Προς το περιεχόμενο

new 6,5" snare: Gretch Renown / Tama Starclassic / Starclassic Performer


SlammingStick

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε.

Τα πράγματα είναι απλά.

 

Ψήνομαι να πάρω ένα ξύλινο ταμπούρο 14" x 6,5", με die-cast hoops, από 200-400 euros, που χρωματικά (οπτικά) να μην είναι ξεκούδουνο με το υπόλοιπο drumset μου (συνημμένο).

 

Σε ψάξιμο λοιπόν στο thomann, έχω "καταλήξει" σε μερικά, θα ήθελα όμως και γνώμες, γιατί ειναί αρκετά τα χρήματα, για κουτουράδες. Πέραν αυτού, από 6,5αρια δεν υπάρχει τίποτα στην Αθήνα να δω/δοκιμάσω.

 

1. http://www.thomann.de/gr/gretsch_14x65_renown_maplewg.htm

 

2. http://www.thomann.de/gr/tama_14x65_starclassic_maple_sib.htm

(για το οποίο θα ήθελα κάποιος γνώστης να με διαφωτίσει σχετικά με τα πάχη και τα plies του ξύλου)

 

3. http://www.thomann.de/gr/tama_14x_65_snare_perf_b_b_bcs.htm

(η απόχρωση είναι αυτή που φάινεται στο ένθετο)

 

4. http://www.thomann.de/gr/gretsch_14x65_renown_maple_sop.htm

 

5. http://www.thomann.de/gr/gretsch_snare_14x65_new_classic_sn.htm

 

 

Συμπληρωματικά, να πω ότι παίζω rock (alternative/ψιλοpunk), αλλά το συγκεκριμένο ταμπούρο θα το ήθελα και για πιο all-round καταστάσεις, αποκλείοντας όμως τη jazz.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας.  :)

DSC01090.jpg.620cb11306ef9a4ba1f11874ca142d67.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω την ερωτηση σου ακυρη..

και θα προσπαθησω να στο εξηγησω...

Προσωπικα μ αρεσει να αγοραζω πουκαμισα απο μια εταιρεια που εδρευει στο L.A και λεγεται ΕNGLISH LAUNDRY.

Πουλαει τα προιοντα της και online..

Υπαρχει πιθανοτητα λοιπον...να με δεις με ενα απο αυτα τα πουκαμισα και να πεις ..wow..

Ισως σπευσεις να αγορασεις και εσυ ενα ιδιο...

Αυτο δεν σημαινει οτι θα δειχνει το ιδιο πανω σου.....

Επισης εγω αγοραζοντας ενα πουκαμισο απο το Internet..ξερω οτι παντα υπαρχει η πιθανοτητα να δειχνει πανω μου σαν τσουβαλι..

Αυτο που προσπαθω να σου δωσω να καταλαβεις ειναι οτι ρωτωντας μια τετοια ερωτηση εδω..θα λαβεις 30 διαφορετικες απαντησεις..και θα ειναι ολες σωστες..

γιατι ο καθενας εχει την αισθητικη του.

Βγες στο δρομο ....και ακου λοιπον.....Μονος σου..

Επισης..δεν υπαρχει κανενα προβλημα το ταμπουρο να ειναι αλλο χρωμα απο το υπολοιπο σετ.. Εχει να κανει με ηχο ..οχι με οψη

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πακετο.

 

Snare χωρις δοκιμη δε θα αγοραζα, εκτος αν εκανε 50 ευρω.

 

Στο Drumstore τον Τριμη και το Νακα θα βρεις ΣΙΓΟΥΡΑ αρκετα 6,5 αρια να δοκιμασεις.

 

Τωρα αν το βασικο σου κριτηριο ειναι το χρωμα....

 

 

 

2. http://www.thomann.de/gr/tama_14x65_starclassic_maple_sib.htm

(για το οποίο θα ήθελα κάποιος γνώστης να με διαφωτίσει σχετικά με τα πάχη και τα plies του ξύλου)

 

 

Πιστευω ο καταλληλος για να σε διαφωτισει ειναι το site της tama

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vagelism

 

Κι εγώ αυτό θα ήθελα, αλλά όπως προανέφερα, δεν υπάρχει τίποτα στην αγορά.

Φίλοι/γνωστοί drummers που να το ψάχνουν λίγο στη συγκεκριμένη κατεύθυνση, δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή, για να τους φορτωθώ - να ακούσω.

 

Γι'αυτό ζητάω από εδώ γνώμες από ανθρώπους που έχουν ακούσει ένα ή περισσότερα από τα συγκεκριμένα ταμπούρα.

 

Όσο για την όψη, με τα links που παρέθεσα (ένα άσπρο και ένα στο χρώμα του ξύλου, κι ένα μαύρο με ασημί νερά), νόμιζα ότι έγινε αντιληπτό ότι δεν είναι ΑΝΑΓΚΗ να είναι στο ίδιο χρώμα με το set. Προτιμώ όμως, στην περίπτωση αυτή, να είναι κάτι ουδέτερο.

 

@hwept

Η πρώτη παράγραφος.

Το μόνο μαγαζί (απ'αυτά που αναφέρεις), που δεν δοκίμασα την τύχη μου ήταν ο Νάκας.

 

Επίσης, στο site της Tama, δεν βρήκα τα specs για το snare της Starclassic Maple, το μόνο που βρήκα είναι :

 

Starclassic Maple Features

 

Shells (All Maple)

 

All Maple Shells

TT / FT:6ply,5mm

BD:8ply,7mm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vagelism

 

Κι εγώ αυτό θα ήθελα, αλλά όπως προανέφερα, δεν υπάρχει τίποτα στην αγορά.

Φίλοι/γνωστοί drummers που να το ψάχνουν λίγο στη συγκεκριμένη κατεύθυνση, δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή, για να τους φορτωθώ - να ακούσω.

 

Γι'αυτό ζητάω από εδώ γνώμες από ανθρώπους που έχουν ακούσει ένα ή περισσότερα από τα συγκεκριμένα ταμπούρα.

 

Όσο για την όψη, με τα links που παρέθεσα (ένα άσπρο και ένα στο χρώμα του ξύλου, κι ένα μαύρο με ασημί νερά), νόμιζα ότι έγινε αντιληπτό ότι δεν είναι ΑΝΑΓΚΗ να είναι στο ίδιο χρώμα με το set. Προτιμώ όμως, στην περίπτωση αυτή, να είναι κάτι ουδέτερο.

 

@hwept

Η πρώτη παράγραφος.

Το μόνο μαγαζί (απ'αυτά που αναφέρεις), που δεν δοκίμασα την τύχη μου ήταν ο Νάκας.

 

Επίσης, στο site της Tama, δεν βρήκα τα specs για το snare της Starclassic Maple, το μόνο που βρήκα είναι :

 

Starclassic Maple Features

 

Shells (All Maple)

 

All Maple Shells

TT / FT:6ply,5mm

BD:8ply,7mm

 

Οταν εννοεις αγορα...εννοεις γνωστο καταστημα στα εξαρχεια?

Γιατι τελευταια φορα που κοιταξα...δεν ηταν το μοναδικο καταστημα που πουλαει τυμπανα..

Υπαρχει 6-7 τουλαχιστον  μουσικοι οικοι και 2 ως τωρα Ελληνες κατασκευαστες που ειμαι σιγουρος οτι ειναι μεσα και αυτοι στην "αγορα"..

τους εψαξες ολους...πριν καταφυγεις στο ιντερνετ?

Επισης παιζουν πολλα φανταστικα ταμπουρα στις αγγελιες..

Ριξε μια ματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vagelism

 

Εννοώ γνωστό κατάστημα στα εξάρχεια, γνωστό κατάστημα στην ομόνοια και πάει λέγοντας...  :)

Ήταν λάθος να το γενικεύσω με τη φράση "δεν υπάρχει τίποτα στην αγορά", υπέθεσα όμως ότι για να μην βρίσκω σε κατ'εξοχήν drum-ο-μάγαζα ούτε ένα 6,5άρι έστω για δοκιμή, ότι δε θα είναι πολύ ευκολότερο σε άλλα μουσικομάγαζα.

 

Θα ήθελα (είτε εδώ, είτε ΠΜ - για λόγους αρχής/μη διαφήμισης κλπ) τις προτάσεις σου ΚΑΙ για μαγαζιά που μπορεί να βρω αυτό που ψάχνω.

 

Αναφορικά με τις αγγελίες, τις παρακολουθώ αρκετά συχνά και δε μπορώ να πω ότι έχω δει κάποια αγγελία με κοντινό σ'αυτό που θέλω, ταμπούρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κανει μεγαλη εντυπωση να μην εχει ουτε στα εξαρχεια ουτε στην ομονοια καποιο 6,5 να δοκιμασεις. Κριση γαρ

 

θυμαμαι οταν εψαχνα για ταμπουρο , ειδικα στα εξαρχεια, ειχα δοκιμασει 6-7 διαφορετικα 6,5αρια μεταξυ των οποιων τα signature eric singer & Dennis Chambers.

 

Την τελευταια φορα που ειχα περασει απο το Νακα ειχε σιγουρα καποια 6,5 αλλα εκει ξεφευγεις σε τιμες ενεκα yamaha.

 

Επισης μπορεις να τσεκαρεις και το Γαβριλο στον οποιο θα βρεις καποια gretch τα οποια ψιλο σκοτωνε διοτι ειχε σταματησει να ειναι ο αντιπροσωπος της στην Ελλαδα και ηθελε να τα διωξει.

 

Τελικη συμβουλη : ψαξε παντου. Αγγελιες μαγαζια τα παντα ολα. Το ταμπουρο ειναι το πιο χαρακτηριστικο κομματι του σετ και ειναι κριμα να παρεις "γουρουνι στο σακι"

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και κατι αλλο.

 

Μη τρελαινεσαι με τα specs (φυλλα, παχος, chrome over brass, σουξου μουξου μανταλακια)

 

Απο 6,5 ταμπουρα που εχω ακουσει μου αρεσε πολυ το signature Dennis Chambers, Pearl maple free foater, Ludwig black beauty, ενα black panther που δε θυμαμαι τι μοντελο ακριβως ηταν και εσχατως μου αρεσει αρκετα το εμετικο εμφανισιακα και τιγμα ποζεραδικο joey jordison signature

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@hwept

 

Εμένα να δεις τι εντύπωση μου έκανε...

Το Dennis Chambers το είχα ταλαιπωρήσει λίγο στα εξάρχεια, αρκετά του γούστου μου, αλλά ξεφεύγουμε πολύ σε λεφτά...

 

Θα ψάξω και στο Γαβρίλο, στην επόμενη εξόρμηση.

 

Επίσης, γουρούνι στο σακί δε μ'αρέσει να παίρνω ούτε t-shirts, θέλω να δοκιμάζω τα πάντα. Όταν υπάρχουν σε stock.

 

 

Το free-floating επίσης με έψηνε, όταν το άκουσα, αλλά φεύγουμε λιγάκι σε λεφτά πάλι.

 

Όσο για Black Beauty λέω όχι, παρ'όλο που είναι από τα top ταμπούρα of all time κλπ κλπ (έτσι λένε οι περισσότεροι και μάλλον έτσι θα'ναι), 1o για τα λεφτά και 2ο γιατί δεν ψάχνω μεταλλικό.

 

Το Joey Jordison, επίσης μεταλλικό... και μεταξύ μας... δε θα έχω μούτρα να κυκλοφορήσω στην κοινωνία...

 

Με το Black Panther δεν έτυχε ποτέ να ασχοληθώ.

 

Μη φανταστείς ότι το ψάχνω τόσο με specs και bearing edges κλπ.

Απλά μου φάνηκε περίεργο που δεν βρήκα τίποτα για τα ξύλα του Starclassic Maple, πέρα από το ότι το μπερδεύουν πολλές φορές με το G-Maple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και κατι αλλο.

 

Μη τρελαινεσαι με τα specs (φυλλα, παχος, chrome over brass, σουξου μουξου μανταλακια)

 

Απο 6,5 ταμπουρα που εχω ακουσει μου αρεσε πολυ το signature Dennis Chambers, Pearl maple free foater, Ludwig black beauty, ενα black panther που δε θυμαμαι τι μοντελο ακριβως ηταν και εσχατως μου αρεσει αρκετα το εμετικο εμφανισιακα και τιγμα ποζεραδικο joey jordison signature

Ενας φιλος ειχε φερει ενα 13χ6,5 black panther της Mapex??? {αν λεμε το ιδιο} που μετα απο 5 λεπτα κουρδισματος...απλα ΣΚΟΤΩΝΕ!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου