Προς το περιεχόμενο

Home Recording Studio και θόρυβος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Επειδή πάω να τρελαθώ ας μου απαντήσει κάποιος. Έχω ένα μικρό home studio που το έχω βάλει σε μια ξύλινη κατασκευή (ίσα ίσα χωράει ένα γραφείο με τον εξοπλισμό και την καρέκλα για ηχογράφηση) και από μέσα το έχω επενδύσει με ήχο-απορροφητικό υλικό σε σχήμα αυγού. Τέλος πάντων. Αυτό δεν είναι το πρόβλημα. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι η σχέση θορύβου και ενίσχυσης του μικροφώνου.

 

Το Studio το έχω μόνον για ηχογραφήσεις φωνής (mono, 16 Bit 44Khz). Έχω δύο πυκνωτικά μικρόφωνα XLR ένα Lav AKG CK55 L και ένα AKG C3000. Το ένα εκ των δύο κάθε φορά (ανάλογα πιο θα χρησιμοποιήσω) το περνάω σαν είσοδο Line1 από το Focusrite Saffire 6 USB, και από εκεί πάει σε έναν mixer behringer UB1002 με καρφί unbalanced. Τώρα από το mixer main out με καρφί καλώδιο (unbalnced) πάει σε ένα Behringer DSP 110 (για noise gate, feedback elimination κτλ) και από εκεί στον υπολογιστή μου σε μια κάρτα ήχου audiophile 2496 με RCA καλώδιο. Το recording γίνεται με την audiophile. To focusrite το έχω μόνον για τα pre-amps που έχει τίποτε άλλο.

 

Το πρόβλημα. Θέλω να κάνω ηχογραφήσεις με peak κοντά στα 0db για να έχει ισχύ. Όσο αυξάνω όμως την ενίσχυση είτε από το focusrite, είτε από το mixer είτε και τα δύο μαζί με έναν συνδυασμό,  τόσο μεγαλύτερο θόρυβο  έχω (κάτι σαν βούισμα, όπως ρεύμα). Αν το μειώσω κερδίζω σε θόρυβο αλλά δεν έχω ένταση.

 

Είναι εφικτό με τον παραπάνω εξοπλισμό, στις παύσεις, όταν δηλαδή δεν μιλάω ο θόρυβος να είναι σχεδόν μηδέν ? Κάνω κάποιο λάθος ? Ποιο από τα παραπάνω είναι ο αδύναμος κρίκος για να βελτιώσω το σύστημα ? Δοκίμασα επίσης με τον φορητό μου και μόνον με την focusrite saffire αλλά δεν μπορώ να πω ότι είδα και τεράστια διαφορά. Αυτό το λέω γιατί διάβασα κάτι για ground loop και φοβήθηκα μήπως υπάρχει κάποιο τέτοιο πρόβλημα με τον σταθερό κτλ.

 

Στα δείγμα που σας παραθέτω τα έχω κάνει με το mic C3000.

 

https://rapidshare.com/files/3723203821/SamplesTest.rar

 

Στο Sample1.wav φαίνεται μια κανονική ηχογράφηση

Στο Sample2.wav έχω αφήσει πριν την ηχογράφηση μια μεγάλη παύση για να ακούσετε το θόρυβο και στο Sample3.wav έχω ενεργοποιήσει από το DSP 110 το gate με τιμή -60dB. Αν και εξαλείφει το θόρυβο από την παύση αυτό συνεχίζει να υπάρχει μέσα στη φωνή. Πείτε μου σας παρακαλώ τη γνώμη σας.

 

Αν έχει κανείς home studio με ανάλογο κόστος ή και ελαφρώς πιο ακριβό ας μου στείλει δείγματα σε mp3 να συγκρίνω, γιατί πάω να τρελαθώ με την όλη κατάσταση και δεν μπορώ να διαθέσω λεφτά για προενισχυτές τύπου Avalon. Ξέρω ότι ίσως αυτό είναι το πρόβλημα αλλά δεν είμαι σίγουρος, μιας και δεν είμαι ειδικός στον ήχο. Αυτό που θέλω είναι μια καθαρή και δυνατή ηχογράφηση με το χαμηλότερο δυνατό κόστος. Έχω δει κάποιον pre-amp σε καλή τιμή τον "Golden Age Project Pre 73MKII" και έχω διαβάσει καλά λόγια. Θα προσφέρει κάτι στο σύνολο ή δεν πρόκειται να ακούσω καμία  διαφορά ? Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να αγοράζω εξοπλισμό μήπως και τελικά αυτό που θα αγοράσω μου κάνει τη δουλειά που θέλω, αλλά ούτε υπάρχει και κάποιο κατάστημα στη Λάρισα που να έχει στημένο τέτοιο εξοπλισμό για να το δοκιμάσω.

 

Για μένα το επιθυμητό αποτέλεσμα είναι σαν αυτό. Δεν ξέρω τι εξοπλισμό έχουν αλλά το αποτέλεσμα είναι αυτό που θέλω, δυνατό και καθαρό.

 

http://www.lynda.com/home/Player.aspx?lpk4=90594

 

Φιλικά

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα (και μετρια) ...τζιμπραγκαλα... ;D εχεις στη διαδρομη του σηματος,συνεδεσε το μικροφωνο καυτευθειαν με την focusrite (η οποια ειναι και καρτα ηχου) και καθαρισες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα (και μετρια) ...τζιμπραγκαλα... ;D εχεις στη διαδρομη του σηματος,συνεδεσε το μικροφωνο καυτευθειαν με την focusrite (η οποια ειναι και καρτα ηχου) και καθαρισες.

 

+1000

 

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να υποβαθμίζεις το σήμα σου περνώντας το απο την behringer κονσόλα και το DSP. Επίσης δεν υπάρχει κανένας λόγως να χρησιμοποιείς feedback elimination σε ηχογράφηση που κάνεις σπίτι σου (με ακουστικά προφανώς).

Εχεις ίσως το χειρότερο signal path που έχω ακούσει ποτέ μου για ηχογράφηση.

 

Αποκλείεται να μην είδες διαφορά με την saffire μόνη της. Αν δε σε καλύπτει η συγκεκριμένη σε ποιότητα προενισχυσης πάρε εναν καλό προενισχυτή με AD converters και συνδεσέ τον ψηφιακά με όποια κάρτα ήχου χρησιμοποιείς και τέλος.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000

 

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να υποβαθμίζεις το σήμα σου περνώντας το απο την behringer κονσόλα και το DSP. Επίσης δεν υπάρχει κανένας λόγως να χρησιμοποιείς feedback elimination σε ηχογράφηση που κάνεις σπίτι σου (με ακουστικά προφανώς).

Εχεις ίσως το χειρότερο signal path που έχω ακούσει ποτέ μου για ηχογράφηση.

 

Αποκλείεται να μην είδες διαφορά με την saffire μόνη της. Αν δε σε καλύπτει η συγκεκριμένη σε ποιότητα προενισχυσης πάρε εναν καλό προενισχυτή με AD converters και συνδεσέ τον ψηφιακά με όποια κάρτα ήχου χρησιμοποιείς και τέλος.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά χρειάζομαι το mixer γιατί διαθέτει equalizer. To είχα αγοράσει στην αρχή για τα 48V του phantom power.Τώρα το DSP έχει κάποια φίλτρα που είναι χρήσιμα όπως gate, compressor κτλ. Είναι τελείως άχρηστα ? Λόγω ποιότητας προσθέτουν θόρυβο ? Εναλλακτικά για αυτά που χρειάζομαι τι προτείνεις ?

 

Ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000

 

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να υποβαθμίζεις το σήμα σου περνώντας το απο την behringer κονσόλα και το DSP. Επίσης δεν υπάρχει κανένας λόγως να χρησιμοποιείς feedback elimination σε ηχογράφηση που κάνεις σπίτι σου (με ακουστικά προφανώς).

Εχεις ίσως το χειρότερο signal path που έχω ακούσει ποτέ μου για ηχογράφηση.

 

Αποκλείεται να μην είδες διαφορά με την saffire μόνη της. Αν δε σε καλύπτει η συγκεκριμένη σε ποιότητα προενισχυσης πάρε εναν καλό προενισχυτή με AD converters και συνδεσέ τον ψηφιακά με όποια κάρτα ήχου χρησιμοποιείς και τέλος.

 

Ποιον προενισχυτή προτείνεις με λογικό κόστος (max 400-500 Ευρώ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά χρειάζομαι το mixer γιατί διαθέτει equalizer. To είχα αγοράσει στην αρχή για τα 48V του phantom power.Τώρα το DSP έχει κάποια φίλτρα που είναι χρήσιμα όπως gate, compressor κτλ. Είναι τελείως άχρηστα ? Λόγω ποιότητας προσθέτουν θόρυβο ? Εναλλακτικά για αυτά που χρειάζομαι τι προτείνεις ?

 

Ευχαριστώ,

Φιλική συμβουλή.

Γράφε Ξερά, Θεόξερα, Flat τελείως και μετά παίξε μπάλα με VSTs.

Το μικρόφωνό σου στη κάρτα όπως είπε ο SF πιο πάνω και θα είσαι μια χαρά.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά χρειάζομαι το mixer γιατί διαθέτει equalizer

 

Και ΠΟΥ ακριβως σου χρειαζεται κατα τη διαρκεια της ηχογραφησης το eq? :o

 

Αλλα και να χρειαζεσαι τι σε εμποδιζει να χρησιμοποιησεις τα ,τραγικα καλυτερα eq, του daw σου?

 

Θα σου συνιστουσα να μαθεις τα βασικα περι recording διαβαζοντας τα αρθρα του ΝΟΙΖ & μετα τα ξαναλεμε αν εχεις αποριες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου