Προς το περιεχόμενο

guitar case face-lifting! (easy)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη τελευταια βλεπω πολλες ομορφες κιθαρες να δημιουργουνται και εψαχνα και κατι να  κανω για να ξεκολλησω λιγο απ'τη δουλεια , την ¨επεσα¨στην παλια μου σκληρη θηκη-βαλιτσα. Την κλασσικη no-name με το ψευτοδερμα, με τη χαλασμενη κλειδαρια που οι περισσοτεροι εχουν/ειχαν παρατημενη!

Ευκολη διαδικασια ακομα και για καποιον που δεν ασχολειται ιδιαιτερα! Επισης κανει και για ντυσιμο αυτοσχεδιας καμπινας και το πιο σημαντικο, το κοστος ειναι μηδαμινο ;)

 

Υλικα:

Υφασμα. Εγω χρησιμοποιησα απροετοιμαστο βαμβακερο μουσαμα αλλα και ενα παλιο σεντονι κανει (εστω αυτο με τα στρουμφακια ή τον superman αν σας καλυπτει εικαστικα ;D)

Κολλα τυπου ατλακολ που να αραιωνει με νερο. Η δικια μου ειναι πλακιδιων σε ρευστη μορφη.

Πινελο ,νερο λιγο και ενα λουστρο για ξυλα(νεφτοδυαλυτο) για μετα.

Αν δυσκολευεστε να απλωσετε ομοιομορφα το πανι μια πλαστικη σπατουλιτσα ειναι οτι πρεπει!

 

Αφου εγδυσα τη θηκη και αφαιρεσα ολο το hardware ,την ετριψα λιγο με χοντρο γυαλοχαρτο να φυγουν τα υπολειματα της προηγουμενης κολλας. Μετα περασα ενα χερι υπεραραιωμενης κολλας για να πιασει στο ξυλο η δευτερη στρωση (σε 10 λεπτα ειχε στεγνωσει). Το δευτερο χερι πιο παχυ και αφου απλωθει το πανι παλι μια αραιη στρωση.

Επειδη το πανι εχει την ταση να "μπαινει" κανουμε πρωτα τις μεγαλες πλευρες και αφου τσεγνωσουν τοτε προχωραμε στα πλαινα. Στεγνωνει σχετικα γρηγορα ,σε καμια ωρα εχει γινει κοκκαλο (αναλογα με το ποσο νερο εχετε βαλει)

Στις γωνιες καλο θα ειναι να κανουμε καμια τομη για να μην πεσουνε πολλες στρωσεις και δεν στρωνει!

Την εσωτερικη επενδυση δεν χρειαστηκε να την βγαλω. Λιγη προσοχη θελει μονο ;)

 

Επανερχομαι...guitar%2Bcase.jpg

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφου στεγνωσουν τα παντα (εαν θελουμε) προχωραμε στο εικαστικο κομματι με ακρυλικα ή πλαστικα <αφοβα αφου το πανι διατηρει τους πορους του>  ή περναμε ενα δυο χερια λουστρο αρκετα αραιωμενο ( για να αναπνεει το ξυλο  ;D).

Ενα απλο ξυλολουστρο κανει. Θα κιτρινισει και το πανι να γινει vintage (αν χρησιμοποιησατε το σεντονι με τον superman ειναι ηδη) και θα γινει πιο "solid"  η επιφανεια! Αναλογα με το γουστο μας μπορουμε να χρησιμοποιησουμε και χρωματισμενα λουστρα.

 

Μετα το στεγνωμα βαζουμε μεντεσεδες ,γωνιες, κλιπακια, ποδαρακια και ειμαστε ετοιμοι. Εγω μετακινησα τους μεντεσεδες για να πιασουν καλυτερα (αν και ειχα σημεδεψει τις παλιες τρυπες) Εναλλακτικα βαζουμε πιο χοντρες βιδες . Προσοχη μονο μην βγουν εσωτερικα και εχουμε δραματα

guitar_case4.thumb.jpg.2d7127887040f3ba0531d280eac44856.jpg

2011-09-21_14_17_58.thumb.jpg.64fc1348811adc7c0dba299664a62d5a.jpg

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ειδα και αλλα που εχεις φτιαξει :o

Να'ναι καλα τα χερια σου να δημιουργεις....ωραια πραγματα :)

θανξ γιου! :)

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι το ειδα στο blog σου και ειχα μηνει  :D - και το εβαλες και εδω να το δουν και αλλοι....μπραβο - τρελη δουλεια - συγχαρητηρια

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου πολυ ομορφη η θηκη σου. εχω παρει και εγω υλικα για να φτιαξω μια ( μαλλον με πιασανε κοτσο γιατι το βελουδο για εσωτερικα και δερματινη απο εξω καναν περιπου 100 ευρω), αλλα με προβληματιζει το βαρος της γιατι θα την κανω ξυλινη. η δικη σου τι βαρος εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι το ειδα στο blog σου και ειχα μηνει  :D - και το εβαλες και εδω να το δουν και αλλοι....μπραβο - τρελη δουλεια - συγχαρητηρια

Eυχαριστω. Παντως τρελη δουλεια δεν εχει! Ειναι παρα πολυ ευκολη διαδικασια!

 

Φιλε μου πολυ ομορφη η θηκη σου. εχω παρει και εγω υλικα για να φτιαξω μια ( μαλλον με πιασανε κοτσο γιατι το βελουδο για εσωτερικα και δερματινη απο εξω καναν περιπου 100 ευρω), αλλα με προβληματιζει το βαρος της γιατι θα την κανω ξυλινη. η δικη σου τι βαρος εχει?

 

Το βαρος τωρα ειναι λιγο μεγαλυτερο επειδη εβαλα μεταλικες γωνιτσες!

Δεν ξερω ποσο ακριβως ειναι! Οσο μια απλη φτηνη βαλιτσα μαλλον! Αν πηρες μασιφ ξυλα λογικα θα σου βγει αφορητα βαρια! (και αρκετα ακριβη)!

Για την εσωτερικη επενδυση και τις δερματινες δεν εχω ιδεα! Το υφασμα που χρησιμοποιησα εγω παει γυρω στα 6ε το τρεχον μετρο (1χ2,5) αλλα εγω παιρνω ρολα!

 

Να προσθεσω οτι τωρα ειναι πιο στιβαρη απο πριν!

 

 

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου