς να τους αξιοποιήσεις όπως θες, ενώ δεν μπορείς να "ξεκαφροποιήσεις" έναν πολύ hot.  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@hadgi: Mπορεί, αλλά από την άλλη όπως λέω πάντα (μεγάααλη σοφία) αν έχεις μαγνήτες με ήπιο output, και πιο "open" ακούγονται, και μπορείς να τους αξιοποιήσεις όπως θες, ενώ δεν μπορείς να "ξεκαφροποιήσεις" έναν πολύ hot.  ;D

αν και η εμπειρία μου είναι πολύ μικρή στα περί εξοπλισμού και τα συναφή, θα συμφωνήσω μαζί σου, μια και αυτό που γράφεις φαίνεται απόλυτα λογικό.  ;) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου