Προς το περιεχόμενο

Ποιον Dimarzio ?


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΙΜΗΟ...βάλε τον Fred ή Paf Joe ή Mo'Joe και όλα καλά! Είναι σαν modded Paf humbuckers,οτι πρέπει για basswood σώματα.Ο μπάρμπα-Satch κάτι ήξερε παραπάνω όταν "κατασκεύαζε" αυτούς τους μαγνήτες με την dimarzio (...πέρα που έλιωσε για να βρεί τους ιδανικούς μαγνήτες ως προς την ευελιξία).

 

Υ.Γ. τον tone zone τον είχα στην Ibanez μου με τα ίδια specs της κιθάρας σου και παρα-ήταν μουντός,τέρμα μπασομεσαίος και χωρίς διαύγεια.

 

Γι'αυτο χρησιμοποιει τον SD Pearly Gates στο στουντιο...

Γιατι ελιωσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γι'αυτο χρησιμοποιει τον SD Pearly Gates στο στουντιο...

Γιατι ελιωσε...

 

Παντα να πεταχτει ο κακηντρεχης στην συζητηση μας... κομπλεξικε... εεεεε... κομπλεξικε ;D ;D ;D ;D Τσολια μου εσυ... Πολυ γουσταρω... Εσυ κατι μου χρωστας... αντε θα σου φερω και την καινουρια μου ιμπι να δοκιμασεις που ξερω οτι τρελενεσαι για Ιμπι ]

 

 

Ργω παιδια δεν ξερω αν το0 εδωσα λαθος να το καταλαβετε αλλα δεν θελω Midium output μαγνητη...

 

Παλι μεταλ θα παιζω , απλα θελω η κιαθαρα να γινει πιο ανθρωπινη γιατι με τον x2n ειναι λιγο ακραια... Δηλαδηενας αντιστοιχος JB σε output αλλα με χαρακτηρα dimarzio θα ηταν το ιδανικο...

 

Τωρα ο fred που μου ειπατε , δεν τον εχω ακουσει , αλλα θα μπορει να βγαλει ας πουμε ανετα , dream theater , iced earth και κτλ... το ποιασατε νομιζω...

 

Δηλαδη δεν θα αλλαξω μουσικο ειδος , απλα θελω περισσοτερη ευεληξια απο την συγκεκριμενη κιθαρα που τωρα δεν την εχει... Οχι οτι ξαφνικα θα αρχισω να παιζω καθαρα...

 

Τον crunch lab τον εχει ακουσει κανεις ? η τον d-sonic ? ο πετρουτσι μετον crunch lab παιζει τα παντα... Θα μου πεις ο πετρθτσι ξερει να παιζει καιμαλλον δεν παιζει με το podhd300 αλλα ετσι για την ιδεα αυτος ειναι το προτυπο μου αλλα στα πιο παλια που ειχε πιο ελαφρα ριφς , γιατι στα τελευταια αλμπυμ , οσο φουσκωνει απο το γυμναστηριο τοσο πιο γκαζι βαλει στους μπουγκι...

 

Νομιζω παλαιοτερα επαιζε με τον steve special ? η steve morse ?

Εχετε ακουσει τιποτε απο αυτα ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτο χρησιμοποιει τον SD Pearly Gates στο στουντιο...

Γιατι ελιωσε...

;D ;D ;D ;D ;D +10000000000000000000 και ο ANDY TIMMONS ειχε τον jb στις κιθαρες του.......

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

βάλε τον fred και καλά παιξίματα  ;)

 

 

 

SD Pearly Gates στο στουντιο...

 

 

Καλοι για μεταλ ?  ;D ;D ;D ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις 10 κιθαρες και οι 9 παιζουν μεταλ...

Ας παιξει και μια κατι πιο "χαλαρο"...

Αλλωστε δεν υπαρχει μαγνητης που να μην κανει για μεταλ...

Υπαρχουν ενισχυτες που δεν κανουν για μεταλ...

 

Ο Μαρκ Μορτον των Lamp of god παιζει με SD 59...και ο ηχος ειναι μεταλ(και πιο βοθρο-μεταλ θα ελεγα)

 

Ο PEARLY GATES ειναι ενας ΠΟΛΥ κλασσικος PAF μαγνητης που δεν ξυνει ασχημα και δεν "λασπωνει" ποτε...ακομα και αν  βαλεις τα μεσσαια στο τερμα(αντιθετα με αλλους jb πχ...)

Δε θα τον εβαζα παντως σε ιμπι με basswood...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλλωστε δεν υπαρχει μαγνητης που να μην κανει για μεταλ...

Υπαρχουν ενισχυτες που δεν κανουν για μεταλ...

 

 

Συμφωνω κατα 95% (γιατι υπαρχουν και ακραιες περιπτωσεις μαγνητων)

 

Τωρα, σχετικα με steve's special και crunchlab, εχω κι εδω μια σχετικη εμπειρια, καθως εχω και μια petrucci 7string που αρχικα ειχε τον steve's special (μαλλον στο περιπου, αφου δεν ειναι 100% ο ιδιος μαγνητης) και τον αλλαξα σε crunchlab. Ο στηβ'ς δεν μου αρεσε καθολου γιατι εχει mid scooped eq, δηλαδη, μπασα στο θεο και ενοχλητικα πριμα, με σχεδον καθολου μεσαια.Εκτως αυτου, λογω της ελλειψης μεσαιων, ακουγοταν και πιο low gain απ οσο ηταν στην πραγματικοτητα (if it makes sense...) O crunch lab τωρα, ΣΑΦΩΣ πιο ισσοροπημενος, με πολυ περισσοτερο attack και gain και γενικα ωραιος μαγνητης. Σε σχεση ομως με τον tozezone, πολυ πιο "στενος" συχνοτικα, και κομπρεσσαρισμενος. Πολυ ΜΕΤΑΛ εν ολοιγοις. Ο τονε ζονε, ακουγεται σαφως πιο open και all around, ενω δεν υστερει ΚΑΘΟΛΟΥ και σε πιο heavy παιξηματα. Προτεινω και παλι τονεζονε, αφου εσυ ο ιδιος γραφεις πως ψαχνεις πιο versatile ηχο.

 

Να σημειωσω για ακομη μια φορα, οτι η συγκρισεις που κανω δεν ειναι επ ουδενι "ενα προς ενα" Αφου η εμπειρια μου απο τονεζονε ειναι απο 6χορδη axis (basswood with maple top, maple fingerboard) ενω για steve's special και crunchlab σημειο αναφορας ειναι 7χορδη πετρουτσι (basswood, rosewood fingerboard)

 

edit: Μπορεις βεβαια, να βαλεις και αυτον που ειχε η κιθαρα απο μαμα, πριν ο προκατοχος σου τον αλλαξει, και να ακουσεις τον ηχο της κιθαρας σου, οπως ηταν αρχικα σχεδιασμενη να παιζει...just saying...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει SD δεν σκεφτομαι , γιατι μιλαμε για ιμπι... και στο δικο μου το μυαλο... ιμπι παει με dimarzio... Μαλλον προς tone zone παω... παραυτα , μαλλον θα ηθελα εναν μαγνητη με πιο μεσαιο προσανατολισμο...

 

Δηλαδη οχι πολλα μπασα , ουτε και το αντιθετο ομως... Μια ισοροπια... Παντως και ο fred ισσοροπημενος ειναι... απο οτι ειδα...

 

Τον dsonic το εχει κανεις υποψην ? Που εχει μετρημενο γκαζι και μαλλον ειναι και ισσοροπημενος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι καταλαβα οσο εψαχνα σε ξενα φορα για τον crunchlab, o d-sonic "ξυνει" λιγακι. και γενικα η πλειοψηφια ισχυριζεται crunchlab>d-sonic. Δεν εχω δυστυχως προσωπικη εμπειρια απο τον dsonic ομως. Ο Τονεζονε στα αυτια μου, και στο δικο μου rig ειναι θα ελεγα ο ορισμος του ισσοπημενου μαγνητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τονεζονε στα αυτια μου, και στο δικο μου rig ειναι θα ελεγα ο ορισμος του ισσοπημενου μαγνητη.

 

μα δεν ειναι μπασος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου