Προς το περιεχόμενο

Θέλω τα πάντα για ηχογράφηση και τα θέλω τώρα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!!Θέλω κάποιος που ξέρει να μου πει τα πάντα σχετικά με την ηχογράφηση drums!! Καλωδιώσεις, μικρόφωνα, που θα συνδεθεί κάθε τι, κονσόλα κ.τ.λ. Θα παρακαλούσα να μου πείτε λεπτομερώς τα πάντα αν και εφόσον υπάρχει θέληση βέβαια! Γράφτηκα ως μέλος στο noiz.gr μόνο και μόνο για να μάθω την ηχογράφηση drums! Θα εκτιμούσα ιδιαιτέρως αν μπορείτε να μου απαντήσετε στο e mail μου , [email protected] Ευχαριστώ!!

www.myspace.com/nathanlyk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά όση εμπειρία και διάθεση να έχει κάποιος, δεν είναι δυνατό μέσα από ένα forum να σου μεταδώσει γνώσεις που φτάνουν για γεμίσουν ένα βιβλίο.

 

Μια καλή αρχή για να πάρεις μια ιδέα για τα βασικά θα ήταν το "The Drummer's Studio Survival Guide" του Mark Parsons - και είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και πολλά άλλα παρόμοια. Από κει κι ύστερα, μπορείς να ζητήσεις βοήθεια στην πράξη από ανθρώπους που γνωρίζουν καλά το αντικείμενο.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχεις δίκιο. Το βιβλίο αυτό περιλαμβάνει από την αρχη μια ηχογράφηση? Από το μηδέν μέχρι το αποτέλεσμα δηλαδή? Αν ναι που θα το βρώ και πόσο έχει?

www.myspace.com/nathanlyk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια....! Τουλάχιστον μπορείς να μου πεις (πείτε) σε τι είδους κονσόλες αναφερόμαστε όταν μιλάμε για ηχογράφηση ντραμς? Με οποιάδηποτε κονσόλα (ή μίκτη στην ουσία) μπορόυμε να ηχογραφήσουμε ντραμς? Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά πρέπει να μάθω!!! Ευχαριστώ!

www.myspace.com/nathanlyk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Το βιβλίο ξεκινάει από την αρχή. Κούρδισμα, δέρματα, μικρόφωνα, μίκτες/κονσόλες, επεξεργαστές σήματος, εφέ κ.λπ. Είναι σχετικά απλά γραμμένο, και ένα μέτριο επίπεδο Αγγλικών αρκεί.

Θα το βρεις πιθανότατα στο Drum Shop στη Σουλτάνη, στο Fagotto (Διδότου ή Βαλτετσίου, δεν θυμάμαι), ή μέσω Amazon.

 

- Μπορείς να γράψεις τύμπανα με οποιασδήποτε κονσόλα/μίκτη, αρκεί να έχει αρκετά κανάλια.

 

- Χαλάρωσε και μην βιάζεσαι γιατί αν δεν έχεις καθόλου εμπειρία, είναι πολλή ύλη! :-)

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σευχαριστώ! Το βιβλίο υπάρχει στο drumstore! Μέχρι στιγμής έπαιζα. Καιρός να ασχοληθώ και με την ηχογράφηση! Κάτι τελευταίο: Γενικά η συνδεσμολογία είναι: μικρόφωνα στα ντραμς, τα μικρόφωνα πάνε ένα ένα σε ξεχωριστό κανάλι στην κονσόλα και η κονσόλα στο PC!! Έτσι δεν είναι??

www.myspace.com/nathanlyk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τελευταίο των τελευταίων: Υπόθετουμε πως έχω μια δεκάναλη κονσόλα-οποιαδήποτε μικρόφωνα μπορώ να συνδέσω πάνω της? Επίσης, τα κανάλια της κονσόλας θα πρέπει να είναι στερεοφωνικά ή μονοφωνικά? Γιατί έχω ακούσει για κονσόλες με π.χ. 5 στερεοφωνικά κανάλια και 2 μονοφωνικά!! Συγνώμη αν σε ζάλισα!!!! Και πάλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

www.myspace.com/nathanlyk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάθε μικρόφωνο θες και ένα μονοφωνικό κανάλι. Χωρίς να μπώ σε λεπτομέριες μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα στερεοφωνικό κανάλι σαν 2 μονοφωνικά.. αλλά όσο πιο πολλά μικρόφωνα έχεις τόσο πιο πολλά μονοφωνικά κανάλια χρειάζεσαι. Η έξοδος της κονσόλας θα είναι μια στερεοφωνική και θα στέλνει σήμα στην κάρτα ήχου σου.Δηλαδή ολα τα μικρόφωνα θα μιξάρονται από την κονσόλα σε ένα στερεοφωνικό κανάλι, όπως ανέφερες.

Εκτός και αν θες το κάθε μικρόφωνο να γράφει σε διαφορετικό κανάλι. (δηλαδή, άλλο κανάλι η μπότα , άλλο το ταμπούρο... κ.λ.π.)

Τότε δεν θα πρέπει να πάρεις μίκτη αλλά κάρτα ήχου με πολλές εισόδους. Καλό θα είναι να έχει τόσες εισόδους όσα και τα μικρόφωνα που θα γράψεις ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

....Καλό θα είναι να έχει τόσες εισόδους όσα και τα μικρόφωνα που θα γράψεις ταυτόχρονα.

 

εκτός αν έχεις καταπιεί μετρονόμο οπότε και γράφεις τα τύμπανα που περισσεύουν στην πρώτη ηχογράφιση!

 

Όπως τα είπαν τα παιδιά είναι... κανάλι και μικρόφωνο! σε κονσόλα-για κάρτα δνε ξέρω.

έχει πάρα πολλά σετάκια και σε καλές τιμές. Νομίζω ότι των τυμπάνων είναι δυναμικά και τα πιάτα πυκνωτικά! μια τελευταία και πιο οικονομική λύση είναι ένας πολύ καλός γερανός και ένα δυνατό πυκνοτικό (σε απόδοση) οπότε το κρεμάς πανω απ'την ντράμ και τα γράφεις όλα σε ένα κανάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου