Προς το περιεχόμενο

Αγορά Vibrato


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ ThanosJ

 

στην τελικη ειναι εξισου σημαντικο , να βρεις και ενα πεταλι με τη καλυτερη δυνατη χρησιμοτητα σε αυτα που παι3εις

π.χ το seppuku εχει πολυ πλακα σαν πεταλι, αλλα δε μπορω να βρω τρελη χρησιμοτητα σ αυτο που κανει (να το βαλω σε 1-2 κομματια, μετα;) , γαι να σκασω 200 ευρω

 

Συμφωνω πολυ με το σκεπτικο σου. Θα θελα ομως εκτος απ το κλασσικο βιμπρατο να χε και τιποτα αλλο πανω για να πειραματιστω,αν και οπως ειπα φοβαμαι οτι ενα πεταλι με τα ιδια λεφτα που κανει πολλα πραγματα μπορει να μην τα κανει καλα.

 

Sorry που κουραζω αλλα εχω μπερδευτει..Τελοσπαντων καταληγω στο Malekko μαλλον.Αν και πχ βλεπω οτι το Ring thing thw ΕΗΧ εχει λιγα λεφτα σχετικα και χιλια δυο πραγματα μαζι και βιμπρατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτο ειναι processor, οπερ μεθερμηνευομενον εστιν οτι ειναι ψηφιακον! Θελω αναλογικο. Αυτη η τεχνολογια COSM που διαβασα οτι χρησιμοποιει ειναι ψηφιακος τροπος προσομοιωσης εφφε.

Μπορει κανεις να μου εξηγησει αυτο το πεταλι αν ειναι ψηφιακο η οχι και τι κανει?

 

RT-20 Rotary Ensemble [bOSS Sound Check] 

 

Μπορει να ειπα βλακεια πριν για το COSM (Εξ αλλου κα ιγω πριν λιγες ωρες το πρωτοακουσα) αλλα μη βαρατε! Παντως εγω θελω αναλογικο βιμπρατο οπωσδηποτε.Δεν ειμαι κατα των ψηφιακων,πχ ψηφιακο ντιλει εχω.Απλα θελω το βιμπρατο αναλογικο. :)

 

Με οτι ψηφιακο κι αν ασχοληθηκα δεν με τρελανε ο ηχος του.Μπορει να κανω λαθος και να αλλαξω γνωμη στο μελλον βεβαια, τωρα ομως αυτην εχω. :)

 

Παιζω σε εναν Roland Cube 30αρι.

τι ειναι το cosm - ο ηχος που βγαινει απο 1 ηχειο τινει να εχει αρκετη αποκληση στο πως το ακους ΕΣΥ σε 1 δωματιο με το πως ακουσει καποιος αλλος ανθρωπος τον ΙΔΙΟ ηχο απο το ΙΔΙΟ ηχειο σε 1 αλλο δωματιο....

παιζουν πολλα ρολο μεσα στον χωρο....τα τζαμια ο τηχος ακομα και ο αερας.....αυτο που κανει το cosm ειναι να προσμοιωνει αυτες τις μεταβλητες του χωρου για να ακουγεται κατα 98% το ιδιο σε ΚΑΘΕ δωματιο....Composite Object Sound Modeling (COSM) - και ΝΑΙ ειναι ψηφιακο

 

αυτο που ηθελα να πω εγω με τον SF και μιλωντας και απο μερους του (αν λεω μαλακια ας με διορθωσει) ειναι οτι απορειπτεις 1 πεταλι επειδη.......ειναι ψηφιακο και επειδη ειχες παιξει εσυ καποτε με 1 ψηφιακο και δεν σου αρεσε στο αυτι οτι ειναι ΟΛΑ τα ψηφιακα ιδια.......και επανερχομαστε στην αρχικη μας τοποθετηση - ο ενισχυτης που εχεις δεν μπορει να σου προσφερει τα μεγιστα ωστε να κανεις 1 σωστη επιλογη για το αν 1 πεταλι ειναι "καλο" ή "οχι"

 

ελπιζω να με καταλαβαινεις

 

Υ.Γ. οτι σου λεω βγαινει και απο τα συμφραζομενα απλα σου εκανα 1 μικρο sum up γιατι φενεται οτι εχεις μπερδευτει λιγακι  ;)

φιλικά

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την επεξεργασία του σήματος μέσα σε ένα wah πχ (αλλα και σε οποιοδήποτε πετάλι), συμβαίνει μετατόπιση των φασματικών του γραμμών και στο πεδίο των συχνοτήτων και στο πεδίο των φάσεων. (επισυνάπτω σχήμα της φασικής απόκρισης ενος Boss FW-3 : σαφέστατα και υπάρχει phase shifting, αλλά το πετάλι δεν το λέμε phase shifter)

 

Εχω την εντύπωση οτι λες πώς "ένα πετάλι σε καποιο στάδιο επίδρασής του στο σήμα κάνει αυτό κι αυτό, αλλά στο τέλος ακούγεται εκείνο, γι αυτό το λέμε έτσι". Πάνω σε αυτό, εγώ λέω οτι όλα τα πετάλια κάνουν αυτό κι αυτό και το άλλο (στην πραγματικότητα όλα επιδρούν σε ένταση, φάση και συχνότητα, απλά με διαφορετικό τρόπο), αλλά η ονομασία τους καθορίζεται από την τελική ακουστική επίδραση που έχουν όλες αυτές οι σηματικές δράσεις στο αρχικό ηχητικό σήμα.

 

Έτσι, ενώ ένα distortion χαρακτηρίζεται από την προσθήκη αρμονικών (δράση στη συχνότητα), αυτό δε σημαίνει οτι δεν συμβαίνει στο σήμα του και επίδραση στη φάση.

 

Δηλαδή σχολιάζοντας την ακριβολογία σου (οτι όντως συμβαίνει η σηματική επίδραση του vibe αλλα τελικά δεν ακούγεται σαν vibe, αλλά σαν κάτι άλλο για διάφορους λόγους), είπα να ακριβολογήσω ακόμα περισσότερο και να πω οτι η (καθε) επίδραση στο σήμα δεν είναι εκείνη που δίνει το όνομα στο εφέ, αλλά η ονομασία είναι κάτι σχεδόν αυθαίρετο που περιγράφει εκείνο που έχουμε συμφωνήσει να αναγνωρίζουμε ως χαρακτηριστικό ήχο ενός εφέ.

 

Φιλικά :)

 

 

 

Ενταξει δεν διαφωνω μ' αυτα που λες, αλλα οσον αφορα στο univibe το "τελικο ακουστικο προιον" ειναι και vibrato και vibe/chorus αναλογως θεσης του δακοπτη και αναγκαστικα το "βαφτιζουμε" κι απ' τα δυο. Ασχετα αν εκανε ...καριερα κυριως ως phase shifter.  ;D

 

Τωρα το εκαστοτε εφε μπορει να επηρεαζει τις φασματικες γραμμες του σηματος αλλα οχι σε βαθμο που να μας κανει να τα αποκαλουμε ολα phase shifters. Τα κανονικα PS προκαλουν μετατοπιση/καθυστερηση φασης κατα 90 μοιρες ανα stage.

 

αλλα ολα αυτα ειναι γνωστα και αυτονοητα. Γιατι το τραβηξαμε τοσο πολυ?  :)

 

 

gimme a fuckin kit kat;;;;;;

 

ασ΄το... δεν το πιασες

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι το δυσκολο man

απ οτι ακουσες δε βρισκεται ενα πεταλι που να χει το κλασσικο vibrato μα3ι με κατι αλλο.

αν περισσοτερο σε τρωει η υπαρξη επιλογων , 8α σου λεγα το kilpatrick vibroman, που αν ακουσεις συνολικα τα πεταλια του ειναι ενα και ενα (αλλα δε μπορω να στο προτεινω με κλειστα ματια , γιατι το συγκεκριμενο το γνωρι3ω μονο απο ενα καλογραμμενο demo)

αν σε ψηνουν τα  chorus κοιτα οσα εχουν vibrato switch,8α λεγα παλι jam waterfall.Tωρα αυτα που χουν ενα σωρο mods, μερικα ειναι φθηνα αλλα φοβαμαι πως δε θα τα χαρεις και αλλα  ξεφευγουν απ το bugdet σου http://www.thomann.de/gr/line6_mm4_modulation_modeller.htm (ναι ψηφιακο αλλα μην το κρινεις αυστηρα γι αυτο)

 

 

We are here to make you think about death and get sad and stuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ασ΄το... δεν το πιασες

 

ωχ ρε μαν.take your f@@@@n break

δε 8α σου ξαναπαντησω, οποτε ο τελευταιος λογος δικος σου

We are here to make you think about death and get sad and stuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειναι το cosm - ο ηχος που βγαινει απο 1 ηχειο τινει να εχει αρκετη αποκληση στο πως το ακους ΕΣΥ σε 1 δωματιο με το πως ακουσει καποιος αλλος ανθρωπος τον ΙΔΙΟ ηχο απο το ΙΔΙΟ ηχειο σε 1 αλλο δωματιο....

παιζουν πολλα ρολο μεσα στον χωρο....τα τζαμια ο τηχος ακομα και ο αερας.....αυτο που κανει το cosm ειναι να προσμοιωνει αυτες τις μεταβλητες του χωρου για να ακουγεται κατα 98% το ιδιο σε ΚΑΘΕ δωματιο....Composite Object Sound Modeling (COSM) - και ΝΑΙ ειναι ψηφιακο

 

αυτο που ηθελα να πω εγω με τον SF και μιλωντας και απο μερους του (αν λεω μαλακια ας με διορθωσει) ειναι οτι απορειπτεις 1 πεταλι επειδη.......ειναι ψηφιακο και επειδη ειχες παιξει εσυ καποτε με 1 ψηφιακο και δεν σου αρεσε στο αυτι οτι ειναι ΟΛΑ τα ψηφιακα ιδια.......και επανερχομαστε στην αρχικη μας τοποθετηση - ο ενισχυτης που εχεις δεν μπορει να σου προσφερει τα μεγιστα ωστε να κανεις 1 σωστη επιλογη για το αν 1 πεταλι ειναι "καλο" ή "οχι"

 

ελπιζω να με καταλαβαινεις

 

Υ.Γ. οτι σου λεω βγαινει και απο τα συμφραζομενα απλα σου εκανα 1 μικρο sum up γιατι φενεται οτι εχεις μπερδευτει λιγακι  ;)

φιλικά

 

Ωραιος για το sum up, και ειναι αληθεια οτι εχω μπερδευτει,αφου δεν εχω παιξει στη ζωη μου ποτε με πεταλι βιμπρατο, επαιζα μονο με την πεταλιερα μου η μεσω επεξεργασιας στον υπολογιστη. Κοιτα το σκεφτομαι το ψηφιακο, τσεκαρω τωρα αυτο του SF και του Scott απλα εχω λιγη προκαταληψη προς τα ψηφιακα αλλα τωρα που μου λες αυτα για τον ενισχυτη μου και το COSM ισως αρχιζω να τα σκεφτομαι κι αυτα. Δηλαδη λετε οτι ενα καλο ψηφιακο πετραλι με τεχνολογια COSM (μπορει καν να μη το ονομαζω σωστα αλλα τελοσπαντων) θα μπορει να ταιριαξει στο chain μου με τα αλλα αναλογικα πεταλια? Το χα ξαναπει σε αλλο θρεντ, οταν βαζω την ψηφιακη μου πεταλιερα μαζι με τα αναλογικα πεταλια ακουγονται κακα πραγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το ειχα καποτε αυτο. Μεταξυ αλλων εχει modeling απο ενα boss vibrato, το chorus ensemble που επαιζε Ch/Vib και φυσικα το univibe. Δεν ειναι κακο πεταλι, αλλα ουτε και τιποτα το ιδιαιτερο ηχητικα. Αναγκαστηκα να το σκοτωσω για να το ξεφορτωθω...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη λετε οτι ενα καλο ψηφιακο πετραλι με τεχνολογια COSM (μπορει καν να μη το ονομαζω σωστα αλλα τελοσπαντων) θα μπορει να ταιριαξει στο chain μου με τα αλλα αναλογικα πεταλια? Το χα ξαναπει σε αλλο θρεντ, οταν βαζω την ψηφιακη μου πεταλιερα μαζι με τα αναλογικα πεταλια ακουγονται κακα πραγματα!

οτιδηποτε (απ'οσο ξερω τουλαχιστον) γραφει cosm ειναι "ψηφιακο"

 

για μισο λεπτο ρε φιλε - γιατι θα με στειλεις βραδυατικα και καλα κοιμωμουν  ;D

εχεις ψηφιακη πεταλιερα και συνδεεις σαν λινκ και αναλογικα πεταλια ? και τωρα ψαχνεις 1 vibrato πεταλι ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτιδηποτε (απ'οσο ξερω τουλαχιστον) γραφει cosm ειναι "ψηφιακο"

 

για μισο λεπτο ρε φιλε - γιατι θα με στειλεις βραδυατικα και καλα κοιμωμουν  ;D

εχεις ψηφιακη πεταλιερα και συνδεεις σαν λινκ και αναλογικα πεταλια ? και τωρα ψαχνεις 1 vibrato πεταλι ?

 

OXI! Αυτο το κανα ετσι για να δω τι θα γινει.Απο τοτε που αρχισα να παιρνω πεταλια η πεταλιερα κοιμαται στο ντουλαπι  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου