Προς το περιεχόμενο

bends - σβησιμο ηχου


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H κιθαρα (telecaster) μετα απο σεταπ,δεν τριζει πουθενα παιζοντας.

Εχω θεμα με τα bends (τσιρίζουν) :o μονο στην μι καντινι και μονο στο 9ο-10ο-11ο και μετα παλι 14ο και 15ο ταστο δουλεια λετε? ???

 

 

Τι radius έχει το μανίκι;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σηκωσε λιγο τη χορδη,ειμαι σχεδον βεβαιος πως αν μετρησεις την αποσταση της απο την κορυφη του ταστου ειναι μικροτερη απο αυτη των αλλων χορδων (που δεν τριζουν).

 

Με το string ruller μετραω στο 12ο 1,60mm την μι μπασα και την μι καντινι 1,25mm,φτιαχνω της υπολοιπες συμφωνα με το radius της ταστιερας μου,εχω πετυχει ιδανικο για τα γουστα μου action,δεν τριζει πουθενα οπως προ ειπα,και κανει αυτο το τσιρισμα στα bends h μι καντινι.

Την σηκωσα οπως μ ειπες στο 1.60mm αποτελεσμα να τσιριζει λιγοτερο την ανεβασα στο 1,75 και ακομη τσιριζει στα συγκεκριμενα ταστα. ::)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aλλαξε χορδη,αφου δεν..."τσιριζουν" (αναθεμα και αν καταλαβαινω πως...τσιριζει μια χορδη  ;D) οι αλλες δυσκολο να ειναι ταστα.Βεβαια ποτε δεν ξερεις αλλα αν υπηρχε θεμα με το fret leveling θα τριζανε οι  χορδες και με απλο παιξιμο σε αυτα τα ταστα 

 

Παντως 1,25" ειναι ΠΟΛΥ  χαμηλο action....για Fender radius (7 1/4 εως 9,5)

 

 

 

Τα ταστα ειναι καλα γυαλισμενα?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το string ruller μετραω στο 12ο 1,60mm την μι μπασα και την μι καντινι 1,25mm,φτιαχνω της υπολοιπες συμφωνα με το radius της ταστιερας μου,εχω πετυχει ιδανικο για τα γουστα μου action,δεν τριζει πουθενα οπως προ ειπα,και κανει αυτο το τσιρισμα στα bends h μι καντινι.

Την σηκωσα οπως μ ειπες στο 1.60mm αποτελεσμα να τσιριζει λιγοτερο την ανεβασα στο 1,75 και ακομη τσιριζει στα συγκεκριμενα ταστα. ::)

Τι σόϊ τσίριγμα είναι αυτό ;Θα μπορούσες να ανεβάσεις ένα ηχητικό ντοκουμέντο ;Η αλήθεια είναι ό,τι μιλάμε για ultra low action.Μπορείς να αλλάξεις τη μι καντίνι με μια χορδή μικρότερης διαμέτρου.π.χ(αν είναι 0.10 βάλε 0.9 Άμα αλλάξεις την χορδή με μια λεπτότερη λογικά δεν θα τσιρίζει αν κατάλαβα  εννοείς το buzzάρισμα.Τώρα άμα από χορδές χρησιμοποιείς 7αρες τι να πω δεν ξέρω.Πάντως αφού έχει θέμα μόνο η μι καντίνι πάλι καλά με τόσο χαμηλό action, μου κάνει εντύπωση πως δεν τρίζουν και οι υπόλοιπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Τσιριγμα" εχετε δικιο που να καταλαβετε  ;D

Λοιπον χτυπόντας την νοτα με "μεσαια" δυναμη στην πενα ακουγεται καθαρα η νοτα,σηκωνοντας ημιτονιο ολα οκ,απ εκει και πανω αρχιζει να αλλοιωνεται ο ηχος (δεν σβήνει εντελως) απλα αλλαζει χροια,σαν να βρισκει ελαφρα σε μεταλλο.

Tωρα ξανατσεκαρα και οντως η σολ κατω απο το 10ο ταστο "τριζει" λιγο

Ανεβασα το action στο 1,75 και παλι τριζει

Να τονισω οτι ειναι η πρωτη φορα που κανω προσπαθειες για σεταπ  ::)

και για να το παρω απο την αρχη μετρωντας με το χαρακα το μπρατσο για να ρυθμισω την βεργα στην απολυτη ευθεια ετριζε σχεδον παντου,και ετσι εδωσα λιγο κλήση "χαλαρωσα" την βεργα.

Η ταστιερα ειναι 9.5 radius οι χορδες 10αρες

Δηλαδη ποσο action ειναι το συνηθες σε fender?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ποσο action ειναι το συνηθες σε fender?

 

Scroll down για τα (πολυ optimistic) factory specs

 

https://support.fender.com/hc/en-us/articles/212774786-How-do-I-set-up-my-Stratocaster-guitar-properly-

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πάντα η περίπτωση κάποιο τάστο να έχει ανέβει/φύγει λίγο από τη θέση του. Βάλε πάνω στο τάστο ένα ξύλο και κοπάνα το ελαφρώς με ένα σφυράκι  :P

 

Γενικά μπορεί να μην φταίει το action και σταμάτα να παίζεις με τη βέργα, παίζει να φταίει κάποιο τάστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου