Προς το περιεχόμενο

bends - σβησιμο ηχου


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που λέει κι ο τίτλος. Ενω το action ειναι σχετικα υψηλό κατά τα σηκώματα σβήνει ο ήχος.

Σημείωση : η κιθάρα είναι ηλεκτρική cort με floyd rose και τη σετάρω μόνος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειαζεσαι fret dress/crowning & σωστο set up.Προσπαθησε οι χορδες να ακολουθουν την καμπυλη (radius) του μπρατσου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά, αυτό τι σημαίνει με απλά λόγια ? οτι τα τάστα δεν είναι στην ίδια ευθεία? Μπορεί να το κάνει κάποιος μόνος του? Σωστο σετ'απ προφανώς!!

 

 

Να προσθέσω ότι έχω την κιθάρα 12 χρόνια και έχει παιχτεί πολλές χιλιάδες ώρες(!) αλλα δε φαίνεται κάτι στραβό με το μάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κακό με το FR είναι οτι τα saddles ειναι fixed και δεν μπορείς να τα ρυθμίσεις ώστε να ακολουθούν το radius της ταστιέρας (εκτός από τις πατέντες με τα shims). Γι' αυτό και λειτουργεί καλύτερα σε κιθάρες με σχεδόν flat ταστιέρα (για μένα λειτουργεί καλά και σε 12" άρι). Εκτός των παραπάνω που σου ανέφερε και ο Superfunk κοίτα μήπως έχεις βάλει κατά λάθος ή ηθελημένα κάποιο noise gate  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω ότι έχω την κιθάρα 12 χρόνια και έχει παιχτεί πολλές χιλιάδες ώρες(!) αλλα δε φαίνεται κάτι στραβό με το μάτι.

Η γνωμη μου ειναι οτι εχεις back bow στο μπρατσο,προσπαθησε να ξεβιδωσεις το trussrod  κατα 90 μοιρες (15 λεπτα του ρολογιου αριστερα) και  ξανατσεκαρησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δώσε μας ένα clue. To 'σβήνει ο ήχος' δεν λέει κάτι συγκεκριμένο. Ούτε και το υψηλό action.

 

Σβήνει, εννοείς το κλασσικό ταστάρισμα της νότας σε σηκώματα, από το 10-12 τάστο και πάνω-κυρίως στις Ε & Β? Κάνεις σήκωμα και έχει λίγο sustain? Yπάρχει πρόβλημα σε συγκεκριμένα τάστα? Τι προδιαγραφές έχει το όργανο?

 

Αυτό που λέει κι ο τίτλος. Ενω το action ειναι σχετικα υψηλό κατά τα σηκώματα σβήνει ο ήχος.

 

Αυτό μου φαίνεται μάλλον για κλασσική περίπτωση με αρκετό relief στο μανίκι. Άσχετα από το action, αν όντως έτσι είναι, δοκίμασε να σφίξεις. Αν χαμηλώσει επικίνδυνα το action με το σφίξιμο, θα χρειαστεί να σηκώσεις και το Floyd για να ξανάρθει στο επιθυμητό. Δοκίμασε.

 

Αν το μανίκι σου είναι ίσιο και το action σε νορμάλ επίπεδα, τότε προχωράμε σε επόμενο επίπεδο διάγνωσης (rising tonge, πεταγμένα τάστα, κατακρεουργημένα τάστα)

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

H κιθαρα (telecaster) μετα απο σεταπ,δεν τριζει πουθενα παιζοντας.

Εχω θεμα με τα bends (τσιρίζουν) :o μονο στην μι καντινι και μονο στο 9ο-10ο-11ο και μετα παλι 14ο και 15ο ταστο δουλεια λετε? ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σηκωσε λιγο τη χορδη,ειμαι σχεδον βεβαιος πως αν μετρησεις την αποσταση της απο την κορυφη του ταστου ειναι μικροτερη απο αυτη των αλλων χορδων (που δεν τριζουν).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου