Προς το περιεχόμενο

Bugera V22 channel switching problem


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Επισηνάπτω και τον θόρυβο, αν κάποιος γνωρίζει (μην τυχον είναι καμια λάμπα)

Όχι ότι το αποκλείω, αλλά έχω τις επιφυλάξεις μου εάν για τον συγκεκριμένο θόρυβο ευθύνεται αποκλειστικά και μόνο το voltage regulator. Κάποιος έμπειρος ηλεκτρονικός μπορεί να το ελέγξει αυτό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα όπως το video.

Το αναφέρει και η ιδια η behringer, κατα τα άλλα το διορθώσανε το πρόβλημα...

http://behringer-en.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/1323/~/bugera-v22,-v55,-or-v55hd-erratic-channel-switching-or-reverb-switching-behavior

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το αναφέρει και η ιδια η behringer, κατα τα άλλα το διορθώσανε το πρόβλημα...

http://behringer-en.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/1323/~/bugera-v22,-v55,-or-v55hd-erratic-channel-switching-or-reverb-switching-behavior

Αφού το λέει ο ίδιος ο κατασκευαστής... ότι πει ο αρμόδιος (ο κατασκευαστής)  :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει ψύκτρες στα regulator ασχέτως αν είναι τα μόνα που προκαλούν το θέμα ή όχι. Οι ψύκτρες θα επιμηκύνουν το χρόνο ζωής του ενισχυτή κι είναι καλή επένδυση για τη λίγη κατσαβιδο-δουλειά του μάστορα και τα 2-3Ευρω υλικών που χρειάζονται. Πάντως, όπως λέει κι η bugera, πρέπει να γίνονται από ειδικούς οι επισκευές σε λαμπάτους, διαφορετικά: Θάνατος! Η τάσεις εκεί μέσα σκοτώνουν, χωρίς πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν είναι επιστημονική φαντασία.

Και αυτό διότι, έχετε μπερδέψει την έννοια του αντιπροσώπου με αυτήν του εισαγωγέα, διανομέα, κατάστημα. Λογικό είναι ο εισαγωγέας να μην σου καλύψει προϊόν αγορασμένο από άλλη χώρα.

 

Επιστημονική φαντασία είπα ότι θα ήταν να εξυπηρετηθεί στην Ελλάδα από την Ελληνική αντιπροσωπία. Δεν έχω μπερδευτεί νομίζω, ίσως δεν το διατύπωσα σωστά... Όσο για την εξυπηρέτηση από τις Ελληνικές αντιπροσωπίες για προϊόντα αγορασμένα από Ελλάδα την έχουμε δει και αυτή και ουκ ολίγες φορές έχουμε κλάψει με μαύρο δάκρυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στο φορουμ για τα άρθρα και την πολύτιμη βοήθεια σε οτι αφορά τους λαμπάτους ενισχυτές.Όπως θα καταλάβατε σήμερα έγινε επιτυχώς η εγχείρηση του ενισχυτή αφού το είχα εκτός πρίζας για 5 μέρες για όσο το δυνατόν αποφόρτιση των κυκλωμάτων.Περίμενα κανα 8 μέρες τις ψύκτρες μιας και εδώ στη Πάτρα έψαξα σε όλα τα μαγαζιά με ηλεκτρονικά και είχαν κάτι ψύκτρες τεράστιες.Μέσα σε αυτές τις μέρες που περίμενα ξεφύλισα όλο το φόρουμ για να δω πως βγαίνουν οι λάμπες και όλα τα σχετικά σε οτι αφορά το λαμπάτο ενισχυτή.Επικοινώνησα αρχικά με thomann, οι άνθρωποι θέλησαν να με βοηθήσουν, θα μου εκτυπώναν χαρτί απο UPS για label να τον στείλω πίσω για επισκευή.Το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει σε μερικούς στοκ τους οποίους τους επισκευάζουν,δεν τους αντικαθιστούν.Ήθελα να τους τον στείλω αλλά με προβλημάτισαν τα εξής:1)Τα μεταφορικά θα ήταν δωρεαν αλλά αν πάθαινε κάτι κατα την μεταφορά θα χρεωνόμουν τη ζημιά με την αιτιολογία οτι δεν θαχα κανει καλή συσκευασία και 2) αν υπήρχε πρόβλημα απο τη μεριά μου (ΔΕΗ κλπ) πάλι θα χρεωνόμουν έξτρα.Εγώ απλά τους είπα οτι σας ενημερώνω για να μην ταλαιπωρηθούν και άλλοι.Επικοινώνησα με την behringer η οποία έκανε οτι πρώτη φορά βλέπει αυτό το πρόβλημα, εδώ όλο το Internet έχει βουήξει συν την ανακοίνωση που έχουν εκδόση.Μου είπαν μετά απο κανα εκατομμύριο email οτι θα πρέπει να επικοινωνήσω με το local service της Ελλάδας.Τους ενημέρωσα οτι είχα επικοινωνήσει αφού τους είχα ενημερώσει ήδη απο το 2ο email οτι δεν δέχεται το Local service να μου τον επισκευάσει τσάμπα αλλά η εγγύηση υπάρχει (υπήρχε ως χτες γιατι τωρα τον άνοιξα), δηλωμένη στη bugera με το serial number.Εν τελει μου εστειλαν email και επέμειναν να το πάω στην αντιπροσωπεία εδώ και να τους ενημερώσω τι θα γίνει(την behringer μέσω mail).Φυσικά δεν το έκανα και τους έστειλα email οτι εγώ ευχαρίστως να το πάω,εσείς θα τους πληρώσετε?Δεν έλαβα απάντηση.Anyway το πρόβλημα λύθηκε με τα ψυκτράκια στα voltage regulator και είμαι χαρούμενος,επιτέλους.Απλά να ενημερώσω οτι στο κυκλωματάκι που είναι το reverb,λόγο το οτι είναι μια ξεχωριστή πλακετίτσα, η ψύκτρα να αγκαλίαζει το voltage regulator απέξω απο την μεριά των πυκνωτών,γιατί υπάρχει υψομετρική διαφορά και δεν θα χωράει μετά στο σασι με αποτέλεσμα να υπάρχει κίνδυνος την ώρα που θα επιχειρήσει κάποιος να το βάλει στο σασι να κάνει ζημιά στο voltage regulator.Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόλις είδα ότι είσαι από Πάτρα... Κρίμα, θα μπορούσα να έχω βοηθήσει περισσότερο και εμπράκτως. Τέλος καλό όλα καλά πάντως :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα.

Κατ'αρχάς θέλω να ευχαριστήσω τον KurtC που έγραψε το θέμα του με τον Bugera V22 (και την επιτυχή κατάληξή του) αλλά και (κυρίως) τον Sottos που πόσταρε τη λύση κ τις φωτογραφίες από το ίντερνετ. Όπως καταλαβαίνετε είχα κ γω (το ίδιο με εδώ) θέμα με τον Bugera V22 μου και το παρόν thread με βοήθησε (κι εμένα) να το λύσω.

 

Τα συμπτώματα περίπου ίδια (και κλασσικά με αυτό τον ενισχυτή): όταν έμενε ώρα αναμμένος και ζεσταινόταν, έπεφτε κατακόρυφα η ένταση ή/και ακουγόταν θόρυβος "κρακλ-κρακλ" με αναβοσβήσιμο του λαμπακίου του channel switch πεταλιού.

 

Όπως λέει και ο Sottos εδώ

Υπάρχει τρόπος να ψύξεις το regulator και μάλιστα όχι δύσκολος αλλά θέλει προσοχή. Πρέπει να ανοιχθεί με προσοχή ο ενισχυτής και να είναι εκτός πρίζας για μια μέρα.

Έχει επάνω στην πλακέτα του 2 τσιπάκια regulator τα οποία ΔΕΝ έχουν ψύκτρες (@#$@ βλακεία του σχεδιαστή). 1 του ενισχυτή κι ένα της ψηφιακής πλακέτας reverb.

Μπορείς να βιδώσεις επάνω στα regulator τρανζίστορ μία μικρή μεταλλική ψύκτρα με μια βιδούλα+παξιμάδι και λίγη θερμοαγώγιμη πάστα(το άσπρο που φαίνεται στη φωτό).

 

Δες μερικά θέματα και φωτό που εξηγούν πως το έχουν κάνει μερικοί στο V22 τους:

http://mypartition.com/images/V55_Pics/SinkOnRegSm.jpg

http://www.thegearpage.net/board/showthread.php?p=7861028

http://mypartition.com/images/V55_Pics/RegInstalledSm.jpg

 

ο παρακάτω τα έβγαλε εκτός σασί τα regulator με καλώδια για να ψύχονται καλύτερα...

http://www.upload.ee/image/1099341/v-22.JPG

 

το πρόβλημα είναι ότι τα 2 voltage regulators δεν έχουν ψυκτρούλα (βλ. φωτό του Sottos), με αποτέλεσμα να θερμαίνονται.

 

Πρώτα το ψιλοδιασταύρωσα παίζοντας τον ενισχυτή με έναν ανεμιστήρα από πίσω: ο κρύος ενισχυτής δεν παρουσίαζε το πρόβλημα.

 

Μετά έπρεπε να βρω τις ψυκτρούλες. Τις βρήκα μόνο σε ένα online κατάστημα και στο Ακτίνιο (Πατησίων). Είχα κ θερμοαγώγιμη πάστα. Πήγα σε ένα φίλο που ασχολείται και είχε παξιμαδάκια κ βιδούλες στο κατάλληλο μέγεθος.

 

Αφήσαμε τον ενισχυτή 1 μέρα εκτός πρίζας, βγάλαμε το σασί (ξεβίδωμα), βγάλαμε την πλακέτα (ξεβίδωμα κ ξεκούμπωμα 1 εξαρτηματάκι). Τα voltage regulators έχουν όντως έτοιμη τρυπούλα για ψύκτρα.

 

Το πρόβλημα ήταν πως, ενώ στο voltage regulator της προενίσχυσης δεν υπήρχε θέμα χώρου, το voltage regulator του reverb είναι πολύ κοντά στη λάμπα (φοβόμασταν ότι θα ζεσταίνεται έτσι) και δεν έχει χώρο λόγω κεκλιμένου σασί από κάτω του. Έτσι, λυγίσαμε (με το χέρι) κ κόψαμε σε ένα σημείο την ψυκτρούλα αυτή, αλλάζοντάς της σχήμα, έτσι ώστε να απλώνεται μακριά από τη λάμπα και να χωράει και η διπλανή της βίδα του σασί. Βλέπε συνημμένες φωτό μου.

 

Ευτυχώς η πλακετίτσα του reverb ξεκουμπώνει κ ξανακουμπώνει πάνω στην πλακέτα του ενισχυτή και το εγχείρημα διευκολύνθηκε. Γενικά απλώνεις λίγη θερμοαγώγιμη πάστα στη διεπαφή ψύκτρας-voltage regulator (ένα μικρό τσιπάκι είναι, με τρία ποδαράκια) και βιδώνεις την ψύκτρα πάνω με ένα παξιμαδάκι από πίσω.

 

Όλα αυτά τα γράφω για τους επόμενους, αφού κυκλοφορούν πολλοί Bugera V22 ανάμεσά μας και η Bugera μέχρι πέρσι τουλάχιστον δεν είχε διορθώσει αυτό το πρόβλημα.

 

Ο ενισχυτής πλέον με τις 2 ψυκτρούλες δεν έχει ξαναπαρουσιάσει το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, επειδη βλεπω πως ακομα το συγκεκριμενο μοντελο εχει ακομα θεμα με τιε ψυκτρες και επειδη και εγω εψαχνα τοτε για ψυκτρες με συγκεκριμενες διαστασεις, ειχα βρει και παραγγειλει απο τη Κρητη (στη Πατρα δεν εχουν ποικιλια) στο συγκεκριμενο online site μιας και εχει απειρες ψυκτρες και γραφει και τις διαστασεις. http://www.acdcshop.gr/heatsink-c-54_56_180.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου