Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για Μιξη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, εγραψα ενα κομματι μουσικης (ας το πουμε, γιατι δεν ειναι τραγουδι κανονικο)για να μαθω λιγο να κανω μιξη καλυτερα. Θα το ανεεβασω κιολας καποια στιγμη για να μου πειτε για το αποτελεσμα.

Εχω διαβασει το αρθρο του Nikosdemos για μιξη για αρχαριους και ακομα διαβασα και κατι ποστς στο φορουμ. Εχω κανει editing (δλδ να κοψω-ραψω σημεια των τρακς κτλ), χρησιμοποιησα το EQ οπου χρειαζοταν, μειωσα-αυξησα το gain οταν καποια τρακς ηταν ειτε πολυ δυνατα ειτε λιγο χαμηλα, και εκανα και πολυ-λιγο κομπρεσιον στην κιθαρα (αν κα ιδε νομιζω οτι ειχε κανενα ηχητικο αποτελεσμα στ αυτια μου).

 

ΤΙ αλλο ομως να κανω? Αυτο ειναι ολο το mixing που πρεπει να κανω? Το κομματι ψιλοκαλο μου ακουγεται (τεχνικα) αλλα λεω μηπως πρεπει να κανω κι αλλα πραγματα.

 

Εχω ακουσει για ενα συνολικο κομπρεσιον ολων των τρακς το οποιο δινει μια αισθηση συνολικη και ενιαια του τραγουδιου, ισχυει αυτο και αν ναι, ποσο να το κομπρεσαρω?

 

-Ακομα, παρατηρω οτι σε πολλους δισκους επαγγελματιων που ακουω (γνωστων συγκροτηματων δλδ), καθε δισκος (αναλογα με το στουντιο, με τον εξοπλισμο, με τον ηχοληπτη.. δε ξερω) εχει εναν συγκεκριμενο ηχητικο χαρακτηρα, μια προσωπικοτητα, ενα αρωμα συνολικο σε ολα τα τραγουδια που δε το χει αλλος δισκος (ακομα και του ιδιου του καλλιτεχνη).

Πως μπορω να το πετυχω αυτο? Να βαλω ενα απαλο εφε σε ολα τα τραγουδια? (αυτη προφανως ειναι ερωτηση για εναν ολοκληρο δισκο και οχι μονο για τη μιξη ενος τραγουδιου).

 

Γενικα,τι πρεπει να περιμενω αφου εχω κανει τη μιξη σε ενα τραγουδι, απλα να μ ακουγεται καλα στα αυτια?

 

Υπαρχουν γενικοι κανονες μιξης που πανω-κατω εφαρμοζουν ολοι σε ολα τα τραγουδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει απαντηση σε αυτα που ρωτας Θανο μου,ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕ τα αρθρα για να καταλαβεις γιατι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν υπάρχει έτοιμη συνταγή για μια μείξη, με την έννοια που υπάρχει στη μαγειρική πχ... Η ερώτηση σου είναι περισσότερο θέμα για βιβλίο, παρά για μια σύντομη απάντηση σε ένα φόρουμ.

Όλα έχουν να κάνουν με το υλικό πάνω στο οποίο δουλεύεις.

Ακούς όλα τα κανάλια ευδιάκριτα και καθαρά; Έχουν μεταφερθεί όλες οι σημαντικές "ηχητικές πληροφορίες" απ'τα επιμέρους κανάλια στο συνολικό αποτέλεσμα; (μήπως χάθηκε πχ το σκάσιμο της μπότας; μήπως θάφτηκε το μπάσο; ή η φωνή δεν ακούγεται καλά όταν παίζει ταυτόχρονα με κάποια κιθάρα; )

Είναι το τελικό αποτέλεσμα ισορροπημένο συχνοτικά; Είναι απαντήσεις που εξαρτώνται άμεσα απ'το υλικό που δουλεύεις.

Αν σου ακούγεται καλή η μείξη, είναι καλή!

 

Εχω ακουσει για ενα συνολικο κομπρεσιον ολων των τρακς το οποιο δινει μια αισθηση συνολικη και ενιαια του τραγουδιου, ισχυει αυτο και αν ναι, ποσο να το κομπρεσαρω?

 

Δεν υπάρχει και εδώ γενικός κανόνας. Αν πάντως δεν σου ακούγεται αρκετά "ομογενές" το αποτέλεσμα, δοκίμασε με χαμηλό ratio γύρω στο 1.5:1, αργό attack και release (100-150ms), φέρε το threshhold ώστε η ένδειξη του gain reduction να παίζει το πολύ στα 3-4 db, και δώσε make up gain μέχρι να μην έρχεται πολύ μπροστά τυχών θόρυβος, και φυσικά να μην κλιπάρει. Επαναλαμβάνω ότι δεν υπάρχει γενικός κανόνας... Δοκίμασε και κάποιο απλό master limiter πχ. της kjaerhus. Πειραματίσου και διάβασε όσο περισσότερα πράγματα μπορείς να βρεις στο νετ. Και πάντα να ακούς. Μην κοιτάς λαμπάκια να αναβοσβήνουν και κουμπάκια να γυρνάνε ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, εφοσον το κανεις για εξασκηση, τωρα που η μιξη εχει φτασει σ'ενα καλο επιπεδο, αρχισε να βγαζεις 'πραγματα' (eq, compression, etc.) και προσπαθεισε να το κανεις καλυτερο με λιγοτερο proccessing.

 

Επισης οταν ακους commercial albums μη ξεχνας οτι εχουν υποστει mastering.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βοηθουσε οσους εχουν τη διαθεση να απαντησουν,το να γραψεις τι στυλ,τι οργανα παιζουν στο κομματι. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βοηθουσε οσους εχουν τη διαθεση να απαντησουν,το να γραψεις τι στυλ,τι οργανα παιζουν στο κομματι. ;)

 

Ιδου λοιπον ανεβαζω ενα κομματι που εχω κανει για να πειραματιστω στη μιξη.

Απλο ειναι απλα θελω να μου πειτε που ακουτε τεχνικες ατελειες, και που κατα τη γνωμη σας θα βαζατε κατι αλλο (reverb, panning κτλ). Θελω πολυ ν ακουσω γνωμες, ευχαριστω οποιον απαντησει. Θελω να αποκτησω μια βασικη οπτικη για τη μιξη.

 

Στο κομματι τα ντραμς ειναι απο ενα απλο προγραμματακι beatcraft (απο δω και περα βεβαια θα χρησιμοποιω το FL) και τα υπολοιπα κιθαρες με εφφε.

 

Υ.Γ. 1 Μολις εκανα το 60MB wav κομματι μου σε mp3 των 2,7 MB για να το ανεβασω ξενερωσα πολυ οταν το ξανακουσα..!  :-\

 

 

Song.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δουλεψε στη μποτα και το μπασο. Αν κανεις αυτα τα δυο να 'ταιριαξουν' (και γενικα αν εχεις καλο bottom end) εχεις το 50% της μιξης σου.

 

Οταν εισαι ικανοποιημενος με το αποτελεσμα, δουλεψε τις μεσαιες που ειναι και το πιο δυσκολο...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δουλεψε στη μποτα και το μπασο. Αν κανεις αυτα τα δυο να 'ταιριαξουν' (και γενικα αν εχεις καλο bottom end) εχεις το 50% της μιξης σου.

+1

Επίσης βρίσκω λίγο περίεργα τα τύμπανα. Δεν ξέρω αν θες να είναι έτσι ή σου βγήκαν έτσι.

 

Παίξε λίγο με το βάθος και την ένταση των leads.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου