Προς το περιεχόμενο

Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μπρρρρρρ...μηπως θα πρεπει να φοβαμαι??να ανησυχω για το αν ειμαι φυσιολογικος ανθρωπος??πλακα κανω...σαφως ομως μιας και ειμαι και εγω σε αυτη την καταραμενη γενια του 85 εχω να πω πως παραδοξως θυμαμαι και εγω κυνηγητα στην γειτοννια μου,χτυπηματα στα γονατα και παιχνιδια με παιδακια,κουκλες που τους εβαφα τα μαλλια και καταφυγια σε πλατιες μεχρι αργα το βραδυ που με εψαχνε η μητερα μου...δεν ειμαστε τοσο εξωγηινοι οσο μας παρουσιαζετε...!!

ειμαι της αποψης πως καθε παιδι περα απο την ταση της εποχης του και της γενιας,που κουβαλαει ετσι και αλλιως,μεγαλωνει μεσα σε μια οικογενεια...αυτο που λειπει στα περισσοτερα παιδια των τελευταιων χρονων χωρις αυτο να κατατασσεται σε γενιες κτλ ειναι η ευθυνη των ανθρωπων που το μεγαλώνουν...γνωριζω παιδια που ομως δεν ειναι κλεισμενα στο σπιτι με μοναδικο συντροφο την τηλεοραση και τα βιντεοπαιχνιδια και εχουν φυσιολογικες σχεσεις με συνομιλικα παιδακια και τρεχουν στις πλατιες και χτυπανε και ερωτευονται κοριτσακια με μπουκλες και αναρωτιουνται τα ιδια πραγματα που αναρωτιοντουσαν και τα παιδακια του 60 του 70 του 80...αντιστοιχα ξερω και τα αλλα που ξεστραβόνονται στα playstation,ξερουν απ΄εξω ολες τις εκπομπες της τατιανας και καπνιζουν απο τα 12 χρονια τους...και ομως και στις 2 περιπτωσεις μιλαμε για παιδια του σημερα...ισως να μην υπαρχει ο ιδιος ρομαντισμος που κυριαρχουσε παλαιοτερα γιατι λογο της αναπτυξης της κοινωνιας σε ολους τους τομεις τα παιδια οριμαζουν νωριτερα σε σχεση με αλλα χρονια...ομως γιαυτο ακριβως και γινονται στην συντριπτικη τους πλειοψηφια πολυ εξυπνα και ετοιμολογα...

το κατα ποσο η σηψη αυτη που υπαρχει σε μεγαλο βαθμο στην εποχη μας θα περασει στα παιδια μας ειναι θεμα οικογενειας...οι γονεις εχουν ευθυνη στο μεγαλωμα των παιδιων τους...αυτοι θα επιλεξουν αν θα τα νανουρισουν οι ιδιοι με παραμυθια(οσο κουρασμενοι και αν ειναι απο τις δουλιες στο γραφειο) η αν θα τα κοιμησει ο γρηγορης και το πολυ την κυριακη απο την τηλεοραση...αν θα εχουν στο δωματιο τους κουκλες και αυτοκινητακια η το καινουργιο βιντεοπαιχνιδι με τα τερατα της eurovision...και αργοτερα που μεγαλωνει το παιδι και παλι γινεται το παιδι που του εχουν μαθει...αν ασχολουνται με το μεγαλωμα του και δεν του αφηνουν το πιατο με το φαι στο φουρνο αλλα καθονται 1 ωρα μαζι του στο ιδιο τραπεζι για το μεσημεριανο και ασχολουνται με τον μικροκοσμο του τοτε αυτο το παιδι εχει πολυ λιγοτερες πιθανοτητες να μεγαλωσει με την τηλεοραση και ακομα λιγοτερες να την θεοποιησει...αντι λοιπον να μοιρολογαμε για την ατυχια μας να γεννηθουμε και να μεγαλωσουμε σε αυτες τις ατιμες εποχες,καλα θα ειναι να αναλλογιστουμε ο καθενας την ευθυνη του και ας προσπαθησουμε να καταλαβουμε πως τον κοσμο τον φτιαχνουμε δεν μας φτιαχνει...ο χρονος απλα περναει...εμεις τον κανουμε συμμαχο η εχθρο...!!!

και γιανα κλεισω με την αποψη μου...ε λοιπον οχι...δεν ζησατε μονο εσεις φιλοι προ 85...ζήσαμε και εμεις τις δικες μας παιδικες στιγμες...και αν θα θελησουμε θα ζησουν και οι επομενοι ισως πιο γεματα παιδικα χρονια...δεν φταινε οι εποχες...εσεις και εμεις φταιμε που τις καταριομαστε...αυτες απλα μας εκδικουνται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι γεννήθηκαν πριν το 1985 ανήκουν σε μια ειδική κατηγορια ανθρώπων .Ειναι προνομιουχοι δεν μοιάζουν με ολους τους αλλους.Οι πυλες του παραδεισου θα ανοιξουν σιγουρα για αυτους οταν φυγουν απο αυτη τη ζωη(αν και υπάρχουν επιστήμονες που λενε οτι οσοι γεννήθηκαν πριν το 85 θα ζήσουν για πάντα).Αυτοι πραγματικά έζησαν τη ζωή οι αλλοι είδαν απλα τη φωτογραφία.Αυτοί ειναι ευτυχισμένοι οι αλλοι (εντοιχισμενοι) απλα ατυχοι.Για να μη μιλήσουμε και για τους αλλους λαούς που δεν είχαν αλάνες,οποιος δεν κυνήγαγε γάτες και δεν επαιζε πετροπολεμο δεν εχει καταλάβει τι θα πει ζωή.Γι αυτό ευχαριστώ τη μαμα μου και το μπαμπα μου που με εφερ...τι λεει η ταυτότητα μου?μαρτιος του 85? γίνεται να κάνουμε μια επέκταση και να συμπεριλάβουμε οσους γεννήθηκαν και το πρώτο τετράμηνο του 1985?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Flipper έγραψες :D :D :D :D :D !!!!Ακριβώς έτσι είναι!!

Το μόνο που έχω να πω γι αυτό το κείμενο είναι οτι ο συγγραφέας του δεν έχει επαφή με παιδιά δημοτικού ή προέφηβους.... αυτή την αποβλακωμένη χαζοχαρούμενη γενιά του xbox ακόμα την ψάχνω, και δεν νομίζω να υπάρχει πουθενά.... Οι ρομαντισμοί του κειμένου κατα τα άλλα, ισχύουν για την παιδική ηλικία οποιασδήποτε γενιάς.

 

Παρεπιπτόντως αντίστοιχα παράπονα για τη "νέα" τότε γενιά είχαν βρεθεί σε ένα αιγυπτιακό πάπυρο (σοβαρά τώρα) είχα διαβάσει κάπου... ξέρει κανείς λεπτομέρειες?

 

Υ.Γ. όσοι δεν έχουν δει τους pythons live στο Hollywood Bowl να το κάνουν

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου