Προς το περιεχόμενο

Κακές συνήθειες


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

+10

 

Για να πω την γκρίνια μου, προσωπικά δεν ένοιωσα να "πατάει" καλά η rhythm section σε σχέση με την κιθάρα.

 

Καλά άκουσες. Το πρόβλημα είναι όμως μεταξύ ντραμς και μπάσου. Το κομμάτι γράφτηκε με μετρονόμο (ρυθμική κιθάρα και μπάσο) και μετά μπήκε έτοιμο groove από ez. Το ξεκίνησα ανάποδα απ' ό,τι κάνω συνήθως οπότε έπρεπε να γράψω και τα ντραμς από την αρχή. Ευχαριστώ για την ακρόαση και την παρατήρηση Κώστα.

 

 

Θα σας πω τα Jazzjoker tone secrets από 1ο χέρι:

1) Χέρια,

2) 11άρες χορδές* (έχουν αυτό το διαφορετικό ήχο έιτε βγαίνουν από Lindy Fralin, Fender, Lollar μαγνήτες),

3) Ο καταπληκτικός Deluxe Reverb που έχει.

 

 

 

Υ.Γ. *Οι 11άρες ακούγονται καταπληκτικά χωρις drive. ;)

 

Να γίνει sticky παρακαλώ  ;D

 

 

Μου άρεσε πολύ το κυρίως θέμα με την καθαρή στρατ.

 

Δεν μου άρεσε και τόσο το θέμα που παίζει η lead κιθάρα όταν πρωτομπαίνει (ο ήχος πολύ ωραίος όμως...)

 

Το κλιπ είναι θα έλεγα αρκετά μουντό συνολικά.

Το μπάσο έχει μάλλον βάθος and i don't like that.... ;D

 

Λεπτομέρειες θα μου πείτε όλα αυτά... :)

 

(..Να πω οτι άκουσα μόνο το 2ο κλιπ)

 

 

Είναι η καινούρια στράτ που πήρες?

Μεγειές!....δεν σου είχα ευχηθεί εγώ... :)

 

Γεώργιε, ευχαριστώ για τις πολύ σωστές παρατηρήσεις και τις ευχές. Η στρατ είναι όντως η καινούρια. Πάμε στα επιμέρους τώρα:

 

Το θέμα της lead στο ξεκίνημα, ούτε εμένα μου πολυαρέσει  ;D. Το κλιπ είναι όντως αρκετά μουντό. Υπάρχει προφανώς συχνοτικό θέμα και δεν είναι η πρώτη φορά που το βρίσκω μπροστά μου σε τέτοια πράγματα όπου ρυθμική και μπάσο είναι αρκετά κινητικά. Χαρακτηριστικά, τη lead κιθάρα που είναι αρκετά δυνατά τώρα που το ξανακούω, δοκίμασα να τη χαμηλώσω και αμέσως χάνεται τελείως μέσα στη μίξη. Υποθέτω ότι διορθώνεται αλλά δεν ξέρω πώς. Το μπάσο πάντως δεν έχει βάθος.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο θέμα! Εμένα μου άρεσε πολύ το σόλο

 

Θα σας πω τα Jazzjoker tone secrets από 1ο χέρι:

1) Χέρια,

2) 11άρες χορδές* (έχουν αυτό το διαφορετικό ήχο έιτε βγαίνουν από Lindy Fralin, Fender, Lollar μαγνήτες),

3) Ο καταπληκτικός Deluxe Reverb που έχει.

 

 

 

Υ.Γ. *Οι 11άρες ακούγονται καταπληκτικά χωρις drive. ;)

 

τα 'πε όλα

Να πω την αμαρτία ου η ρυθμική είναι πολύ involved και ίσως θα έπρεπε να λείπει καμιά νότα, π.χ. να παίζει πιο απλά όταν σολάρεις, γιατί έτσι όπως είναι βγάζει ένα "άγχος". Ίσως να φταίει που δε σκάει καλά με το ταμπούρο..

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μόνο too much reverb

 

Μην τον ακούς  αυτόνανε  :P , strat χωρίς reverb (πολύ) δεν πατάει!  :P :P ;D ;D ;D

 

.Ισως λιγοτερη κιθαρα στην εισαγωγη

Εδώ συμφωνάω ή πιο μικρή  η εισαγωγή….μπες αμέσως ρε….μην κλώθεσαι….κατευθείαν στα αυτιά  ;D

Και θέλει και άλλο solo (εννοώ extra…..εγώ το λέω αυτό;  ??? :D ;D)

 

Άψογο, ιδανικό για American serial (ανάμεσα στις σκηνές ως "γέφυρα"...ξέρεις..... δείχνει απέξω την πολυκατοικία.....zoom in στο παράθυρο....και επόμενη σκηνή μέσα στο apartment- αλά Frasier ;D ;D)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο θέμα! Εμένα μου άρεσε πολύ το σόλο

 

τα 'πε όλα

Να πω την αμαρτία ου η ρυθμική είναι πολύ involved και ίσως θα έπρεπε να λείπει καμιά νότα, π.χ. να παίζει πιο απλά όταν σολάρεις, γιατί έτσι όπως είναι βγάζει ένα "άγχος". Ίσως να φταίει που δε σκάει καλά με το ταμπούρο..

 

Σκάτζε, ευχαριστώ για την ακρόαση. Σωστή η ιδέα περί πιο απλής ρυθμικής κάτω απ' το σόλο.

 

 

Μην τον ακούς  αυτόνανε  :P , strat χωρίς reverb (πολύ) δεν πατάει!  :P :P ;D ;D ;D

Εδώ συμφωνάω ή πιο μικρή  η εισαγωγή….μπες αμέσως ρε….μην κλώθεσαι….κατευθείαν στα αυτιά  ;D

Και θέλει και άλλο solo (εννοώ extra…..εγώ το λέω αυτό;  ??? :D ;D)

 

Άψογο, ιδανικό για American serial (ανάμεσα στις σκηνές ως "γέφυρα"...ξέρεις..... δείχνει απέξω την πολυκατοικία.....zoom in στο παράθυρο....και επόμενη σκηνή μέσα στο apartment- αλά Frasier ;D ;D)

 

 

Λάκη τα 'πες όλα. Ειδικά περί αμερικάνικου sitcom είσαι εντελώς μέσα. Εγώ σκέφτομαι Friends στην εναλλαγή των σκηνών όπου ακούγονται πολύ ωραία φανκομπλουζοθεματάκια, σχεδόν πάντα με στρατ. Όσον αφορά το περισσότερο σόλο, έχω αφήσει επίτηδες 2 chorus κενά για να γράψω κάποια στιγμή μια ενορχήστρωση για πνευστά. Θα επανέλθω.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου