Προς το περιεχόμενο

External Multi FX Processor - Connection


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

Kαταρχην χρησιμοποιω CUBASE 6 - SAFFIRE PRO 40 -ΑΜD phenom quad core 2.6 ghz RAM 5.00 GB.

 

Σκεφτομαι να παρω ενα Multi FX Processor ( δεν εχω ακομα ποιο ) αλλα εχω την εξης απορια.

 

Λογω του οτι χρησιμοποιω σχεδον ολα τα ι/ο της καρτας μπορω να ενωσω με καποιον αλλο τροπο το fx στην καρτα ηχου? Εκτος απο το να χρησιμοποιησω τα analog i/o ?

 

αν το fx υποστηριζει spdif πχ http://www.thomann.de/gr/tc_electronic_m-one_xl.htm να ενωθει με spdif cable στην καρτα ετσι να μεινουν ελευθερα τα αναλογικα i/o

 

To αλλο που με προβληματιζει ειναι αν μεσα απο ενα multi processor μπορω να εχω ταυτοχρονα διαφορετικα fx σε αντιστοιχα καναλια

 

Πχ Guitars -Delay

    Drums - Compressor

    Vocals  - Reverb

 

Αν γινετε αυτο θα ειναι πολυ βολικο και για live.

 

Tωρα το  budget ειναι γυρω στα 300 ευρο ( εκτος και αν δω πως δεν αξιζει καν και μεινω με τα plugins )

 

Aλλος λογος που θα το ηθελα ειναι για να ριξω λιγο το asio usage του pc κατω. χρησιμοποιωντας λιγοτερα plugins, η μαλλον αυτο παλι θα φορτωνει τον υπολογιστη?

 

Ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Tωρα το  budget ειναι γυρω στα 300 ευρο ( εκτος και αν δω πως δεν αξιζει καν και μεινω με τα plugins )

 

 

 

 

Όχι, δεν αξίζει. Μείνε με τα plugins. Αν το CPU σου δεν σου αρκεί, κράτα αυτά τα λεφτά, βάλε λίγα παραπάνω και πάρε καινούργιο CPU- motherboard.

 

Ένα εξωτερικό multi-fx σε αυτήν την κατηγορία χρημάτων ούτε ηχητικά θα σου προσφέρει κάτι το ιδιαίτερο, ούτε λειτουργικά. Ίσα ίσα που θα μπλέξεις άδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αξίζει. Μείνε με τα plugins.

 

αν μεσα απο ενα multi processor μπορω να εχω ταυτοχρονα διαφορετικα fx σε αντιστοιχα καναλια

 

Οχι δεν μπορεις,οσες εισοδους και εξοδους εχει το μηχανημα σε τοσα καναλια θα το εχεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου