Προς το περιεχόμενο

Ο ενισχυτης μου βγαζει αυτον τον ηχο??????


fenderiarhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

      Ημουν συνηθισμενος κοιτωντας τις σειρες απιστευτου gear ολων των μεγαλων (reindhardt, hiwatt, tc 2290, απειρoς custom εξοπλισμος) να νιωθω συνηθως κατι μεταξυ ζηλιας και απελπισιας, ωστοσο βλεποντας αυτα τα βιντεακια και ακουγοντας αυτον τον ηχο απο δυο ταπεινοτατους fender HRD (αν δεν κανω λαθος, και αν δεν κρυβουν στο εσωτερικο τους κατι αλλο) ενιωσα μια ψυχικη αναταση  :D :D :D :D (και btw to fingerpicking του μαρκ στο δευτερο κλιπ ειναι χαρμα οφθαλμων)

 

 

Mark Knopfler - Our Shangri-La

 

Mark Knopfler - Postcards From Paraguay

 

 

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως το 90% του ηχου ενος παικτη οφειλεται στα χερια και στο ΜΥΑΛΟ του,αυτο μας ελειπε με δυο ΤΟΣΟ ΚΑΛΟΥΣ ενισχυτες οπως οι HRD να ΜΗΝ μπορουσε να βγαλει τον ηχο του ο Knopfler,εξαλλου δεν ειναι και ο μονος που τους χρησιμοποιει (Off the top of my head ο Johny Buckland & o Νils Lofgreen ειναι δυο ακομα φανατικοι χρηστες HRD)  

 

Εξαλλου μη ξεχναμε οτι αυτο που οι περισσοτεροι θεωρουν "ηχο Mark Knopfler" δεν ειναι τιποτα παραπανω απο τον... απλουστατο ηχο του Sultans of Swing οπου ο Mark δεν χρησιμοποιησε τιποτα παραπανω απο ενα κομπρεσσορακι ενα αναλογικο delay και εναν Fender Vibrolux (brown χωρις reverb).....σε σχεση με αυτον τον εξοπλισμο οι δυο HRD & τα τωρινα effects του ειναι...overkill.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες πληροφορίες για μας τους φτωχούς κατόχους hrd  ;D

 

Ερώτηση : Αν παρατηρήσετε το video, στον αριστερό (όπως κοιτάμε) το μικρόφωνο είναι κάτω αριστερά & στον δεξί είναι κέντρο στο μεγάφωνο .

 

ποιά θέση προτιμάτε εσείς ? 

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση : Αν παρατηρήσετε το video, στον αριστερό (όπως κοιτάμε) το μικρόφωνο είναι κάτω αριστερά & στον δεξί είναι κέντρο στο μεγάφωνο .

 

και στους δυο ενισχυτες ειναι μεταξυ του κεντρου και του rim του μεγαφωνου απλα στον ενα ειναι απο τα αριστερα ενω στον αλλο απο τα δεξια,εγω προσπαθω παντα να το τοποθετω  μεταξυ του κεντρου και της αρχης του κωνου (κεντρο δηλ. αλλα λιγο προς τα δεξια ωστε να πιανει και λιγο κωνο) μια και εκει συνηθως ειναι το sweet spot (συμφωνα με τα γουστα μου παντα)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μια φορα εχω ακουσει τον ενισχυτη μου(hrd) ...........οταν αλλαξα τις λαμπες και επαιξα με ενταση γυρω στο 5-6 ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ....και επαθα πλακα.Απο τοτε δεν τον εχω ματαξανακουσει..............παιζει το πολυ στο 1...και τελος.........Οποτε τον εχω γυρω στα 7 χρονια, και τον εχω ακουσει μονο μια φορα.Καλα ειναι.Τουλαχιστον ξερω πως μπορει να παιξει...περαστικα μου...αλλη μια καλη επενδυση . ;D

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μια φορα εχω ακουσει τον ενισχυτη μου(hrd) και επαθα πλακα...........οταν αλλαξα τις λαμπες και επαιξα με ενταση γυρω στο 5-6 ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ....και επαθα πλακα.Απο τοτε δεν τον εχω ματαξανακουσει..............παιζει το πολυ στο 1...και τελος.........Οποτε τον εχω γυρω στα 7 χρονια, και τον εχω ακουσει μονο μια φορα.Καλα ειναι.Τουλαχιστον ξερω πως μπορει να παιξει...περαστικα μου...αλλη μια καλη επενδυση . ;D

 

Έχεις απόλυτο δίκιο και σε νιώθω ..... παρ'όλα αυτά υπάρχει λύση

http://www.jampedals.com/master-volume-box/

 

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου