Προς το περιεχόμενο

Bugera V22 channel switching problem


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια, εχω και εγω το ιδιο προβλημα με τον συγκεκριμενο ενισχυτη! Απλα προς το παρων το αγνοω! Βασικα σε εμενα δε αναβοσβηνει τιποτα αλλα κανει αυτο το χαρακτηριστικο ηχο (που αεριζεται!) Μηπως ειναι λιγο παρακινδυνευμενο να επεμβουμε σε κατι τετοιο, λογω της εγγυησης το λεω!   

 

Επικίνδυνο είναι γενικά για να το κάνεις μόνος αν δεν έχεις εμπειρία από ενισχυτές/ηλεκτρονικά. Αλλά μπορεί εύκολα να το κάνει κάποιος μάστορας που γνωρίζει.

 

Για την εγγύηση, η οποιαδήποτε επέμβαση δυστυχώς την ακυρώνει αλλά ρωτώ το εξής: 3 χρόνια εγγύηση από το χ/ψ κατάστημα και κακή λειτουργία ή χωρίς εγγύηση και να κοιτάζει τον ενισχυτή μου ένας έμπιστος μάστορας για ό,τι χρειαστεί?

Σ αυτό το ερώτημα απαντά καθένας διαφορετικά ανάλογα τις επαφές και τις προοπτικές που έχει: αν π.χ. πάει για πώληση ο ενισχυτής μετά, ας είναι εντός εγγύησης καλύτερα παρά Modified.

Αυτό το ερώτημα δε θα 'πρεπε να υπάρχει, καθώς η εταιρία/κατάστημα πρέπει να επισκευάσει ή ν΄αντικαταστήσει τον ελαττωματικό ενισχυτή σου αφού είναι εντός εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ωραιες πατέντες  :) Η μια μέρα που θαναι εκτος ρεύματος οφείλεται σε τυχον επαφή με πυκνωτές?Παντα τον έχω εκτος πρίζας οταν σταματάω να παίζω.Τεσπα, τα ψυχτράκια υπάρχουν σε κατάστημα με ηλεκτρονικά ή είναι πατέντα και αυτά?Ο άλλος που τα έχει περάσει με καλώδια που τα βγάζει?Στο ηχείο απο κάτω?(δεν φένεται στη φώτο που τα καταλήγει.)

Ξέχασα να ρωτήσω, δεν υπάρχει περίπτωση για μεγαλύτερα voltage regulator (κάπου τοχε πάρει το μάτι μου σε ξένο site οτι βάζουν μεγαλύτερα σε volt κάτι που δεν μου αρέσει και τόσο ηλεκτρονικά γιατί μπορεί να γίνει και κανα μπαμ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιες πατέντες  :) Η μια μέρα που θαναι εκτος ρεύματος οφείλεται σε τυχον επαφή με πυκνωτές?Παντα τον έχω εκτος πρίζας οταν σταματάω να παίζω.Τεσπα, τα ψυχτράκια υπάρχουν σε κατάστημα με ηλεκτρονικά ή είναι πατέντα και αυτά?Ο άλλος που τα έχει περάσει με καλώδια που τα βγάζει?Στο ηχείο απο κάτω?(δεν φένεται στη φώτο που τα καταλήγει.)

Ξέχασα να ρωτήσω, δεν υπάρχει περίπτωση για μεγαλύτερα voltage regulator (κάπου τοχε πάρει το μάτι μου σε ξένο site οτι βάζουν μεγαλύτερα σε volt κάτι που δεν μου αρέσει και τόσο ηλεκτρονικά γιατί μπορεί να γίνει και κανα μπαμ)

 

Βασικά δεν είναι πατέντες αλλά ό,τι θα έπρεπε να είχε κάνει αρχικά η bugera για να λύσει το θέμα. Όλες οι εταιρίες (εκτός από κάτι premium) κάνουν τρελές "γυφτιές" όπως το να  τσιγκουνευτούν ~1Ε για ψύκτρες...

Anyway, οι ψύκτρες αυτές υπάρχουν έτοιμες στο εμπόριο σε καταστήματα με ηλεκτρονικά ανταλλακτικά κλπ. Απλά μετράς τι διάσταση ψύκτρας θα χωρούσε να βιδωθεί εκεί μέσα. Οι βιδούλες τους υπάρχουν σε χρωματοπωλεία και η θερμο-πάστα η άσπρη υπάρχει σε καταστήματα για pc(τη βάζουν στους επεξεργαστές).

Θέλει προσοχή τεράστια να μην ακουμπήσεις πυκνωτές μέσα στην πλακέτα και 1 μέρα εκτός πρίζας το λέω για να έχουν αποφορτίσει. Το να βάλεις άλλα regulator είναι επικίνδυνο διότι μπορεί να μην ταιριάξουν σε τάση και τοπολογία και να κάψουν reverb, νήματα λυχνιών κλπ.... Δεν το θέλουμε αυτό! Επίσης, αν μπορείς να τα βάλεις εκτός σασί με καλώδια, θα ήταν καλή λύση για τη θερμότητα αλλά θέλει τεράστια προσοχή με το κολλητήρι και το έξτρα μήκος καλωδίων θα έβαζε θόρυβο στο σήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να του βάλω απλά τις ψύκτρες.Γιατί αποτι βλέπω στις φώτο οι κολήσεις είναι κοντά κοντά και αν έχεις χέρι που τρέμει...Ελπίζω με τις ψύκτρες να γίνει δουλειά διαφορετικά ο ενισχυτής κατασκευαστικά είναι άχρηστος (σχεδιαστικά εσωτερικά πάντα γιατί βγάζει ωραίο ήχο).Βέβαια πολλοί θα πουν το κλασσικό you get what you pay αλλά πρώτη φορά ακούω voltage regulator χωρίς ψύκτρα.Εδώ μέχρι και τα fan controllers του pc έχουν ψυκτράκια πάνω.

Πιστεύω τα voltage regulators τα συγκεκριμένα να έχουν την τρυπούλα έτσι?Μην αρχίζουμε και με ντρεμελ για τρύπες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν τρυπούλα και μπαίνει απευθείας μια μικρή ψύκτρα. Φθινόπωρο έρχεται, θα φτιάξει που θα πάει?... Το καλοκαίρι θα ζοριστεί πάλι. Πάντως, όλα τα μηχανήματα υποφέρουν με τη ζέστη (π.χ. το laptop μου τον Ιούλιο είχε χάσει τη μισή του επεξεργαστική ισχύ...).

Για τη σχεδίαση του v22, πρέπει βασικά να δούμε το schematic

http://i1123.photobucket.com/albums/l552/asdain/Bugera%20V22%20Modding/bugerav22.png

και το σχέδιο του reverb:

http://www.coolaudio.com/docs/datasheet/V1000_DATASHEET.pdf

 

Από τα σχέδια προκύπτουν ενδιαφέροντα πραγματάκια:

α) μπορεί εύκολα να γίνουν mods στον προενισχυτή...

β) οι τάσεις που δίνουν τα regulators είναι απαραίτητες για το control/switching των καναλιών και για την τροφοδοσία 3.3V του reverb. 

γ) το ενσωματωμένο ψηφιακό τσιπ του reverb κάνει κι άλλα εφφε(!!!) αλλά πρέπει κάποιος "hacker" να μας πει αν γίνεται να προγραμματιστεί για άλλα εφφέ με χρήση 4 dipswitches ας πούμε και πόσο αποτελεσματικό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 χρόνια εγγύηση από το χ/ψ κατάστημα και κακή λειτουργία ή χωρίς εγγύηση και να κοιτάζει τον ενισχυτή μου ένας έμπιστος μάστορας για ό,τι χρειαστεί?

Έχεις δίκιο sotto απλά προς το παρών το αγνοώ γιατι δεν είναι κάτι το σοβαρό ή ενοχλητικό! Τώρα αν αρχισει σαν του φιλου εδω να αναβοσβηνει το reverb ή να κάνει τα κόλπα του, μάλλον θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου και γ@m@ την εγγύηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μια ερώτηση για να μην τον ανοιξω τσάμπα τον ενισχυτή, τον bugera v22 τον είχα αγοράσει από Γερμανία (thomann) και παρουσιάζει τα παραπάνω προβλήματα, επειδή έχω εγγύηση και αποτι διάβασα μέσα απο το site της behringer για να μην γίνει αλλαλουμ με μεταφορές για αντικατάσταση/άνοιγμα-φτιάξιμο απευθύνονται να το πάμε στην εκάστοτε αντιπροσωπεία της χώρας.Δηλ. αν το πάω στον αντιπρόσωπο της περιοχής μου και ας το έχω αγοράσει απο αλλού "παίζει" να μου το αλλάξει?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ. αν το πάω στον αντιπρόσωπο της περιοχής μου και ας το έχω αγοράσει απο αλλού "παίζει" να μου το αλλάξει?

Ευχαριστώ.

 

Φυσικά, δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα θέμα (αν είσαι γιος του Chuck Norris)

 

Σοβαρά τώρα, μάλλον δεν θα καταφέρεις και πολλά πράγματα. Αυτά που γράφει η Behringer περί χωρών και τοπικών αντιπροσώπων είναι επιστημονική φαντασία για τα δικά μας δεδομένα (μακάρι να κάνω λάθος...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Teo.gp είχες απόλυτο δίκιο.Έστειλα mail στη Γερμανία περιμένω απάντηση.Πήρα τηλ την εν λόγο αντιπροσωπεία και με κούφανε.Αρχικά μου είπε οτι έχω 2 χρόνια εγγύηση με την απόδειξη αλλα όταν είπα οτι τον είχα παραγγείλει απο απέξω μου είπαν οτι δεν ισχύει εγγύηση και οτι θα χρεωθώ.Επίσης μου διευκρίνισε οτι το date 11 04 δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα σε voltage regulator και οτι κάπου αλλού είναι το πρόβλημα.Του επανέλαβα εκατομύρια φορές οτι όλα γίνονται οταν βάζω reverb και distortion και εβγαλε πορισμα οτι δεν είναι καν θέμα reverb και του voltage regulator που είναι καρφωμένο πάνω του (το ένα απο τα 2 voltage regulator).Όπως κατάλαβα θα κάνω μόνος μου εγχείρηση και οτι γίνει.Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο υπάρχουν οι αντιπροσωπείες και οι εγγυήσεις.

Επισηνάπτω και τον θόρυβο, αν κάποιος γνωρίζει (μην τυχον είναι καμια λάμπα)

voice_recording_1.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτά που γράφει η Behringer περί χωρών και τοπικών αντιπροσώπων είναι επιστημονική φαντασία για τα δικά μας δεδομένα (μακάρι να κάνω λάθος...).

Όχι, δεν είναι επιστημονική φαντασία.

Και αυτό διότι, έχετε μπερδέψει την έννοια του αντιπροσώπου με αυτήν του εισαγωγέα, διανομέα, κατάστημα. Λογικό είναι ο εισαγωγέας να μην σου καλύψει προϊόν αγορασμένο από άλλη χώρα. Άλλωστε όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, εντός εγγύησης, λογικό είναι να απευθυνθείς στο κατάστημα απ'όπου το αγόρασες, κατ'επέκταση θα καλυφθεί αυτόματα από τον εισαγωγέα που πούλησε στο κατάστημα... απ'όπου εσύ αγόρασες το προϊόν.

 

Πήρα τηλ την εν λόγο αντιπροσωπεία και με κούφανε.Αρχικά μου είπε οτι έχω 2 χρόνια εγγύηση με την απόδειξη αλλα όταν είπα οτι τον είχα παραγγείλει απο απέξω μου είπαν οτι δεν ισχύει εγγύηση και οτι θα χρεωθώ.

Λογικό διότι η εγγύηση δεν είναι δικιά τους. Δεν έχουν εκδώσει αυτοί την εγγύηση. Υπεύθυνος για το προϊόν που αγόρασες - που έχεις στην κατοχή σου, είναι αυτός που σου το πούλησε κι όχι κάποιος άλλος.

 

Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο υπάρχουν οι αντιπροσωπείες και οι εγγυήσεις.

Όπως εξήγησα πιο πάνω: α) το προϊόν το έχεις αγοράσει από άλλον εισαγωγέα και β) η εγγύηση δεν είναι δικιά του.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου