Προς το περιεχόμενο

Διαφορά πεταλοήχου - λαμπατοήχου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κανουν την ιδια δουλεια δηλ. ΚΛΙΠΑΡΟΥΝ το σημα

 

Και κάπου εδώ μπορεί να κλειδωθεί το θέμα.  8)

 

Οι ιδιότητες cliping τόσο των τρίοδων λυχνιών, όσο και των transistor (και ειδικά FET), έχει αποδειχθεί εδώ και χρόνια ότι είναι όχι απλά παρόμοιες, αλλά, δυνητικά, ΙΔΙΕΣ. Δηλαδή έχει αποδειχθεί στο μυαλό όλων εκτός κάποιων ψυχασθενών.

 

Μάλιστα υπάρχει και η περίπτωση, ακόμα και σε απίστευτα ακριβούς ενισχυτές, να υπάρχουν ΚΑΙ κυκλώματα solid state στην προενίσχυση (συνήθως ως booster ή φίλτρα).

 

Βέβαια, η τελική βαθμίδα ενίσχυσης προσθέτει εξίσου στον τελικό τόνο. Ιδανικά, τουλάχιστον για ηχογραφήσεις, πολλοί προτιμούν να υπεροδηγούν ΚΑΙ αυτή (το master στο 11 δηλαδή). Δεν είναι πρακτικό, για να μην αναφέρουμε, καλό για την υγεία, γι'αυτό υπάρχουν τα attenuators.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Όταν βλέπεις τύπους με δεκαπέντε πετάλια αυτά συνήθως συμπεριλαμβάνουν μια ευρεία γκάμα effects από fuzz μέχρι modulation κλπ τα οποία δεν μπορούν να συγκριθούν μιας και δεν προσομειώνουν κανέναν ενισχυτή. Είναι δηλαδή μήλα και πορτοκάλια και εν πολλοίς έχει να κάνει και με το μουσικό στυλ του καθένα. Όπως και να το κάνουμε οι ανάγκες ενός bluesman κι ενός shoegazer ή ambient κιθαρίστα είναι εντελώς διαφορετικές.

 

Τώρα αν κάποις προτιμά να έχει 15 πετάλια amp gain αντί για έναν ή δύο ενισχυτές παραπάνω αυτό νομίζω είναι θέμα φιλοσοφίας. Και πάλι σε τέτοια ζητήματα δεν υπάρχει σωστό και λάθος.

 

Επίσης δεν χρειάζεσαι έναν καθαρό ουδέτερο ενισχυτή για να βάλεις επάνω τα πετάλια σου. Χρειάζεται όμως να ξέρεις σε τι ενισχυτή απευθύνεσαι όταν ξεκινάς να στήνεις μια πεταλιέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη πολυσκας παντως και με τα δυο συστηματα μπορεις να κανεις τη δουλεια σου φτανει να ΞΕΡΕΙΣ τι θελεις και να χρησιμοποιεις τον ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ εξοπλισμο για το καθε  ειδος μουσικης,μη σκασεις μυτη δηλ. σε soul funk gig με 8χορδη ΙΒΑΝΕΖ & KRANK octaple-rectifier demonizer & σε death rock gig με jazzmaster & Fender Deluxe Reverb....μαλλον θα σε διωξουν με το καλημερα...;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βλέπεις τύπους με δεκαπέντε πετάλια αυτά συνήθως συμπεριλαμβάνουν μια ευρεία γκάμα effects από fuzz μέχρι modulation κλπ τα οποία δεν μπορούν να συγκριθούν μιας και δεν προσομειώνουν κανέναν ενισχυτή. Είναι δηλαδή μήλα και πορτοκάλια

 

δεν εχω πολυ καταλαβει την διαφορα ενος καλου gain πεταλιου και ενος καλου gain λαμπατου ενυσχητη...

Διοτι βλεπω τυπακια που παιζουν με 15 πεταλακια στα ποδια . Αυτα συνηθως κοστιζουν 700-800 ευρω... Οπου ειναι αρκετα για να παρεις εναν καλο ενυσχητη...Οποτε καποιος λογος θα υπαρχει...

 

Αν θελετε πειτε μου λιγο τις διαφορες... Δεν με απασχολουν τοσο πεταλια γενικης φυσης οσο τα gain πεταλια κυριως...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηχος της παραμορφωσης ενος καλου ενισχυτη που κανει αυτη τη δουλεια,ειναι πιο ''μεγαλος'' και συνηθως πιο δυσκολος.

Αυτο γινεται αντιληπτο ομως οταν παιξεις λαιβ και δωσεις ενταση,οχι στο δωματιο σου

(οπως το 90% των γιουτιουμπ players.Αντε το 80%...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη σκασεις μυτη δηλ. σε soul funk gig με 8χορδη ΙΒΑΝΕΖ & KRANK octaple-rectifier demonizer & σε death rock gig με jazzmaster & Fender Deluxe Reverb....μαλλον θα σε διωξουν με το καλημερα...;D

...εκτός εάν φοράς τα σωστά ρούχα... ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε death rock gig με jazzmaster & Fender Deluxe Reverb....μαλλον θα σε διωξουν με το καλημερα...;D

...εκτός εάν φοράς τα σωστά ρούχα... ;D ;D

 

..μαύρη ποδιά και eyeliner;  ;D

Πάντως σε ένα death rock ή horror punk gig άνετα θα πήγαινα με μια jazzmaster και έναν deluxe reverb.Με ένα big muff ή ένα swollen pickle ανάμεσα. 

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξέρει κανείς ενα πετάλι να βγάζει το καλύτερο rectifier distortion (για mesa boogie ετσι;) σε μπουτικ τιμή και ένα  φτηνό νομίζω θα απαντηθουν πολλές τέτοιες απορίες. Εγώ πάντως δεν ξέρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξέρει κανείς ενα πετάλι να βγάζει το καλύτερο rectifier distortion (για mesa boogie ετσι;) σε μπουτικ τιμή και ένα  φτηνό νομίζω θα απαντηθουν πολλές τέτοιες απορίες. Εγώ πάντως δεν ξέρω!

 

 

αυτό ειναι σχετικά καλό

 

http://www.wamplerpedals.com/distortions/triple-wreck.html

 

 

αλλά boogie δεν είναι με τίποτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα γιατι ειναι απλο το ερωτημα μου: ξερει κανεις πως μπορουμε να ξερουμε ποσων χρονων (δηλαδη ποσα χρονια το ειχε ο προηγουμενος) ειναι ενα μεταχειρισμενο πεταλι χωρις να χουμε αποδειξη αγορας ,χαρτια, manual κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου