Προς το περιεχόμενο

Ηρθε ο καιρός ν' αλλάξω guitar rig


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτα απ'ολα... όταν μιλάμε για TC G Major ή οποιοδήποτε delay ή reverb πέραν αναλογικών (τα οποία αν δεν είσαι fan κάθε άλλο παρα ευηχα είναι) είναι δεδομένο πως θα έχεις Digital συσκευή στον ήχο σου. Το θέμα "υποβιβασμού" του ήχου έχει να κάνει μόνο με τους converters του μηχανήματός σου και όχι με την φύση του εφφε.

 

Οσο για την αλλαγή των καναλιών, έχω την αίσθηση πως είπες ότι ο BUgera είναι midi controlled. Εαν είναι, τότε ναι... μπορείς με το πάτημα ενος κουμπιου να τα αλλάζεις όλα. Εάν όχι, τότε σε κάθε περίπτωση και με κάθε συσκευή... θα χορεύεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απ'οτι είδα, ο 333 δουλεύει μόνο με δικό του foot switch, άρα θα είναι λίγο πιο δύσκολο να καταφέρεις να βρεις midi relay switch...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ vagx69

 

Μα γιατί παρεξηγείς τα όσα λέω?  :)

 

Προφανώς και γνωρίζω ότι σχεδόν όλα τα stompboxes (ακόμα και αυτά που υποτίθεται ότι είναι analog delay), έχουν ψηφιακή λειτουργία.

 

Όμως απάντησε μου, το ίδιο είναι να έχεις ένα digital reverb στα εφφέ σου (π.χ. το Cathedral της EHX) με το να έχεις μια ολόκληρη pod X3?

 

H POD X3, ακόμα και αν δεν χρησιμοποιείς τίποτα από τις λειτουργίες της, δεν αφήνει το σήμα σου ανέπαφο.

Πάντα θα κάνει convert.

 

Ρωτάω λοιπόν επίσης:

 

Το να έχω την Χ3 στο chain μου, θα μου υποβαθμίσει τον ήχο ή όχι?

Έχει αρκετά καλούς converters?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και το Cathedral να έχεις και το G Force να έχεις και το Eventide H8000 να έχεις... ΠΑΝΤΟΤΕ θα περνάει απο convertors είτε το χρησημοποιείς, είτε όχι. Μονο αν έχεις 1-2 true bypass πεταλάκια θα περνάει το σήμα "ανέπαφο" που και πάλι θα ακούσεις ολόκληρη φιλολογία για το αν είναι θεμιτό ή όχι.

 

Και για να απαντήσω στην ερώτηση σου... πιστεύω πως ναι, αν είναι σωστά ρυθμισμένα τα levels του pod, είναι το ίδιο με το να έχεις το Cathedral.

 

p.s. Τα παραπάνω δεν στα λέω έχωντας διαβάσει 2-3 topics αλλά έχωντας δοκιμάσει ΠΟΛΛΑ μηχανήματα σε ΠΟΛΛΟΥΣ συνδιασμούς. Για 2-3 χρονια έπαιζα μόνο με μια Gt8 και έναν Laney TT50 με τα drive του ενισχυτή και εφφε - boost - comp από πεταλιέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κάποιον λόγο να μην σε πιστέψω.  :)

 

Ούτως ή άλλως, η πεταλιέρα με βολεύει πάρα πολύ και η λύση αυτή εκτός από βολική είναι και οικονομική.

 

Όμως όσον αφορά τα levels, τι ακριβώς εννοείς?

Μόνο θέμα στάθμης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Superfunk

 

Γιατί σνομπάρεις τόσο τους Bugera?

Ακόμα και αν δεν είναι κοντά στους Mesa που υποτίθεται ότι πάνε να πλησιάσουν, καλό είναι να τους κρίνουμε σύμφωνα με τα λεφτά που κοστίζουν.

 

Θεωρείς ότι για περίπου 400 Ευρώ το μηχάνημα δεν είναι καλό δηλαδή?

Προσωπικά, δεν με ενδιαφέρει να πλησιάζει στον Mesa.

Με ενδιαφέρει να είναι ένα καλό λαμπάτο μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Superfunk

 

Γιατί σνομπάρεις τόσο τους Bugera?

Ακόμα και αν δεν είναι κοντά στους Mesa που υποτίθεται ότι πάνε να πλησιάσουν, καλό είναι να τους κρίνουμε σύμφωνα με τα λεφτά που κοστίζουν.

 

Θεωρείς ότι για περίπου 400 Ευρώ το μηχάνημα δεν είναι καλό δηλαδή?

Προσωπικά, δεν με ενδιαφέρει να πλησιάζει στον Mesa.

Με ενδιαφέρει να είναι ένα καλό λαμπάτο μηχάνημα.

 

Τον ενισχυτή δεν τον αγοράζουμε για τα ευρώ, τον αγοράζουμε για τις ανάγκες μας. Στο περίπου ισχύει "τιμή, ηχόχρωμα, ποιότητα, διάλεξε δύο" (οι μπουγκέρα έχουν προφανώς τα δύο πρώτα). Άλλο πράμα παίρνεις αν έχεις άμεση ανάγκη για ενισχυτή και καθόλου χρήματα και άλλο αν θέλεις μηχάνημα για μια ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορεις να ξερεις οτι ενα μηχανημα ειναι...για μια ζωη, πρωτου τη ζησεις μαζι του; ;D Πολυ απλα δε μπορεις και καλο θα ειναι οποιος δεν εχει χρησιμοποιησει bugera να μην τους σχολιαζει τοσο αρνητικα...απο ατομα που δεν τους εχουν χρησιμοποιησει βγαινει και ολη αυτη η αρνητικη αυρα να το πω ετσι γι'αυτους...οχι πως δεν ειχαν καποια προβληματακια αλλα κυριως απο αυτο...ολα μηχανηματα ειναι και ολα χαλανε, ειναι να μη σου τυχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1.

 

Τι πάει να πει "μηχάνημα για μια ζωή"?

Η Mesa έχει το όνομα προφανώς, δεν αντιλέγω.

 

Οπότε η φάση θα είναι "'ή Mesa ή τίποτα"?

Μέσες λύσεις δεν υπάρχουν?

 

Και στο κάτω κάτω, 1500 Ευρώ για ένα κεφάλι είναι πολλά λεφτά.

Που 1500 και που 500?

 

Με τα έξτρα ευρώ παίρνω εξοπλισμό και βγάζω και τα έξοδα μου για 4 μήνες.

Δεν είπα προφανώς ότι οι Bugera είναι τα καλύτερα μηχανήματα.

Όμως από ότι έχω ακούσει/δει, είναι τίμια για τα λεφτά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πας ακριβώς στον αντίθετο δρόμο απ'αυτόν που έχουν ακολουθήσει διάφοροι επαγγελματίες παίκτες που βρίσκονται μουσικά στα ίδια μονοπάτια με σένα. Αντί δηλαδή να πας από τη νεκροφιλία στο modeling, επιστρέφεις από το modeling στη νεκροφιλία.  :P

 

This will end in tears.  8)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου