Προς το περιεχόμενο

Phaser VS Flanger


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα!

 

Το πρώτο μου πόστ στο noiz.gr.To παρακολουθώ εδώ και λίγες μέρες το φόρουμ και με την σειρά μου ανοίγω ένα τόπικ για να μου προτείνετε πετάλι.

 

Να ξεκαθαρίσω απο την αρχή οτι δεν ξέρω την διαφορά μεταξύ flanger και phaser.Αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει δύο-τρία βασικά πράγματα.

 

Επίσης τί προτείνετε εσείς απο δική σας εμπειρία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κανενας δε θα σου προτεινει τιποτα αν πρωτα δεν ξερεις εσυ τι θελεις! :wink:

 

Αλλο το flanger και αλλο το phaser.... Ισως να ειναι ευκολο να τα μπερδεψεις στο αυτι στην αρχη. Αλλα μαλλον μονο σε πολυ συγκεκριμενες συνθηκες.

 

Κανε μια πιο προσεκτικη προσπαθεια να τα "ακουσεις". Δεν νομιζω πως ειναι δυσκολο αν το προσεξεις.

 

Το flanger ειναι το εφφε που δημιουργειται απο τη μιξη του καθαρου σηματος με ενα καθυστερημενο (delayed).

Σε ενα flanger λοιπον μπορεις να ρυθμισεις τις παραμετρους του delay και του ποσοστου μιξης του με το καθαρο σημα.

 

Περισσοτερα εδω

 

Το phaser μιξαρει το αρχικο σημα με αυτο που εχει περασει απο ενα - ή μια σειρα - φιλτρων.

 

Περισσοτερα γι'αυτο εδω

 

 

Ειναι και τα δυο πολυ ψυχεδελικα εφφε. Δε μου ερχεται κατι στο μυαλο να σου προτεινω να ακουσεις για flanger, (ετσι κι αλλιως ειναι αρκετα συχνο) αλλα θα βρεις αρκετο σε μπαντες του 60.

 

Τωρα για phaser θα χρειαστεις λιγο stoner.... :D :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Ωραία απ'ότι κατάλαβα το Phaser είναι αυτό που με ενδιαφέρει.Αν και όπως λές μοιάζει ο ήχος τους.

 

Ακριβώς κάτι τέτοιο θέλω για stoner ήχο.Το θέμα είναι πως επειδή δεν έχω εμπειρία απο phazer πετάλια δεν ξέρω γενικά τι παίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να σου προτείνω απαραίτητα να πάρεις BOSS, άκου τα demos που έχει η ΒΟSS για να πάρεις μια ιδέα, τι μπορείς να κάνεις με το καθένα από αυτά τα 2 εφέ ώστε να πάρεις αυτό που πραγματικά χρειάζεσαι:

 

PHASER

 

FLANGER

 

;);)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παιζεις stoner καραμπινατο phaser!!!! :D

 

Εγω για τετοιους ηχους χρησιμοποιω το SmallStone της ElectroHarmonix.

Μετα απο ενα Fuzz και ενα Wha κανει θαυματα!! :lol:

 

Υπαρχουν ομως πολλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ την μικρή μου εμπειρία θα σου πρότεινα να πάρεις ένα flanger με το οποίο μπορέις να το ρυθμίσεις και να πάρεις τους ήχους του phaser !

Aν είσαι νέος στο αντικείμενο και δεν έχεις πείρα απο τα εφε και τα λεφτά βέβαια να πειραματιστείς θα έλεγα να δείς τα πεταλάκια behringer . Είναι φθηνά και μπορείς να πάρεις και τα 2 !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το Phaser (παρεπιπτόντως το προτιμώ από όλα τα modulation effects : chorus, flanger) το έχω συνδέσει με ένα πιο 70's ήχο. Παρεπιπτόντως έχω ένα moogerfooger phaser αλλά άυτά που έχω δεί σ'αυτό ισχύουν πάνω κάτω σε όλα τα πετάλια. Λειτουρχεί κατα βάση σαν φίλτρο με τη μορφή χτένας. Πολλά(6 ή 12) resonant band pass φίλτρα το ένα δίπλα στο άλλο. Στη συνέχεια αυτά τα φίλτρα μετακινούν την συχνότητα συντονισμού τους από ένα LFO (γεννήτρια χαμηλών συχνοτήτων), και βγαίνει ένα χρονικά κινουμενο εφέ. Εμένα μου αρέσει να βάζω το φίλτρο και με πολύ λίγη ως καθόλου κίνηση.

Εμένα μου ακούγεται πως το flanger δίνει στο σήμα μια κίνηση κατα μία διεύθυνση ενώ το phaser κατα πολλές και διάφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάλυψαν οι προλαλήσαντες σε πολλά θέματα...

 

Το flanger είναι time-based εφφέ ενώ το phaser δουλεύει με φίλτρα, όπως είπε και ο Kaefros.

 

Απλά να πω ότι και τα 2 μπορούν αν μπουν άνετα σε stoner παίξιμο. Το flanger είναι πιο "βαρετό" και μονότονο ενώ το phaser προσθέτει λίγο spice στο καθαρό παίξιμο αλλά δεν δουλέυει καλά με "πολύ" overdrive.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι FΑΝ και των δύο εφφέ, αλλά προτιμώ προσωπικά το phaser, το βρίσκω πιο "έντονο", πιο "χαρακτηριστικό", πιο "ψυχεδελικό" . Ενώ το flanger είναι πιο διακριτικό, κάτι σαν το chorus σε παρουσία, ουσιαστική και διακριτική.

 

Προτείνω ανεπιφύλακτα το Small stone της Electroharmonix, του οποίου είμαι και (ευτυχής!) κάτοχος!

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά τα είπαν οι παραπάνω από μένα...κι εγώ δηλώνω ευτυχής κάτοχος του Small Stone (russian) της ΕΗΧ, που όταν το μάθεις καλά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με πολλούς διαφορετικούς τρόπους και να πετύχεις καταπληκτικούς ήχους.

 

Θέλω όμως να ρωτήσω αν κάποιος έχει ακούσει και το Small Stone και το Moogerfooger (kaefros πες αναλυτικά για το πετάλι...) να μας κάνει ένα συγκριτικό μεταξύ των δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου