Προς το περιεχόμενο

Μικροφωνα για Djembe για Live χρηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!

οπως λεει και ο τιλτος ψαχνω δυο μικροφωνα για Κρουστο Djembe για Live χρηση.

Το ενα θελω για να το βαλω μεσα για παρω τα μπασα και το αλλο πανω στην μεμβρανη

 

τι εχετε να μου προτινετε?

ταβανι 100ευρω για το καθε μικροφωνο

 

για την μεμβρανη βρηκα αυτο

http://www.thomann.de/gr/beyerdynamic_opus62.htm

μια που δεν χρειαζετε βαση και δεν πιανει χωρο μου φαινετε πολυ βολικο

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μικρο beyerdynamic δεν εχω ιδεα τι λεει, αλλα βαση spec φαινεται καλη λυση.

 

Δυστυχως δεν εχω κατι συγκεκριμενο να σου προτεινω, απλα θα αναφερω οτι οταν πριν απο μερικα χρονια σε συνθηκες live χρειαστηκε να "πιασουμε" djembe χρησιμοποιησαμε απλα ενα small diaphragm condenser (νομιζω ενα AKG Perception 170) το οποιο τοποθετησαμε περιπου 30-40 εκ πανω απο το drum και λιγο πιο μπροστα, ωστε να μπορει ο παικτης να παιζει ανετα. Ο ηχος ηταν αρκετα ικανοποιητικος θα ελεγα και δεν ειχαμε σοβαρα προβληματα leaking/feedback. Μπορεις να το σκεφτεις σαν μια εναλλακτικη, ειδικα αν εχεις διαθεσιμο καποιο τετοιο μικροφωνο - δοκιμασε το, μηπως τυχον κανεις τη δουλεια σου και δε χρειαστεις extra dedicated mics.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θενκ γιου odis!  ;D

 

το beyerdynamic το θελουμε πιο πολυ γιατι δεν θελει stand και ο κρουστος θα ειναι ανετα χωρις να χτυπαει το μικροφωνο  :P και κατα πασα πιθανοτιτα θα το παρουμε.

 

τωρα οσο αφορα για το μικροφωνο που θα ειναι μεσα εχεις ιδεα τι μπορει να βοηθησει? Το καναμε ετσι  μια φορα και δουλεψε πολυ καλα. πηραμε μπασα και ηταν σαν ειχαμε και μια μποτα μαζι. νομιζω τοτε ειχαμε βαλει ενα κλασσικο shure SM57

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ενα μικροφωνο ειδικα σχεδιασμενο για kickdrum και ενισχυτες μπασου θα ηταν overkill - δεν εχει και τοσα μπασα το djembe. Απο 'κει και περα, εγω θα πηγαινα για καποιο δυναμικο, οπως το SM57. Σε drum recording topic που ειχαμε ανοιξει αρκετοι που χρησιμοποιουσαν τετοια μικροφωνα για κρουστα ειχαν καλα αποτελεσματα. Ειδικα αν σου περισευει κανενα, go for it.

Ενα φτηνο μικροφωνο που ειχα αγορασει καποτε και με εβγαλε ασπροπροσωπο ΚΑΙ σε τετοια σεναρια (κρουστα) ηταν το AKG D22. Πλεον ειναι discontinued αλλα ισως βγαζουν καποιο παρομοιο, οικονομικο μοντελο. Εγω θα του εριχνα μια ματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω με τιποτα δεν σκεφτομουνα μικροφωνο μποτας.

 

νομιζω οτι αυτο http://www.thomann.de/gr/akg_perception_live_p4.htm

ειναι κοντα σε αυτο που λες.

πολυ καλη τιμη!

 

θενκ γιου ξανα!  ;D

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σακη,το μικροφωνακι που πιανει με το κλιπσακι αυτο παιζει να συντονιζει ασχημα.Ενα αντιστοιχο δουλευαμε κ εμεις,αλλα η μεμβρανη του κρουστου τυλιγεται με τετοιο τροπο,ωστε οταν κουμπωσεις το mic αναγκαστικα εφαπτεται πανω της,με ό,τι αυτο συνεπαγεται...βγαινει ακρη αλλα ειναι λιγο ταλαιπωρια.

Αν το djembe ειναι απο τα 'μοντερνα' με στεφανη κλπ παιζει να'ναι οκ-δεν το εχω ομως δοκιμασει για να σου πω στα σιγουρα.

Αν θες τη γνωμη μου,για πανω mic ακομη κ ενα απλο shure 57 ακουγεται μια χαρα κ πολυ ευκολα χωρις να χρειαζεται δευτερο.(Δεν γλυτωνεις τη βαση βεβαια,αλλα το feedback σιγουρα). 

Πυκνωτικο θα εβαζα κυριως σε μεγαλα stage που μπορεις να εχεις κ καποιον ελεγχο παραπανω ή μεγαλυτερες αποστασεις απο ηχεια P.A. κ μονιτορ. 

   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα ρε τασο!

ναι και το δικο μας το djembe ειναι "παραδοσιακο" οποτε θα γινετε χαμος....

το sm57 ειναι κλασικη αξια και λυση αλλα παντα θελω νο ψαχνω το θεμα.

παντος σου προτεινω να βαλετε και ενα απο κατω. ο ηχος ειναι το κατι αλλο!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σακη το P4 ειναι σε τιμη, specs, προτεινομενη χρηση και σχημα παρα πολυ κοντα στο D22 που εχω εγω, οποτε τολμω να πω οτι θα ειναι μαλλον η νεα του εκδοση και ηχητικα πανω κατω το ιδιο. Προσωπικα απο το δικο μου εχω μεινει παρα πολυ ευχαριστημενος σε πολλες χρησεις που του εχω κανει, ειδικα αν λαβεις υποψη το κοστος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου