Προς το περιεχόμενο

Αφιερωμένο σε όσους γεννήθηκαν πριν το 1985


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω ειμαι του 1988 και τοτε παιζαμε με G.I. JOE! τα προλαβατε? :lol:

 

 

H foto που εχεις στο avatar εσυ εισαι????

 

Αν ναι, τοτε παιζω και εγω G.I. JOE μαζι σου οποτε θελεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι ωραία που ήταν ακόμα πιο παλιά' date=' που δεν υπήρχε χαρτί υγείας και αντί για χαρτί έγραφαν πάνω σε τομάρι κατσίκας.[/quote']

 

Και το χειρότερο είναι ότι την έτρωγαν κιόλας.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ οι πατεραδες μας τι να πουνε ρε παιδια?μου εχει πει ιστοριες ο πατερας μου που εμενα με το στομα ανοιχτο.

 

το μονο ασχημο ειναι οτι οσο περνανε τα χρονια ολο και περισσοτερο αποβλακονοντε τα παιδακια με playstation,xbox κλπ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι και να πω ειναι περιττο γιαυτο το post.

ευγε , μακαρι ολοι να θυμομαστε ετσι τοσο σημαντικα πραγματα που ζησαμε , αλλοι πιο λιγο αλλοι πιο πολυ . Με εκανες και θυμηθηκα μια φαση που ανεβαιναμε με φιλους τερμα πανω σε κυπαρισια οταν εβαζε τρελο αερα και καθομασταν εκει με τις ωρες. τρελη φαση.

thanks :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ, πολλές αναμνήσεις μου έφερες στο νου...... :roll:

Πάντως μακαρίζω τον εαυτό μου που δεν μεγάλωσα μπροστά σε μια τηλεόραση...

χι greeklish, στο forum του NOIZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγγνώμη, αλλά όλα αυτά τα νοσταλγικά του τύπου "τι ωραία που ήταν στα χρόνια μας και τι χάλι επικρατεί σήμερα" τα θεωρώ μπούρδες ολκής. Το μόνο που νοσταλγούν όλοι όσοι αναφέρονται μ' αυτό το ύφος στα χρόνια εκείνα τα παλιά, είναι τα νιάτα τους και η ομορφιά τους, και επειδή αυτά παρήλθαν, θεωρούν ότι ο κόσμος φταιει που έχει στραβώσει γύρω τους και όχι αυτοί που "γέρασαν".

 

Το εν λόγω κείμενο μου θύμισε τις δακρύβρεχτες ιστορίες για την Αθήνα που ήταν "γεμάτη αυλές και αλάνες, και τι ωραία που ήταν που ο κόσμος έβγαινε στην αυλή και μιλούσε, και επικοινωνούσε, και όλοι είμαστε αγαπημένοι και μονιασμένοι και νοιαζόμαστε για τους γύρω μας, και μπλα μπλα μπλα…" Εντάξει, καλά όλα αυτά, αλλά κάθε εποχή είναι διαφορετική, απλά όσοι από τους μεγαλύτερους δεν την καταλαβαίνουν, ψάχνουν να βρουν το γιατί και καταλήγουν σε τέτοια ξανθοπουλομαρθαβουρτσικά συμπεράσματα.

 

"Δεν θα πρέπει να μάς παραξενεύει που τα σημερινά παιδιά είναι κακομαθημένα και χαζοχαρούμενα."!!

Έλεος, τις ίδιες παπαριές άκουγα και για τη "δική μας γενιά", και έχω γεννηθεί πολύ πριν το '85.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Δεν θα πρέπει να μάς παραξενεύει που τα σημερινά παιδιά είναι κακομαθημένα και χαζοχαρούμενα."!!

Έλεος' date=' τις ίδιες παπαριές άκουγα και για τη "δική μας γενιά", και έχω γεννηθεί πολύ πριν το '85.[/quote']

 

Η παραπάνω πρόταση νομίζω "δείχνει" καλά ορισμένα θέματα...

 

Και άλλωστε βρε παίδες, η εποχή μας είναι κουρδισμένη από εξωγήινους;

Οι παλιοί που "τάχα" είχαν τη τύχη να μεγαλώσουν σαν παιδιά δεν έφτιαξαν τη κατάντια του σήμερα; Στην καλύτερη περίπτωση τουλάχιστον, σιωπηλά και βολεμένα συναίνεσαν στη κατασκευή της σημερινής πραγματικότητας.

 

Και μιας και είμαστε και σε μουσική κοινότητα. Καλύτερα να υπάρχει η επιλογή του synth soft και της ηλεκτρικής κιθάρας με guitar rig ΚΑΙ μόνος στο σπίτι παρά μπουζούκια και κλαρίνα στο πανηγύρι του χωριού επειδή δεν υπάρχει κάτι άλλο.

:lol: Καλά μην το πάρετε ακριβώς το τελευταίο. Θέλω να πω ότι εκτός απο το Playstation τα σημερινά παιδιά έχουν την ευχέρεια να γνωρίσουν πολύ περισσότερα θέματα και να δραστηριοποιηθούν απο νωρίς πολιτικά, δημιουργικά, ιδεολογικά κλπ.

 

Τη να την κάνω τη μακριά γαιδούρα στο χωριό μου όταν δίπλα μου έχω δικτατορίες και εμφύλιους; Ναι, ωραία είναι να υπάρχουν ανέμελα παιδικά χρόνια αλλά καλύτερο είναι να δράς ελεύθερος μέχρι να πεθάνεις...

 

Και έλεος, αντι να προσπαθούμε να πείσουμε ότι τάχα ζήσαμε ας προσπαθήσουμε να κάνουμε καλύτερο το σήμερα. Μονάχα έτσι μπορεί να πείσει κανείς...ότι τουλάχιστον έζησε.

 

Sorry για την τροπή.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγγνώμη' date=' αλλά όλα αυτά τα νοσταλγικά του τύπου "τι ωραία που ήταν στα χρόνια μας και τι χάλι επικρατεί σήμερα" τα θεωρώ μπούρδες ολκής. Το μόνο που νοσταλγούν όλοι όσοι αναφέρονται μ' αυτό το ύφος στα χρόνια εκείνα τα παλιά, είναι τα νιάτα τους και η ομορφιά τους, και επειδή αυτά παρήλθαν, θεωρούν ότι ο κόσμος φταιει που έχει στραβώσει γύρω τους και όχι αυτοί που "γέρασαν".

 

Το εν λόγω κείμενο μου θύμισε τις δακρύβρεχτες ιστορίες για την Αθήνα που ήταν "γεμάτη αυλές και αλάνες, και τι ωραία που ήταν που ο κόσμος έβγαινε στην αυλή και μιλούσε, και επικοινωνούσε, και όλοι είμαστε αγαπημένοι και μονιασμένοι και νοιαζόμαστε για τους γύρω μας, και μπλα μπλα μπλα…" Εντάξει, καλά όλα αυτά, αλλά κάθε εποχή είναι διαφορετική, απλά όσοι από τους μεγαλύτερους δεν την καταλαβαίνουν, ψάχνουν να βρουν το γιατί και καταλήγουν σε τέτοια ξανθοπουλομαρθαβουρτσικά συμπεράσματα.[/quote']

 

+1000

 

Απόλυτα σωστός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου