Προς το περιεχόμενο

Αγορά Vibrato


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Alderbody, χωρίς αμφιβολία τα κατέχεις καλύτερα από μένα (εννοείται πως σοβαρολογώ) αλλά πιστεύω πως μας απασχολεί το πώς ακούγεται κι όχι το γιατί...

 

σωστα, απλα υπαρχει μια αρρηκτη σχεση του γιατι με το πως και γι' αυτο σταθηκα εκει. Ενδεχομενως καποιους να τους ενδιαφερει. Αν στην τελικη ειναι offtopic ας επεμβουν οι mods να σβησουν τα posts μου.  :)

 

συμφωνοντας μ αυτο , επιμενω στο οτι αν θες εναν vibrato ήχο δε θα βρεις σ ενα vibe η΄σε ένα chorus αυτο που θα βρεις π.χ. στο malekko

 

ναι οντως, αλλα δεν παυει να ειναι vibrato. Ο καθενας (ειτε τον λενε malekko ειτε ...αλέκο  ;D) προσφερει τη δικη του εκδοχη στο θεμα, δηλαδη ενα pitch shifting.

Οχι ομως οτι δεν υπαρχει ιχνος vibrato στα "παραδοσιακα" vibe και chorus.

 

από αυτή την άποψη μπορούμε να πούμε και οτι ένα distortion ή ένα wah (ή οποιοδήποτε εφέ) είναι phase shifters :)

 

Θεωρω οτι γνωριζεις οτι distortion, wah και αλλα εφε δεν κανουν phase shifting, ουτε μονα τους ουτε αν μιξαριστουν με καθαρο σημα.

 

Προφανως δεν καταλαβαινω τον συλλογισμο σου... αλλα ισως κι εσυ να μην καταλαβες τι εννοω.  :-\

 

Αν και προφανως δεν ενδιαφερει ιδιαιτερα, θα προσπαθησω να εξηγησω το πως δουλευει η ολη υποθεση σ' ενα vibe...

πολυ χοντρικα λοιπον:

Το σημα μπαινει σ' ενα buffer και διαχωριζεται σε δυο "δρομους".

Στον εναν γινεται ολη η δουλεια και στον αλλο το σημα παει αυτουσιο.

Στο τελικο σταδιο υπαρχει ενα δικτυο αντιστασεων που μιξαρει το "πειραγμενο" σημα με το "αυτουσιο". Οταν αυτα ενωθουν βγαινει vibe. Οταν παρακαμφθει ο μικτης παιρνουμε μονο το "πειραγμενο" σημα που ειναι μια κυματοειδης ολισθηση του pitch.(=vibrato)

 

 

(edit by ndnikola: ενδιαφέρει, ενδιαφέρει!γι'αυτό επανήλθε το font size.)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κοιταξε και καποια αλλα ψηφια και ακου ποσο ασχημα ακουγονται ::) :P 

   

 

To αγαπημένο μου Flanger και ένα από τα ελάχιστα πετάλια που έχω κρατήσει. Αν και, αποκαλώντας το απλά "flanger" είναι μάλλον προσβολή, για το συγκεκριμένο...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει κανεις να μου εξηγησει αυτο το πεταλι αν ειναι ψηφιακο η οχι και τι κανει?

 

RT-20 Rotary Ensemble [bOSS Sound Check] 

 

Μπορει να ειπα βλακεια πριν για το COSM (Εξ αλλου κα ιγω πριν λιγες ωρες το πρωτοακουσα) αλλα μη βαρατε! Παντως εγω θελω αναλογικο βιμπρατο οπωσδηποτε.Δεν ειμαι κατα των ψηφιακων,πχ ψηφιακο ντιλει εχω.Απλα θελω το βιμπρατο αναλογικο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα θελω το βιμπρατο αναλογικο. :)

 

Δηλαδή είναι θρησκευτικοί οι λόγοι; Ιατρικοί; (κάποια αλλεργία ή κάτι τέτοιο; )  Ή απλά η αιώνια διαμάχη αν στα γεμιστά μπαίνει κιμάς ή όχι;

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει κανεις να μου εξηγησει αυτο το πεταλι αν ειναι ψηφιακο η οχι και τι κανει?

 

ναι ψηφιακο ειναι ,οπως ειναι μαλλον και το delay σου.

 

τι εννοεις τι κανει?δεν ειδες το βιντεο?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω θελω αναλογικο βιμπρατο οπωσδηποτε.

Ρε TGL και Superfunk...δεν ξέρετε να διαβάζετε?

Δηλαδή είναι θρησκευτικοί οι λόγοι; Ιατρικοί; (κάποια αλλεργία ή κάτι τέτοιο; )  Ή απλά η αιώνια διαμάχη αν στα γεμιστά μπαίνει κιμάς ή όχι;

οι λόγοι είναι συλλεκτικοί...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ alderbody

 

είναι προφανες οτι σε μια συζητηση για vibrato pedals , απαντας μονο και μονο ως μη αποδεχομενος αυτο που σου ειπαν τρια ατομα.και στο τελος αναφερεις ''αν και προφανως δεν ενδιαφερει ιδιαιτερα'' το οποιο ας πουμε οτι ηταν καπως καυστικο

απ την απαντηση σου δεν αλλαζει κατι ομως, sorry

η διαδικασια δεν αλλαζει την ηχητικη ''προσφορα'' ενος πεταλιου

αν καποτε ρωτησει καποιος για vibe και του προτεινεις το Micro Vibe, δε θα μπω να γραψω μ αυτο ειναι vibrato  :P

 

We are here to make you think about death and get sad and stuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι λόγοι είναι συλλεκτικοί...

 

A, τότε πάω πάσο... ποτέ δεν ήθελα να κάνω κουμάντο στα βίτσια των άλλων.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή είναι θρησκευτικοί οι λόγοι; Ιατρικοί; (κάποια αλλεργία ή κάτι τέτοιο; )  Ή απλά η αιώνια διαμάχη αν στα γεμιστά μπαίνει κιμάς ή όχι;

 

οι λογοι ειναι καθαρα θρησκευτικοι,δε μου το επιτρεπει το ιπταμενο μακαρονοτερας  :)

http://www.venganza.org/

 

Με οτι ψηφιακο κι αν ασχοληθηκα δεν με τρελανε ο ηχος του.Μπορει να κανω λαθος και να αλλαξω γνωμη στο μελλον βεβαια, τωρα ομως αυτην εχω. :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι λογοι ειναι καθαρα θρησκευτικοι,δε μου το επιτρεπει το ιπταμενο μακαρονοτερας  :)

http://www.venganza.org/

 

Με οτι ψηφιακο κι αν ασχοληθηκα δεν με τρελανε ο ηχος του.Μπορει να κανω λαθος και να αλλαξω γνωμη στο μελλον βεβαια, τωρα ομως αυτην εχω. :)

εκτως οτι ειμαι μελος αυτης της εκκλησιας και φοραμε ολοι οι οπαδοι 1 σουρωτηρι στο κεφαλι,

σε τι ενισχυτη παιζεις ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου