Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με αγορά από Αμερική


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω διαβάσει το άρθρο του Superfunk σχετικά με τις αγορές από Αμερική.  :)

Αλλά έχω κάποιες απορίες δυστυχώς...

 

Πρόκειται να αγοράσω αυτή την κιθάρα σχετικά σύντομα.

 

http://www.promusicsource.com/products/2011-Ibanez-RG321MH-MOL-RG-Fixed-Electric-Guitar-9420.html

 

Έχει πάρει κανείς σαν τίποτα από το site αυτό?

Είναι αξιόπιστο?

 

Οι απορίες μου συνεχίζονται...

Πως ακριβώς θα ασφαλίσω την κιθάρα από περίπτωση ζημιάς, όπως αναφέρει ο Superfunk?

Επιπρόσθετα, πως θα επιλέξω να μου έρθει με USPS και όχι με FedEx?

 

Αν πατήσω "add to cart" στην κιθάρα και προχωρήσω στην επόμενη οθόνη, πάνω ακριβώς από εκεί που λέει "secure checkout", έχει ένα tab που λέει "estimate shipping".

Εκεί έχει διάφορες χρεώσεις αν επιλέξεις σαν χώρα την Ελλάδα.

Ποια ισχύει?

Τα 300+ είναι τελικές τιμές?

Ποια ισχύει από εκείνες?

Πρέπει να βάλω ταχυδρομικό κωδικό της περιοχής? (Παγκράτι μένω)

 

Εν τέλει, ποιος είναι ο ακριβής τύπος υπολογισμού των "καπέλων"?

Το άρθρο του Superfunk είχε μια ασάφεια.

Έγραφε:

((αξία+μεταφορικά)x3,5%+)19%ΦΠΑ.

Ποιος είναι ο τύπος? (αυτό το "+" μετά το 3,5% με μπερδεύει. Προσπάθησα φίλε SF να βγάλω το αποτέλεσμα που είχες βγάλει για τα 1100 δολάρια στο παράδειγμα, αλλά δεν βρήκα λύση)

Η κιθάρα έχει 299 δολάρια.

Υποθέτω ότι με μεταφορικά και ασφάλειες και παρελκόμενα δεν θα μου έρθει πάνω από 300 Ευρώ.

Ελπίζω να μην πέφτω πολύ έξω.  8)

 

Η αγορά αυτή μπορεί να γίνει με Paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το άρθρο του Superfunk είχε μια ασάφεια.

Έγραφε:

((αξία+μεταφορικά)x3,5%+)19%ΦΠΑ.

Ποιος είναι ο τύπος? (αυτό το "+" μετά το 3,5% με μπερδεύει. Προσπάθησα φίλε SF να βγάλω το αποτέλεσμα που είχες βγάλει για τα 1100 δολάρια στο παράδειγμα, αλλά δεν βρήκα λύση)

 

Προ ετών είχα γράψει πως ο τύπος αυτός έχει μαθηματικά προσωπικής επινόησης του ΣΦ και τον είχα αναλύσει ώστε να γίνει κατανοητός. Σε κάθε περίπτωση η επιβάρυνση είναι περίπου 24% πάνω στο συνολικό κόστος, δηλαδή πληρώνεις: (εμπόρευμα + μεταφορικά)*1.24

 

Οι υπόλοιπες απορίες σου μπορούν να απαντηθούν ΜΟΝΟ από το κατάστημα που ανακάλυψες στις ΗΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υπόλοιπες απορίες σου μπορούν να απαντηθούν ΜΟΝΟ από το κατάστημα που ανακάλυψες στις ΗΠΑ.

 

Δεν ξέρω γιατί, αλλά με κάνεις να ανησυχώ... ;D

Κανείς άλλος δεν έχει ξαναδεί το site αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγραφε:

((αξία+μεταφορικά)x3,5%+)19%ΦΠΑ.

Ποιος είναι ο τύπος? (αυτό το "+" μετά το 3,5% με μπερδεύει. Προσπάθησα φίλε SF να βγάλω το αποτέλεσμα που είχες βγάλει για τα 1100 δολάρια στο παράδειγμα, αλλά δεν βρήκα λύση)

 

καταρχην το ΦΠΑ ειναι πλεον 23%

 

κατα δευτερον θελει και λιγο μυαλο για να καταλαβεις τον ΘΕΪΚΟ τυπο μου... ;D

 

αν η κιθαρα κανει $700 και τα μεταφορικα ειναι $300 θα πληρωσεις ΦΠΑ & ΔΑΣΜΟΥΣ πανω στην τιμη CIF (δηλ. 700+300) θα πληρωσεις και ενα καρο αλλα κερατιατικα (δες την παραπομπη του ndnikola  )

 

για να μη πολυμπερδευεσαι παντως υπολογησε οτι θα πληρωσεις ενα 25%-30% περιπου πανω στην τιμη CIF αφου βεβαια γινει η μετατροπη δολλαριων σε ευρω.

 

τις υπολοιπες ερωτησεις σου στο site που πηγες και ξετρυπωσες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ndnikola, το είχα διαβάσει αλλά το είχα ξεχάσει.

Θα το διαβάσω τώρα εξονυχιστικά.

 

Για ασφάλεια και παρελκόμενα μάλλον θα πρέπει να επικοινωνήσω μαζί τους...

 

SF, το ξέρω ότι το ΦΠΑ είναι πλέον 23% αλλά παραδέξου ότι ο τύπος ήταν ασαφής. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί, αλλά με κάνεις να ανησυχώ... ;D

Κανείς άλλος δεν έχει ξαναδεί το site αυτό?

 

Γιατί ανησυχείς?Δεν μπορείς να πάρεις ένα τηλ. ή να στείλεις έστω ένα email και να τους ρωτήσεις? ???

 

Η "στραβή" μπορεί να σου τύχει και από εταιρείες-κολοσσούς,οπότε μην μπαίνεις σ΄αυτή τη διαδικασία.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κιθαρα (σε αλλο χρωμα) βλεπω οτι μπορεις να την αγορασεις με απολυτη σιγουρια απο την ΕΕ δινοντας απο οτι βλεπω 374 ευρω delivered to your door.

 

 

http://www.ebay.de/itm/IBANEZ-RG321MH-BBS-Limited-Edition-E-Gitarre-NEU-NEW-/310328384309?pt=Gitarren&hash=item4841035b35

 

Tωρα γιατι να πληρωσεις περισσοτερα (μια και κατω απο $100 μεταφορικα δεν εχω δει ποτε μου να ερχεται ολοκληρη κιθαρα απο ΗΠΑ & θα φας και ενα 25%-30% φορους) δεν ξερω...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κιθαρα (σε αλλο χρωμα)

 

Απάντησες μόνος σου.  :)

 

Μια ή άλλη, δεν με συμφέρει να την φέρω από Αμερική.

Θα ελπίσω σε ebay...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου