Προς το περιεχόμενο

Πρώτη προσπάθεια


mustafank

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Αφού, τελικά, κατάφερα να συνδέσω επιτυχώς την πεταλιέρα στον υπολογιστή μου, μετά από ενάμιση χρόνο:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=176543.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=188110.0

  :-[ :P :-[

είπα και να προσπαθήσω, όντως, να γράψω κάτι.

 

  Ως DAW χρησιμοποιώ το Audacity και ο ήχος της κιθάρας (NS telecaster) διαμορφώνεται από τα πεταλάκια μου(bbe freqboost,tech21 american woman,pigtronix ep1,vox v847,ehx octave multiplexer), τα οποία συνδέω στον υπολογιστή μέσω του Behringer V-amp3, με διάφορες προσομειώσεις ενισχυτών(fender bassman,dumple,vox ac30,νομίζω).

 

  Από το audacity χρησιμοποίησα μόνο το vinyl effect στο ένα από τα τρια tracks τη κιθάρας.

 

Θα ήθελα τις συμβουλές σας ως προς την βελτίωση της ηχογράφησης(τα δύο επαναλαμβανόμενα μοτίβα είναι pan-αρισμένα δεξιά και αριστερά, ενώ το κύριο θέμα στο κέντρο), καθώς και τη γνώμη σας ως προς το "συνθετικό" (τρομάρα μου  :-[) μέρος.

 

here goes nothing:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά σου hadgi ,

 

Η ηχογράφηση για πρώτη φορά δεν είναι άσχημη αν και θα ήταν καλύτερα τα πράγματα χωρίς το fx vinyl ακούγεται σα να έχεις πρόβλημα με τα buffers του PC ...anyway .Όσο αφορά το μουσικό μέρος  :( ... δεν υπάρχει αρχή μέση τέλος είναι απλά ένα minimal θέμα όπου δεν έχεις κάνει και πετυχημένα loop ,( επίσης δεν κατάφερα να ακούσω στο κέντρο κάτι απο τα θεματά σου ,όλα σχεδόν είναι δεξιά και αριστερά )Αυτά ελπίζω να σε βοήθησα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σιγουρο ειναι οτι για πρωτο κομματι ειναι μια χαρα.Μια αλλαγη ισως τη χρειαζεται για να δωσεις μεγαλυτερο ενδιαφερον και να μην ακουγεται μονοτονο.

Νομιζω οτι με λιγο πιο βελτιωμενο τον ηχο θα ακουγοταν ακομη καλυτερο(ισως λογω του ηχου στην κιθαρα να γερνει καπως αριστερα).

Η ουσια ομως ειναι οτι παρα τις οποιες ατελειες(ποιος δεν εχει αλλωστε)αυτο που λεει ο τιτλος βγαινει δηλ οταν τ ακους "βλεπεις" το a night in Paris που φανταζομαι οτι ειναι

αυτο που θες να βγει.

Το επομενο παρακαλω(η γιατι οχι και το ιδιο πιο βελτιωμενο)!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@samy paraga: ευχαριστώ για το σχόλιο :)

Η κινηματογραφικού τύπου μουσική μου αρέσει πολύ, αν και απέχω ακόμα παρασάγγας (ίσως σε παρέσυρα με την επιλογή του slideshow  :P)

 

@fadiesi: καταρχήν, ευχαριστώ για το σχολιασμό  :)

Το fx vinyl το προσέθεσα προσδοκώντας να δώσω πιο "vintage" ατμόσφαιρα.Από το σχόλιό σου, όμως (m@m@τη παρομοίωση,btw  ;D), φαίνεται πως δεν το πολυκατάφερα.

Στα loop παιδεύτηκα ΠΑΡΑ πολύ, για να τα κάνω copy-paste on time και μάλλον ξέφυγαν κάπου.

Τέλος, όσον αφορά το μουσικό μέρος, η minimal προσέγγιση είναι κάτι που μου αρέσει (και ταιριάζει στις αρχάριες τεχνικές μου ικανότητες  :P), μιας και είμαι θιασώτης του less is more (τελευταίο κόλλημά μου ο Marc Ribot  ::) ).

Ωστόσο, αντιλαμβάνομαι αυτό που γράφεις για αρχή,μέση και τέλος και θα προσπαθήσω να το διορθώσω, μια και νόμιζα πως το, τρόπο τινά, σόλο θα έπαιζε αυτόν το ρόλο.

Στο pan-άρισμα τα arpeggios και οι συγχορδίες ήταν περίπου στα +/- 30 και δε θυμάμαι να πείραξα το σόλο. ???

 

edit:@gvour:ευχαριστώ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιδεα είναι πολυ καλή  ;)

η αποψη μου ειναι οτι το κομματι υστερει στο χτισιμο.

χρειαζεται να βαλεις ακομα καποιες νοτες/ριφ οι οποιες να μπουνε σταδιακα

δηλαδη ξεκιναει το θεμα σου μονο. στο 00:25 μπαινει ακομα μια κιθαρα στο 00¨45 μπαινει ακομα μια κιθαρα και παει λεγοντας

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αποψη μου ειναι οτι το κομματι υστερει στο χτισιμο.

Καταρχήν, Σάκη, σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να το ακούσεις και να σχολιάσεις.  :)

Σχετικά με την παρατήρησή σου, πιστεύω πως από όλες τις αδυναμίες μου, αυτή είναι η πιο χτυπητή.

Κατά καιρούς έχω χαζοιδέες για ριφάκια, τα οποία, όμως, αδυνατώ να εξελίξω σε κάτι πιο ολοκληρωμένο. :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου