Προς το περιεχόμενο

Sweet Penelope...Gypsy Style


mick77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

     Έχω φίλο που έχει καεί χρόνια με gypsy, είχε γράψει τουλάχιστον κανα 2 πολύ όμορφα κομμάτια (το ένα με στίχους ελληνικούς- πολύ γουστόζικο!)

     Δεν ασχολείται πλέον ιδιαίτερα παρά το νεαρόν του.. αλλά θα' χω το νου μου @mick77

 

Ωραια.....Ονομα,Επιθετο,ΑΦΜ,Διεύθυνση, κλπ κλπ  ;D ;D

 

Σε ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. Η ηχογραφηση πως σου φανηκε? Επαιξα δυο φορες τα ρυθμικα και τα εσπασα ενα αριστερα ενα δεξια .Τα γεμισματα τα εβαλα κυριως δεξια και το σολο καπου στην μεση.Ακουγεται καλυτερα ετσι?

 

Μου άρεσε πολύ.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρήκα εξαιρετικό μουσικά και στιχουργικά πάρα πολύ ταιριαστό με το ύφος. Η ταχύτητα προσωπικά δε με πειράζει, αντιθέτως νομίζω ότι για το στυλ, εκεί πρέπει να παίζεται. Αυτό που νομίζω ότι χρειάζεται είναι να υπάρχουν ινστρουμένταλ ανάσες (ενδεχομένως με κάποια επιπλέον όργανα) ανάμεσα στις στροφές καθότι είναι δύσκολο να παρακολουθήσει κανείς το στίχο.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαιρό είχα ν' ακούσω τραγούδι μ' ωραίο-έξυπνο αφηγημάτικό στίχο. Εύγε.

Τώρα να σου πω ότι μ' αρέσει αυτή ή μουσική θα σου πω ψέμματα. Αλλά μια χαρά παίχτης είσαι-ήσουνα οπότε άνετα μπορείς να υποστηρίξεις αυτή τη μουσική.

 

Και η Μερόπη?

Δε μου λές η "μαμά' καλή?. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ωραίο!

Το παίξιμο το έχεις, τη φωνή την έχεις {φέρτη λίγο πιο μπροστά στη μίξη να ακούμε τι λες} το στίχο τον έχεις > ΜΠΡΑΒΟ! χαρούμενα πράματα  8)

 

 

Τα αρνήτικα που εντόπισα είναι ότι κι εμένα μου φάνηκε κάπως γρήγορο και η ρίμα με τους σοβάδες μου ακούστηκε λίγο ό,τιναναι ...  :-\

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιχαλη εστω και αργα...

Θα εξαντλησω την αυστηροτητα μου γιατι εισαι παιχταρας κι αδερφος. ;)

 

Η γενικη μου εντυπωση ειναι θετικη.

Υπερ:ΠΟΛΥ ωραιος αφηγηματικος στιχος,με κρατησε με το σκερτσο του!

Η φωνη σου παει γαντι στο στυλ και γενικα εχει αυτο το αλητικο που χρειαζεται.

 

Κατα:Noμιζω οτι οντως το πηρες γρηγορα αλλα δε μ ενοχλησε το τραγουδι αλλα μια ιδεα αγχους στα κυριως θεματα τα οποια μου φανηκε οτι δεν ''προλαβαιναν'' τα ρυθμικα.

Επισης νομιζω οτι η μελωδικη γραμμη των φωνητικων,σα να μην ταιριαζε οταν απο πισω επαιζες ντιμινουιτες.Κατι δε μου κολλουσε.Ισως δεν το χω συνηθισει.

Επισης νομιζω οτι οταν τραγουδας,θελει πιο gentle παιξιμο.

Ισως οταν γραφεις τις κιθαρες να πρεπει να το χεις στο μυαλο για μετα,

Τις κιθαρες,μοιρασε τες κι αλλο αριστερα-δεξια.Η φωνη δεν ειναι χαμηλα,απλα δεν εχει ''χωρο''στο φασμα και μπερδευεται.

 

Εν κατακλειδι,στο χω ξαναπει,κανεις κατι πρωτοτυπο και το κατεχεις το θεμα.

Ισως πρεπει να αποτιναξεις λιγο το ''ειναι gypsy θελει γκαζια''.

Kαντο πιο προσιτο με μελωδικο παιξιμο(που το χεις)και περνα τα γκαζια ως πινελιες.

 

Περιμενουμε το επομενο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jazzjoker

 

Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.Οντως θελει κατι....βεβαια οταν φτιαξω το γκρουπακι που θελω θα παισουν κι αλλα οργανα οπως και αλλες ιδεες. Αυτα που ανεβαζω ειναι με την μορφη demo ,μια βασικη ιδεα ας πουμε.

 

@Nestoras

 

H μαμα αισχος αλλα η Μερωπη και !@$!# τα @#%$%,εχει ενα ωραιο @#%# και δυο μεγαλα @#%#$$@  ;D ;D ;D  Να σαι καλα bluesman !!!

 

@WrTsXxx

 

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια...Σπαω το κεφαλι μου να ταιριαξω καποια αλλη λεξη και δεν κολαει ..... Αν βρω θα την αλλάξω. ;)

 

@ freerock1974

 

Η αληθεια ειναι οτι προσεχω πολυ τις κιθαρες παρα την φωνη. Γι αυτο δεν σου καλαει και τοσο η μελωδια της φωνης. Ομως εχε στο νου οτι ειναι demo version !!!! (εριξα και τα γαλλικα μου !!) οποτε θα πειραζτει το τραγουδι αρκετα.Βεβαια αυτη θα ειναι η κεντρικη ιδεα.

 

Σε ευχαριστω πολυ ρε Σταυρο να σαι καλα .

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου