Προς το περιεχόμενο

σετ ηχογραφησης φωνητικων βοηθια!


Luffy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ως τωρα εγραφα φωνιτικα στον υπολογιστη με ενα απλο μηκροφωνακι των 1000 δρχ .Δυστιχος οταν δυναμωνα την φωνη μου υπηρχαν παραμορφωσεις.

 

Θελω να παρω ενα πυκνοτικο μικ. αλλα δεν εχω ιδεα πανω στο θεμα και θα θελα την πολυτημη βοηθια σας

 

ο υπολογιστης εχει καρτα ηχου createve 24bit(ξερω δεν ειναι ιδικη για ηχογραφιση) και χρησημοπειω το sonar 5 producer edition

 

Τα τραγουδια που ηχογραφω ειναι μεταλ

 

1 μπορω να συνδεσω το μικ απεφθιας στην καρτα ηχου μου?

2 μια καρτα ηχου ιδικη για ηχογραφισεις θα κανει διαφορα?

3 ενας ενισχητης μηκροφωνου ειναι απαρετητος για ηχογραφιση φων με πυκνοτικο μικ?

4προτινετε μου ενα ολοκληρωμενο συστημα ηχογραφισης φων με 400-500 ευρο(STUDIO PROJECTS B3 ειναι καλο?)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ το πυκν μικ να ειναι ηδικο για φωνιτικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

1 μπορω να συνδεσω το μικ απεφθιας στην καρτα ηχου μου?

2 μια καρτα ηχου ιδικη για ηχογραφισεις θα κανει διαφορα?

3 ενας ενισχητης μηκροφωνου ειναι απαρετητος για ηχογραφιση φων με πυκνοτικο μικ?

4προτινετε μου ενα ολοκληρωμενο συστημα ηχογραφισης φων με 400-500 ευρο(STUDIO PROJECTS B3 ειναι καλο?)

 

ΠΡΟΣΟΧΗ το πυκν μικ να ειναι ηδικο για φωνιτικα!

 

1.όχι

2.σε σχέση με την sb η διαφορά θάναι εμφανής και στον ήχο και στην εργονομία...

3.αν δεν διαθέτεις ένα αξιόλογο mixer που να προσφέρει δυνατότητα phantom power σε κάποιο από τα κανάλια του(τροφοδοσία 48v), ναι...

4.καλό είναι το B3...προσωπικά θα σου πρότεινα το RODE NT1A που μαζί με την M-AUDIO DELTA AUDIOPHILE 2496 και τον SAMSON C-VALVE (που θα σου δώσει την δυνατότητα να ηχογραφείς ψηφιακά στα 24\96 παρακάμπτοντας τους a\d converters της κάρτας) είναι ένα αξιοπρεπές entry level setup με καλή σχέση τιμής προς απόδοση, που θα σε εισάγει με ομαλό τρόπο στο χώρο του recording...

Θα τα βρεις στην ελληνική αγορά γύρω στα 450 ευρώ και ψάχνοντας στο νετ γύρω στα 370...

(Σε όλες τις τιμές υπάρχουν αρκετές εναλακτικές λύσεις αλλά περί ορέξεως...)

 

ΥΓ..στο θέμα του "ήχου" τους δεν θεωρώ ότι υπάρχουν "ειδικά" mic..το ότι μπορεί κάποιο να ταιριάξει με την συμπεριφορά και την χροιά του στα γουστα σου είναι άλλο θέμα και είναι αυτό που θα δώσει και την ταυτότητά σου στην όποια παραγωγή κάνεις...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείτε για το off topic αλλά, πρέπει να το πω. Εν πάση περιπτώσει, αφού γράφουμε που γράφουμε σε ένα δημόσιο forum, ας κοιτάζουμε λίγο και την ορθογραφία ......

Κeep on bluesing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποφασησα σε μικροφωνο και καρτα ηχου!

 

Μικροφωνο RODE NT1A

καρτα ηχου AUDIOPHILE 192

 

Για προενησχητη που να εχει και phadom δεν μπορω να αποφασησω καθως δεν βρηκα αυτον που μου συστησες σε ελληνικα σαιτ(δεν αγοραζω απο εξοτερικο γιατη δεν εχω καρτα)

Αποτη διαβασα οι λαμπατοι ειναι καλιτεροι απο τους αλους.

 

Επισης οταν λες (που θα σου δώσει την δυνατότητα να ηχογραφείς ψηφιακά στα 24\96 παρακάμπτοντας τους a\d converters της κάρτας) τι εννοεις?

 

Διαβασα ακομη οτι μικροφωνο και προενισχητης πρεπει να ειναι συμβατοι,εχει κανεις καποιο δοκιμασμενο συνδιασμο για το παραπανω μικροφωνο που να λιτουργει σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

johnny69 το ξέρω οτι είναι ενοχλητικό να διαβάζεις ανορθόγραφα μηνύματα,αλλά νομίζεις οτι όποιος το κάνει,το κάνει επίτηδες;Δεν αναφέρομαι στον/η Luffy αλλά υπάρχει και η δυσλεξία που δημιουργεί τέτοιου είδους προβλήματα,μην αφορίζουμε τα πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου Clouseau, και να σου πώ βασανίστηκα αν έπρεπε να το γράψω γιατί δεν ήθελα να φανεί ότι θίγω κανέναν, πολύ περισσότερο τον ή την luffy. Γι'αυτό είπα να προσέχουμε και λίγο, εννοώντας να μας ψιλοαπασχολεί η ορθογραφία και να μην πατάμε ένα πληκτρολόγιο όπως όπως. Μερικές φορες βλέπω μερικούς από εδώ αλλά και σε άλλα fora να τους βολεύουν περισσότερο τα greeklish για ευνόητους λόγους....

 

Η παραπέρα σκέψη μου δεν δικάζει, ούτε καταδικάζει τα παιδιά που είναι ανορθόγραφα, αλλά το επίπεδο της παιδείας που έχουμε πάρει.

 

Καλημέρα σε όλους

Κeep on bluesing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για προενυσχιτη λεω να παρω τον BLUETUBE DP.

Ξερει κανεις αν ειναι καλος?

Επισεις η καρτα ηχου μου θα μπορει να γραφει στα 24bit/192k hz.

Πρεπει να παρω επισεις εναν προενυσχιτη 24bit/192k hz για να αξιοποιησω τις δυνατοτητες της (δηλ να γραφω σε 24bit/192k )?η δεν εχει σχεση?(γιατη θα γραφω παντα μεσα απο τον προενυσχιτη)

 

καπιοι προενυσχιτες επισεις δεν γραφουν τετια χαρακτιρηστικα.που μπορω να τα βρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου