Προς το περιεχόμενο

Αγορά Vibrato


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oποιο vibrato κι αν παρεις, αν βρεις τροπο να blendαρεις καθαρο σημα μαζι με το ...βιμπρατωμενο θα εχεις αμεσως ενα univibe...  ;)

 

Αντιστροφα, αν παρεις ενα (εστω και ψιλο-original spec) univibe (ή ενα chorus με αντιστοιχο διακοπτη) μπορεις να εχεις και vibrato.

 

Παντως το Dano chicken salad που ειχα καααααααποτε, θυμαμαι οτι επαιζε πολυ ωραια, αλλα καταπινε τις μπαταριες σαν ποπκορν στο σινεμα...  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

οσο αφορα το malleko.

ειναι απο τα καλυτερα πεταλια που ειχα ποτε.

πολυ καλη κατασκευη καταπληκτικος ηχος και φοβερα παραμετροποιησιμο παρα τα δυο pot του. φτιαχνεις απο πιο chorus ηχους μεχρι αρρωστημενα Vibrato.

επισης για περισσοτερο headroom μπορεις να του δωσεις και 12volt

αααα ειναι και μικρο και δεν πιανει καθολου χωρο στο petalboard.

 

αγορασετο κατευθιαν απο το site τους! και εγω απο εκει το πηρα.

http://malekkoheavyindustry.com/index.php/all-effects-pedals/vibrato

 

αλλα και απο ευρωπη παιζει εδω

http://www.crushthebutton.be/spip.php?page=produit&id_produit=398

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάθε να κάνεις vibrato ...οικονομικο.... :)

εσυ μπορεις ?

 

φιλε μου το βρισκω χμμμ τι να σου πω ? λαθος ? ας πουμε "λαθος" να δωσεις 150 ευρω για 1 πεταλι για πειραματισμο μονο.....και αν δεν σου αρεσει ? θα κλαις τα 150 ? (εκτως και αν σου περισσευουν οποτε......παω πασσο)

με 150 ευρω μπορεις να βρεις πεταλιερα που εχει παπαδες επανω για να πειραματιστεις....και εχει και καλυτερη μεταπωληση ;)

γνωμη μου παντα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό vibrato προτείνω ανεπιφύλακτα τα Electroharmonix Wiggler και Catalinbread Pareidolia. Το Memory Boy που προαναφέρθηκε έχει κι αυτό vibrato, και αν το delay είναι σε ελάχιστες τιμές μπορεί να ακουστεί και μόνο του, αλλά είναι υποδεέστερο των υπολοίπων. Προσωπικά χρησιμοποιώ ενίοτε το μεγάλο παλιό μου Dlx. Μem. Man για αυτό το σκοπό.

 

Το vibrato έτσι όπως το ακούω έχει έναν παλμό που δεν μοιάζει με τους phaserοειδείς "κύκλους" που έχει ένα vibe... Από vibes, αυτά που θυμάμαι να έχω δοκιμάσει είναι το Fulltone Mini Deja Vibe, το KR, το Voodoo Labs, το mini της Lovepedal, το Dunlop Rotovibe και αυτό της Effectrode. Eίναι όλα εξαιρετικά (εκτός από αυτό της Voodoo Labs που δεν μου άρεσε ιδιαίτερα), αλλά αυτό που μου άρεσε περισσότερο ήταν αυτό της Effectrode, με πολύ κοντινό 2ο αυτό της Fulltone. Πρόσφατα τράβηξε την προσοχή μου το Haze Vibe της Wilson (λόγω και της πολύ καλής τιμής του) αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος, και δεν έχω αποφασίσει ακόμη αν θα το πάρω.

 

Αρκετά από τα ανωτέρω δεν στοιχίζουν κάτω από 150 ευρώ σαν καινούργια, αλλά μεταχειρισμένα μπορούν να βρεθούν άνετα. Το Danelectro που προτάθηκε από ότι θυμάμαι είναι επίσης πολύ καλό...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ μπορεις ?

 

φιλε μου το βρισκω χμμμ τι να σου πω ? λαθος ? ας πουμε "λαθος" να δωσεις 150 ευρω για 1 πεταλι για πειραματισμο μονο.....και αν δεν σου αρεσει ? θα κλαις τα 150 ? (εκτως και αν σου περισσευουν οποτε......παω πασσο)

με 150 ευρω μπορεις να βρεις πεταλιερα που εχει παπαδες επανω για να πειραματιστεις....και εχει και καλυτερη μεταπωληση ;)

γνωμη μου παντα

έτσι λέω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα vibe πεταλι ειναι ενα vibe πεταλι.

μερικές φορες σ αυτον τον tremolo phaser ηχο τους δεν υπαραρχει ιχνος vibrato

Τα chorus με vibrato switch,εχουν τα πιο πολλα αυτο το leslie υφος  παρά πάλι το vibrato που εχει το malekko και το diamond

Αν δε θες καθαροαίμο vibrato οι επιλόγες βέβαια ειναι πιο πολλες

jam waterfall , red witch empress chorus , Tortuga Effects Martini (αγαπημένο)

We are here to make you think about death and get sad and stuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΩΠΑ!

 

το καλυτερο απο ολα ξεχασα να σου προτεινω (και παιρνεις μαζι και ενα μαματο Leslie!)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό vibrato προτείνω ανεπιφύλακτα τα Electroharmonix Wiggler και Catalinbread Pareidolia. Το Memory Boy που προαναφέρθηκε έχει κι αυτό vibrato, και αν το delay είναι σε ελάχιστες τιμές μπορεί να ακουστεί και μόνο του, αλλά είναι υποδεέστερο των υπολοίπων. Προσωπικά χρησιμοποιώ ενίοτε το μεγάλο παλιό μου Dlx. Μem. Man για αυτό το σκοπό.

 

Το vibrato έτσι όπως το ακούω έχει έναν παλμό που δεν μοιάζει με τους phaserοειδείς "κύκλους" που έχει ένα vibe... Από vibes, αυτά που θυμάμαι να έχω δοκιμάσει είναι το Fulltone Mini Deja Vibe, το KR, το Voodoo Labs, το mini της Lovepedal, το Dunlop Rotovibe και αυτό της Effectrode. Eίναι όλα εξαιρετικά (εκτός από αυτό της Voodoo Labs που δεν μου άρεσε ιδιαίτερα), αλλά αυτό που μου άρεσε περισσότερο ήταν αυτό της Effectrode, με πολύ κοντινό 2ο αυτό της Fulltone. Πρόσφατα τράβηξε την προσοχή μου το Haze Vibe της Wilson (λόγω και της πολύ καλής τιμής του) αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ο ίδιος, και δεν έχω αποφασίσει ακόμη αν θα το πάρω.

 

Αρκετά από τα ανωτέρω δεν στοιχίζουν κάτω από 150 ευρώ σαν καινούργια, αλλά μεταχειρισμένα μπορούν να βρεθούν άνετα. Το Danelectro που προτάθηκε από ότι θυμάμαι είναι επίσης πολύ καλό...

 

Τωρα με το wiggler με εβαλες παλι σε σκεψεις γιατι δεν το χε αναφερει κανενας και το ειχα ψιλοαποκλεισει (αν και λατρευω την EHX).

 

εσυ μπορεις ?

 

φιλε μου το βρισκω χμμμ τι να σου πω ? λαθος ? ας πουμε "λαθος" να δωσεις 150 ευρω για 1 πεταλι για πειραματισμο μονο.....και αν δεν σου αρεσει ? θα κλαις τα 150 ? (εκτως και αν σου περισσευουν οποτε......παω πασσο)

με 150 ευρω μπορεις να βρεις πεταλιερα που εχει παπαδες επανω για να πειραματιστεις....και εχει και καλυτερη μεταπωληση ;)

γνωμη μου παντα

 

Συγνωμη εννοουσα να πειραματιστω σε περιεργες ηχογραφησεις με πολλα εφφε ταυτοχρονα το ενα με το αλλο,γι αυτο θελω να εχει και κατι παραπανω. Δεν εννοουσα να το ανοιξω και να πειραξω το κυκλωμα του.

 

οσο αφορα το malleko.

ειναι απο τα καλυτερα πεταλια που ειχα ποτε.

πολυ καλη κατασκευη καταπληκτικος ηχος και φοβερα παραμετροποιησιμο παρα τα δυο pot του. φτιαχνεις απο πιο chorus ηχους μεχρι αρρωστημενα Vibrato.

επισης για περισσοτερο headroom μπορεις να του δωσεις και 12volt

αααα ειναι και μικρο και δεν πιανει καθολου χωρο στο petalboard.

 

αγορασετο κατευθιαν απο το site τους! και εγω απο εκει το πηρα.

http://malekkoheavyindustry.com/index.php/all-effects-pedals/vibrato

 

αλλα και απο ευρωπη παιζει εδω

http://www.crushthebutton.be/spip.php?page=produit&id_produit=398

 

 

Ναι τσεκαρα παλιο σου θρεντ για το βιμπρατο και ειδα και τα δυο λινκς για αγορα απο Αμερικα (αρκετα φθηνοτερο) η απο Ευρωπη. Πληρωσες με πιστωτικη? Τα εξοδα αποστολης οντως ηταν μονο 3 ευρω?! Συνολικα τελικα ποσες μερες εκανε να ρθει?

 

Mάθε να κάνεις vibrato ...οικονομικο.... :)

 

Αν κανεις εσυ με βιμπρατο των δαχτυλων η με το "τρεμολο" της κιθαρας σου ιδιο με το πεταλι και παιζοντας ταυτοχρονα πραγματα που θα παιζες χωρις να σκεφτεσαι το βιμπρατο, θα ηθελα να το δω σε βιντεακι  :D

 

 

Το micro vibe του SF δεν μου εκανε εντυπωση απο το βιντεακι αλλα το vibro man του scott μ αρεσε αρκετα(παρ ολο που δεν εχω ιδεα ποια ειναι η εταιρεια αυτη).

 

Για το tc electronic shaker δεν εχει ακουσει κανεις τιποτα ε? για την εταιρεια εστω?

 

Α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα vibe πεταλι ειναι ενα vibe πεταλι.

μερικές φορες σ αυτον τον tremolo phaser ηχο τους δεν υπαραρχει ιχνος vibrato

 

φυσικα και υπαρχει. Aπλα δεν το ακους ως vibrato επειδη μιξαρεται με buffered καθαρο σημα και γινεται το vibe/phasing effect.

 

Ετσι λειτουργουν αυτα τα πεταλια.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου