Προς το περιεχόμενο

Μy Custom Made Snare


fanaros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα , πειραματίστηκα πρόσφατα φτιάχνοντας ένα χειροποίητο ταμπούρο.

Τα ξύλα είναι μαόνι απέξω και ασπρόξυλο απο μέσα. Δεν χρησιμοποίησα κάτι ακριβό για αρχή γιατί δεν ήξερα το αποτέλεσμα.

Αν υπάρξει επόμενη φορά θα χρησιμοποιήσω κελεμπέκι (maple) .

O ήχος του είναι μέτριος...θα το ηχογραφήσω κάποια στιγμή και θα παραθέσω και ηχητικά αποσπάσματα.

 

Προς το παρόν , δύο φωτογραφίες :

58852743.jpg

untb.jpg

 

Y.Γ.

Τα lugs , χορδιέρα κτλ. είναι από ένα Yamaha Stage Custom (μεταλλικό) .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος!

 

Αν είναι εντελώς κυκλικό (ή τέλος πάντων με πολύ μικρή απόκλιση), οι μόνοι λόγοι για τους οποίους μπορεί να μην ακούγεται καλά είναι τα φαλτσοκοψίματα στην κόχη (bearing edges – το σημείο που ακουμπάει το δέρμα στο ξύλο), και η εσοχές στα σημεία που περνούν οι χορδές (snare beds).

Στις φωτογραφίες δυστυχώς δεν φαίνεται καλά τίποτα από τα δύο.

 

Το μόνο που μπορώ να δω είναι ότι στο εσωτερικό οι δρούγες δεν έχουν εξομαλυνθεί τελείως στους αρμούς, και ότι θα μπορούσαν να δεχτούν ένα (προσεκτικό) πέρασμα ακόμα στον τόρνο.

 

Επίσης, τα δέρματα τοποθετούνται εύκολα στο κέλυφος; Αν είναι σφιχτά, ίσως θα πρέπει να μικρύνεις λίγο τη διάμετρο εξωτερικά. Στα καινούργια τύμπανα, τα κελύφη είναι 30 με 50 χιλιοστά μικρότερα από την "ονομαστική" τους διάσταση, δηλαδή ένα 14άρι ταμπούρο έχει διάμετρο 14 παρά κάτι ίντσες.

 

Πολύ καλή προσπάθεια πάντως, και μπράβο που ξεκίνησες απ' το μηδέν και δεν πήρες έτοιμο κέλυφος.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος! +10000 για τα bearing edges και snare bed. Βάλτο πα΄νω σε ένα τελείως επίπεδο κομμάτι γρανίτη,γυαλί κτλ και με μία λάμπα στο εσωτερικό δες αν υπάρχουν χαραμάδες που βγαίνει φως . Αν ναι τότε δεν είναι τελείως επίπεδο το ταμπούρο και δεν πατάει καλά το δέρμα. Από κεί και πέρα είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα ήχου, τα stave ταμπούρα έχουν ιδιαίτερο ήχο σε σχέση με τα υπόλοιπα ξύλινα. Με γειές και πάλι συγχαρητήρια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός!!! Μπράβο και μόνο που έκατσες και ολοκλήρωσες ένα τέτοιο εγχείρημα.

Άντε και καμία κάσσα.... ;D

 

Να σε ρωτήσω, έχεις βάλει φύλλα από μαόνη και απλά τα κόλλησες ;

 

Αντέ να δούμε και 2ο έλληνα κατασκευαστή τυμπάνων σιγά σιγά.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ για την ενθάρρυνση...

 

@Haris

 

Εχεις δίκιο για τις διαστάσεις έχω παρατηρήσει οτι υπάρχει μια διαφορά 5mm σε σχέση με τις διαστάσεις πχ. οι 14" = 35,6 cm, ενώ το κέλυφος στο μεταλλικό μου το 14άρι είναι 35cm στην πραγματικότητα.

 

Τα bearing edges είναι ίσια.

Δεν έχω κάνει snare beds για την χορδιέρα. Νομίζω δεν είναι απαραίτητο γιατί δεν το εχω δει σε πολλά ξύλινα ταμπούρα.Πάντως ο ήχος του είναι μέτριος επειδή κάτι γίνεται με τη χορδιέρα...

 

@corsair

είναι κάθετα κομμάτια από μαόνι κολλημένο σε ασπρόξυλο κολλημένα γύρω-γύρω.

Αν ενδιαφέρεσαι για λεπτομέρειες μπες στο www.youtube.com και ψάξε για stave drum shell και γω απο εκεί το είδα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα bearing edges είναι ίσια.

Δεν έχω κάνει snare beds για την χορδιέρα. Νομίζω δεν είναι απαραίτητο γιατί δεν το εχω δει σε πολλά ξύλινα ταμπούρα.Πάντως ο ήχος του είναι μέτριος επειδή κάτι γίνεται με τη χορδιέρα...

Το ότι δεν έχεις κόψει snare beds είναι αυτό ακριβώς που γίνεται με τη χορδιέρα. Οι χορδές δεν αγγίζουν σε όλο το μηκος τους το δέρμα και λογικά θα τρίζουν ανεξέλεγκτα.

Snare beds έχουν όλα τα ταμπούρα, απλά σε κάποια είναι τόσο ρηχές που θα πρέπει να κοιτάξεις πολύ καλά για να τις δεις (το κόλπο με τη λάμπα που αναφέρει ο chem βοηθάει).

 

Ρίξε μια ματιά  εδώ για να πάρεις μια ιδέα σχετικά με το πώς κόβονται και τι διαστάσεις έχουν, και go for it!

 

Είναι από τα σημαντικότερα κατασκευαστικά στοιχεία ενός ταμπούρου, και είναι κρίμα να έχεις κάνει τόση δουλειά και να αφήσεις αυτή τη λεπτομέρεια να σου χαλάει τον ήχο.

 

@Haris

Εχεις δίκιο για τις διαστάσεις έχω παρατηρήσει οτι υπάρχει μια διαφορά 5mm σε σχέση με τις διαστάσεις πχ. οι 14" = 35,6 cm, ενώ το κέλυφος στο μεταλλικό μου το 14άρι είναι 35cm στην πραγματικότητα.

Λάθος δικό μου στο προηγούμενο ποστ. Εννοούσα 3 με 5 χιλιοστά και όχι 30 με 50 (αν είναι δυνατόν...).

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντέ να δούμε και 2ο έλληνα κατασκευαστή τυμπάνων σιγά σιγά.....

 

Υπάρχει και 3ος( και μάλλον 4ος και 5ος....κ.ο.κ) που δεν γράφει στο νοιζ αλλά κάνει εξαιρετική δουλειά.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Εντάξει, δεν ακούγεται και πολύ καλά, αλλά παρά ήταν μικρό το δείγμα. Χτύπα και λίγο πιο δυνατά, παίξε μερικά rimshots, κάνε και κανένα fill/ρούλο. Έτσι δεν μπορούμε να καταλάβουμε και πολλά πράγματα. Έκοψες snare beds;

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου