Προς το περιεχόμενο

Ποιον Dimarzio ?


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια τον NORTON ... τον εχει δοκιμασει κανεις ?

 

http://www.dimarzio.com/pickups/humbuckers/norton

 

Λεει πολλα ωραια στο σαιτ τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ειχα 3 ibanez basswood, η μια ηταν η js που πηρες.Εκανα δοκιμες με πολλους dimarzio στο bridge, μερικοι ηταν απο αυτους που εχουν προαναφερθει. Οι δοκιμες εγιναν καρφι σε εναν μαρσαλ και εναν μπουγκι(προσεξε το αυτο-δεν ξερω εσυ με τι παιζεις).Αυτο που μου την εσπαγε ηταν οτι ο μαγνητης που ακουγοταν καλα στον μαρσαλ πχ δεν μου αρεσε στον μεσα μπουγκι και το αναποδο. Ενδεικτικα, ο tone zone μπασαριζε η αληθεια ειναι,αλλα οταν τον καρφωνα στον μαρσαλ γουσταρα πολυ.Αλληλοσυμπληρωνονταν οι συχνοτητες, μου εδινε λιγη δυναμη περισ στα καντινια,σπλιταριζε ικανοποιητικα για καθαρα, αλλα στο μπουγκι δεν πλησιαζα..Εχανε σε διαυγεια αρκετα ωστε να μη μ αρεσει, ισως ενα καπακι η μια ταστιερα maple να βοηθουσε..δεν ξερω. Ο steve special απο την αλλη ητα οτι επρεπε για μεταλ ριφς με τον μπουγκι αλλα ωρες ωρες τον ενιωθα αψυχο στα σολα ειδικα στον μαρσαλ. Αυτος που μου αρεσε ηταν ο super distortion. Φαινοταν ρε παιδι μου να κολλαει παντου, ισσοροπημενος ηχητικα,αξιοπρεπης στους σπλιτ συνδυασμους του καθαρα και βρωμικα,καθαριζε ομορφα με το volume, γενικα αυτον θεωρω καλιτ bridge humbacker για basswood (kai alder) bolt-on κιθαρες, απο blues-rock εως ολα τα μεταλ(οταν λεω καλιτ εννοω με τους λιγοτερους συμβιβασμους) Οσο για τον fred, ειναι ενας πολυ καλος μαγνητης.. μα πολυ καλος. Μελετημενος στη λεπτομερεια που μπορεις να ακουσεις και να νοιωσεις (τουλαχιστον οσο μπορω εγω). Λιγο gain περισ και μπασα στα 3/4 στο μαρσαλ και δεν κουνας ρουπι. Τελειος στο σπλιτ και τα καθαρα και σου βγαζει αυτο το ''εκφραστικο'' που λεμε στο σολο. Μη σε χαλαει το ''medium output'', εξαρταται που τον καρφωνεις, ακουσε με.. οταν μπηκε στην μια μου rg εμεινε εκει ενα χρονο ;) Να σου πω και κατι ακομα που ισως ειναι αυτο που σε ενδιαφερει περισ. Η js δεν επαιξε με κανεναν καλιτ απο οτι με τον fred.. μονο με αυτον απεδιδε αυτο που περιμενα ηχητικα, σε αισθηση,σαν να τον ζητουσε και ο ιδιος ο paf pro, τετοιο πραγμα.. Αφου την πηρες, για μενα βαλε τον fred. Δεν χανεις και τιποτα ομως να θυσιασεις ενα απο τα καφροκιθαρα που εχεις στο βωμο της versatility φοροντας της εναν super distortion στη γεφυρα 8)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δεν κανω λαθος ο super distortion δεν θεωρειται ας πουμε ο jb της dimarzio; Kι εγω αυτον ειχα στο μυαλο μου να προτεινω παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος που μου αρεσε ηταν ο super distortion. Φαινοταν ρε παιδι μου να κολλαει παντου, ισσοροπημενος ηχητικα,αξιοπρεπης στους σπλιτ συνδυασμους του καθαρα και βρωμικα,καθαριζε ομορφα με το volume, γενικα αυτον θεωρω καλιτ bridge humbacker για basswood (kai alder) bolt-on κιθαρες, απο blues-rock εως ολα τα μεταλ(οταν λεω καλιτ εννοω με τους λιγοτερους συμβιβασμους)

Γι'αυτό και εγώ απ'την πρώτη σελίδα κιόλας σου είπα για τον Steve Morse DP200, που στην ουσία είναι ένας μαγνήτης, βασισμένος στον DP100, όπου και έπαιζε ο Morse πριν βγάλει signature (εκτός απ'την άλλη του κιθάρα που είχε EMG).

Και σκέψου απλά ότι ταίριαξε με τις ηχητικές ιδιοτροπίες του Morse και τα "καυσόξυλα" της ernieball ;D ;).

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα 3 ibanez basswood, η μια ηταν η js που πηρες.Εκανα δοκιμες με πολλους dimarzio στο bridge, μερικοι ηταν απο αυτους που εχουν προαναφερθει. Οι δοκιμες εγιναν καρφι σε εναν μαρσαλ και εναν μπουγκι(προσεξε το αυτο-δεν ξερω εσυ με τι παιζεις).Αυτο που μου την εσπαγε ηταν οτι ο μαγνητης που ακουγοταν καλα στον μαρσαλ πχ δεν μου αρεσε στον μεσα μπουγκι και το αναποδο. Ενδεικτικα, ο tone zone μπασαριζε η αληθεια ειναι,αλλα οταν τον καρφωνα στον μαρσαλ γουσταρα πολυ.Αλληλοσυμπληρωνονταν οι συχνοτητες, μου εδινε λιγη δυναμη περισ στα καντινια,σπλιταριζε ικανοποιητικα για καθαρα, αλλα στο μπουγκι δεν πλησιαζα..Εχανε σε διαυγεια αρκετα ωστε να μη μ αρεσει, ισως ενα καπακι η μια ταστιερα maple να βοηθουσε..δεν ξερω. Ο steve special απο την αλλη ητα οτι επρεπε για μεταλ ριφς με τον μπουγκι αλλα ωρες ωρες τον ενιωθα αψυχο στα σολα ειδικα στον μαρσαλ. Αυτος που μου αρεσε ηταν ο super distortion. Φαινοταν ρε παιδι μου να κολλαει παντου, ισσοροπημενος ηχητικα,αξιοπρεπης στους σπλιτ συνδυασμους του καθαρα και βρωμικα,καθαριζε ομορφα με το volume, γενικα αυτον θεωρω καλιτ bridge humbacker για basswood (kai alder) bolt-on κιθαρες, απο blues-rock εως ολα τα μεταλ(οταν λεω καλιτ εννοω με τους λιγοτερους συμβιβασμους) Οσο για τον fred, ειναι ενας πολυ καλος μαγνητης.. μα πολυ καλος. Μελετημενος στη λεπτομερεια που μπορεις να ακουσεις και να νοιωσεις (τουλαχιστον οσο μπορω εγω). Λιγο gain περισ και μπασα στα 3/4 στο μαρσαλ και δεν κουνας ρουπι. Τελειος στο σπλιτ και τα καθαρα και σου βγαζει αυτο το ''εκφραστικο'' που λεμε στο σολο. Μη σε χαλαει το ''medium output'', εξαρταται που τον καρφωνεις, ακουσε με.. οταν μπηκε στην μια μου rg εμεινε εκει ενα χρονο ;) Να σου πω και κατι ακομα που ισως ειναι αυτο που σε ενδιαφερει περισ. Η js δεν επαιξε με κανεναν καλιτ απο οτι με τον fred.. μονο με αυτον απεδιδε αυτο που περιμενα ηχητικα, σε αισθηση,σαν να τον ζητουσε και ο ιδιος ο paf pro, τετοιο πραγμα.. Αφου την πηρες, για μενα βαλε τον fred. Δεν χανεις και τιποτα ομως να θυσιασεις ενα απο τα καφροκιθαρα που εχεις στο βωμο της versatility φοροντας της εναν super distortion στη γεφυρα 8)..

 

Ομορφη αναλυση και ευχαριστω πολυ... Το οτι ο dp100 ειναι ισως ο καλυτερος dimarzio το εχω καταλαβει αφου τον εχω στην φεντερ στρατ. Πραγματι με αυτον τον μαγνητη μπορεις να παιξεις οτι θες ...

 

Βασικα εχω καταληξει σε φρεντ η τονεζονε... αναλογα ποιος θα πεσει πρωτος στις αγγελειες...αν και δυσκολα θα παιξει ο φρεντ.

 

Ομως δεν εχω ξεχασει το νεο σετ του πετρυτσι για καποιο λογο... κραντς λαμπ , λικουιφαιρ . Χωρις να τους εχω ακουσει κατι μου λεει οτι οι συγκεκριμενοι μαγνητες θα κολλησουν ωραια και θα ειναι και πολυ βερσαταιλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους ,

 

Θα ηθελα μια γνωμη...

 

Προσφατα απεκτησα αυτην την απιστευτη κιθαρα...

 

http://www.gtrmusic.co.uk/ibanez-js1000-joe-satriani-signature-guitar-black-pearl-p-111.html

 

ο πρωην κατοχος ης λοιπον ηθελε πολλα γκαζια και ειχε αλλαξει τον Fred με το x2n ...

 

Εγω λοιπον λογω του οτι εχω αρκετες καφροκιθαρες , θα ηθελα την συγκεκριμενη να την κανω πιο ανθρωπινη και πιο versatile...

 

Δηλαδη ψαχνω εναν dimarzio και μονο , ο οποιος να εχει ενα output ωστε να εχει ομορφα καθαρα και να μπορει να βγαλει και πολλα ηδη μεταλ , οσο βρωμιζω τον ενυσχητη...

 

Σκςφτηκα λοιπον αρχικα tone zone ... φοβαμαι ομως οτι επειδη ειναι μπασος μαγνητης και η κιθαρα φτιαγμενη απο baswwod , μηπως υπερτονιστει ο μπασος χαρακτηρας του tone zone... Πειτε κι εσεις την αποψη σας για αυτο και οτι αλλη αποψη εχετε...

 

Την είχα και εγώ αυτή την φοβερή κιθάρα :) Ο καλύτερος συνδιασμός που είχα μετά απο αλλαγές (μεταξύ Dimarizio μαγνητων) ήταν Dimarzio Super Distortion/Dual Sound bridge και Dimarzio PAF JOE neck. Η κιθάρα έτσι καλυπτε ένα τεράστιο μουσικό φάσμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΙΜΗΟ...βάλε τον Fred ή Paf Joe ή Mo'Joe και όλα καλά! Είναι σαν modded Paf humbuckers,οτι πρέπει για basswood σώματα.Ο μπάρμπα-Satch κάτι ήξερε παραπάνω όταν "κατασκεύαζε" αυτούς τους μαγνήτες με την dimarzio (...πέρα που έλιωσε για να βρεί τους ιδανικούς μαγνήτες ως προς την ευελιξία).

 

Υ.Γ. τον tone zone τον είχα στην Ibanez μου με τα ίδια specs της κιθάρας σου και παρα-ήταν μουντός,τέρμα μπασομεσαίος και χωρίς διαύγεια.

 

Παράθεση στην προηγούμενη απάντηση μου! Άαααντε, πάρτον και μας παιδεύεις!!!  ;D ;D ;D

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση στην προηγούμενη απάντηση μου! Άαααντε, πάρτον και μας παιδεύεις!!!  ;D ;D ;D

 

@aris17561

Tanks!:) No, MOjoe Is totaly not for Metal, even for rock its difficult to use!

 

Αυτη ειναι η απαντηση ενος youtuba για τον mo joe... Τωρα εγω τι ακρη να βγαλω ?

 

Καλα θα δοκιμασω τον τονε ζονε αν και με φοβιζει αρκετα οτι δεν θα εχει διαυγεια και η διαυγεια ειναι το νουμερο 1 χαρακτηριστικο που αποζητω απο τον ηχο μου... Αλλαξα σε τζακσον αμερικανα των 2500 τον jb σε emg γιατι δεν ειναι διαυγεια... Οποτε μαλλον δεν θα βρω ακρη στον tone zone...εφοσον ομως ειναι flag seller tης εταιριας δεν εχω παρα να τον δοκιμασω και επειτα να τον αποριψω...  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...η js δεν επαιξε παίζει με κανεναν καλιτ απο οτι με τον fred...

 

Ως κάτοχος μιας JS1 (http://ibanez.wikia.com/wiki/JS1) με τον εν λόγω μαγνήτη, συμφωνώ 100% με το παραπάνω post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου