Προς το περιεχόμενο

Αγορα synthesizer-workstation με 1000-1300ευρω



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια εχω πολλα χρονια ενα αρμονιο και πλεον τα εχει παιξει...

Σκεφτηκα λοιπον να αγορασω ενα synthesizer

Διαθετω περιπου 1200 ευρώ...και επισης θελω ενα synth με 7 οκταβες

Δεν ξερω βεβαια την διαφορα μεταξυ synth και workstation γιατι μες στις απιλογες μου εβαλα και το korg m50 73 που λεει οτι ειναι workstation

 

Η λιστα ειναι : yamaha mo8   

                    roland juno stage 

                    korg m50 73

                   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To workstation ειναι synth επισης, αλλα_βασικα_ερχεται με ενσωματωμενο sequencer.

Μερικα workstations εχουν sampling δυνατοτητες καθως και αλλες επιπροσθετες λειτουργιες, γενικα ενα workstation ειναι ενα "all in one" πακετο.

 

Απο τα παραπανω synths, το MO8 και το M50 ειναι πολυ καλα synths. To MO8 εχει 88 βαρυκεντρισμενα πληκτρα, και αν δεν παιζεις πιανο λογικα δεν θα σου κανει.

Το ιδιο synth υπαρχει και με 61 πληκτρα, το ΜΟ6. Δεν ξερω αν μπορεις να το βρεις πλεον καινουργιο. Οι αντικαταστατες του ΜΟ6/ΜΟ8 ειναι το ΜΟΧ6/ΜΟΧ8, πολυ καλα synths/workstations επισης.

Το ΜΟΧ6 παιζει στα 1000 ευρω.

 

Για το Roland Juno Stage δεν εχω γνωμη. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ θα σου έλεγα να δώσεις κάτι παραπάνω, αρκετά παραπάνω γιά καινούργιο και να πάρεις γιά παράδειγμα κάτι σε κατηγορία Roland Fantom-G καί made in Japan. Μιάς που θα πάρεις το πρώτο σου workstation, να είναι έτσι όπως πρέπει και να το ευχαριστηθείς. Εναλλακτικά πας σε καινούργιο synth ή κάτι αντίστοιχο σε μεταχειρισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω παιδια

Waterfall δηλαδη το ΜΟ8 ειναι παλιο???Αρα οχι τοσο ποιοτικο οσο ασ πουμε το m50???

 

Μανωλη τα λεφτα για Roland Fantom ειναι καμποσουτσικα....τωρα αυτο που λες για μεταχειρισμενο δεν το εχω σκεφτει...εσει εχει παρει μεταχειρισμενο???αν ναι απο που(ιστοσελιδα)???και γενικα μπορεις να εμπιστευτεις στο να παρεις μεταχειρισμενο synth-workstation???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μανωλη τα λεφτα για Roland Fantom ειναι καμποσουτσικα....τωρα αυτο που λες για μεταχειρισμενο δεν το εχω σκεφτει...εσει εχει παρει μεταχειρισμενο???αν ναι απο που(ιστοσελιδα)???και γενικα μπορεις να εμπιστευτεις στο να παρεις μεταχειρισμενο synth-workstation???

Τα λεφτά είναι αρκετά αλλά αξίζει τα λεφτά του. Γιατί μουσική το θέλεις;

 

Όσο γιά τα μεταχειρισμένα κυκλοφορούν διάφορα. Εγώ πουλάω καινούργια. Γιά μεταχειρισμένα κατά καιρούς έχω κάποια πελατών μου που είναι σε άριστη κατάσταση και σε καλές τιμές. Αν θες και σε ενδιαφέρει μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα το m50 και ημουν πολυ ευχαριστημενος.το εδωσα μονο κ μονο για να παρω το virus.

αν βρεις εστω και μεταχειρισμενο παρτο.αυτη η δικη μου αποψη.θα σε καλυψει μια χαρα.παντα ομως εξαρταται τι ηχους θελεις και τι ζητας απο το οργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Waterfall δηλαδη το ΜΟ8 ειναι παλιο???Αρα οχι τοσο ποιοτικο οσο ασ πουμε το m50???

Tα MO6/8 ειναι μοντελα του 2006, και ειναι στην ουσια ενα Motif ES χωρις το sampler και τις extra επεκτασεις του.

Απο ηχο απλα σκοτωνουν! Ακου μερικα κλιπς στο youtube και θα καταλαβεις.

 

Το Μ50 ειναι μοντελο του 2008, εξαιρετικο synth/workstation επισης.

Οποιο απο τα 2 και να αγορασεις δεν θα το μετανιωσεις.

Παντως μια και μπορεις να ξοδεψεις 1000+ ευρω, ακου και το MOX6... 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη αναφερεσαι για workstation...τετοια μηχανηματα κουβαλουν ενα ενοκληρο λειτουργικο,ενα υπερπληρες daw φαντασου(εξου και workstation,DAW=Digital Audio Workstation) με αποτελεσμα καθε λειτουργικο της εκαστοτε εταιριας να ειναι εξ ολοκληρου διαφορετικο.Επομενως ειναι θεμα ποσο θα δοκιμασεις το καθενα και ποιο ειναι πιο κοντα στην αντιληψη σου και στις απαιτησεις σου.Εγω εχοντας καποια εμπειρια απο Daw's,πρωτη φορα που αντικρισα ενα synth-workstasion (Korg m3)εχασα τα αυγα και τα πασχαλια,χωρις αυτο να σημαινει πως ειναι δυσνοητα,καθε αλλο πλεον.Απλα περιμενα να δω κατι αντιστοιχο με τα Daw's.Μονο η ορολογια μενει ιδια,προφανως βοηθαει αρκετα.Καλη θα ηταν μια επισκεψη και μια δοκιμη,η και αρκετες μεχρι να κατασταλαξεις.

Απο κει και περα ειναι και οι ηχοι που κουβαλαει και το καθε synth και κατα ποσο μπορεις να κατασκευασεις τετοιους ηχους.Εχοντας λοιπον υποψιν μονο για korg m3 και yamaha motif xs (τα αναφερω μονο σαν μετρο συγκρισης για τα υποδεεστερα m50 και mox αντιστοιχα),προτεινω ανεπιφυλακτα το motif. Αν θες τη γνωμη μου η korg εχει τοσο μεγαλη επιτυχια στους πληκτραδες στην Ελλαδα γιατι πριν απο πολλα χρονια ηταν η πρωτη που εβαλε ελληνικους και ανατολιτικους ηχους στα triton,και προφανως με συνδυασμο της σταθερης της ποιοτητας στο περασμα του χρονου,και απο τοτε εχει μεινει απλα η αποψη χοντρικα "korg ρε...αφου τα βλεπω παντου".Ναι ΟΚ σωστο επιχειριμα,και γω δεν τα βλεπω πουθενα σε σοβαρα studios(περαν του oasys προφανως).Θιγω αυτο το θεμα ετσι ωστε αν υπαρξει καποιος που να σε σπρωχνει προς την korg χωρις ιδιαιτερο λογο να εισαι λιγο υποψιασμενος πως οντως δεν υπαρχει ιδιαιτερος λογος.Τωρα τους ηχους μπορεις να τους φτιαξεις και μονος αν δεν σε καλυπτουν οι εργοστασιακοι(δυσκολο βεβαια) ή να αγορασεις refills.Αλλα και παλι αν θες να αρκεστεις στους εργοστασιακους,πρεπει να βγαλεις ενα αλφα συμπερασμα απο την δοκιμη ή τις δοκιμες που θα κανεις...Αν και η yamaha πιστευω τα τελευταια χρονια εχει περασει λιγο την korg και σε ηχους...βλεπε 8 δειγματα ηχου ανα νοτα, βλεπε τεχνολογια megavoices κλπ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η korg εχει τοσο μεγαλη επιτυχια στους πληκτραδες στην Ελλαδα γιατι πριν απο πολλα χρονια ηταν η πρωτη που εβαλε ελληνικους και ανατολιτικους ηχους στα triton,

 

Σκυλοήχοι υπάρχουν από το 1984 με τα Yamaha DX7 & SH2000 και μετά με τα Korg M1 και Roland D50 επεκτάθηκαν εκτενέστερα το 1988. Ανατολίτικους ήχους στα Triton δεν τους έφτιαξε η ίδια η Korg αλλά ο πληκτράς του Γονίδη και με pcm των ίδιων των οργάνων όυτε καν sample. Tα Tritnitia & Tritonia απογειώθηκαν λόγω moss & physical modelling και απόδοσης "κλάματος" και μετά όλοι άρχισαν να μοιράζονται ήχους μεταξύ τους αντί να κάθονται να φτιάχνουν από το sctratch γιαυτό και η επιτυχία της Korg.

 

φίλε losvic το m50 έχει μάπα πληκτρολόγιο θα σε απογοητεύσει μη πας για μικρά μοντέλα όπως τα juno stage & mo8. Με αυτά τα χρήματα μπορείς να πάρεις μεταχειρισμένα Triton Studio, Extreme, Roland Fantom X6 που είναι οργανάρες και θα μάθεις να ανακαλύπτεις και περισσότερα όπως τι είναι sampler, sequencer με τον καιρό... έχει πολύ ψωμί.

 

βέβαια οι βιβλιοθήκες τους είναι πιο παλιές άρα είναι αλλά σαν κατασκευή τα παλιότερα μοντέλα είναι κορυφή! ειδικά το Extreme παρόλο που έχει κλείσει 7 χρόνια είναι πιστεύω από τα κορυφαία της Korg.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου