Προς το περιεχόμενο

Phaser VS Flanger


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν κάποιος έχει ακούσει και το Small Stone και το Moogerfooger (kaefros πες αναλυτικά για το πετάλι...) να μας κάνει ένα συγκριτικό μεταξύ των δύο.

 

Κι εμένα με ενδιαφέρει αυτό !!!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τώρα εγώ να κάνω μια ερώτηση που θα μας γυρίσει στην εποχή του θρυλικού cyberjohny; 8)

 

Έστω ότι ο Χ κιθαρίστας εγκαταλείπει το πολυεφέ του και εξοπλίζεται με όλα τα καλά τα πεταλάκια: Overdrive, Distortion, Flanger, Wah-Wah, Delay κλπ...

 

Αν στο ένα κομμάτι οι ρυθμίσεις είναι έτσι και στο άλλο γιουβέτσι, πως στην ευχή τα μοντάρεις; Γονατίζεις με το που τελειώνει το κομμάτι και γυρνάς κουμπάκια με το σκονάκι ανα χείρας σαν αφιονισμένος; :?

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στο ένα κομμάτι οι ρυθμίσεις είναι έτσι και στο άλλο γιουβέτσι' date=' πως στην ευχή τα μοντάρεις; Γονατίζεις με το που τελειώνει το κομμάτι και γυρνάς κουμπάκια με το σκονάκι ανα χείρας σαν αφιονισμένος; :?[/quote']

 

Εγώ πχ το κάνω αυτό αλλά μόνο για το delay (για να ρυθμίσω πόσο έντονο το θέλω ή το feedback) και για το tremolo.

 

Για τα drive, έχω 2 διαφορετικά overdrive ρυθμισμένα όπως μου αρέσουν (το ένα με λίγο gain και το άλλο με περισσότερο), 1 fuzz και ένα distortion για πιο "σκληρά" solos/

 

Chorus, compressor, wah μένουν ανέπαφα...;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Earendil:

 

Βασικά πέρα από το γεγονός ότι το παιχνιδάκι με τα πεταλάκια σ'εμένα τουλάχιστον ασκεί μια μυστήρια γοητεία (βασικά το βρίσκω κ**λα να τα πειράζω...και συχνά να παίζω εφφέ με κιθάρα και όχι το ανάποδο... :oops: ) δεν είναι και τόσο περίπλοκα τα πράγματα.

 

Όπως λέει και ο elavd διαρκές πείραγμα από κομμάτι σε κομμάτι θέλει μονάχα το delay και άντε και τα "βαριά" modulation fx (που πόσα θα έχεις πια...3-4 χρησιμοποιούμε τελικά όλοι, άλλο αν περάσαμε τη φάση που τα θέλαμε όλα). Αυτά μονάχα είναι που πρέπει να θυμάσαι και μετά από 2-3 πρόβες τα θυμάσαι όλα χωρίς ιδιαίτερο κόπο, δεν χρειάζεται σκονάκι.

Τα "γκάζια" του κάθε κιθαρίστα πάνω-κάτω είναι 2-3, ένα λίγο πιο fuzz, ένα λίγο πιο σκληρό, ένα πιο old skool overdrive...τέλος! Δεν ξέρω και κανέναν που να χρησιμοποιεί blues-άδικο ήχο drive στο ένα κομμάτι και heavy metal distortion στο επόμενο, αλλά κι αν το κάνει σίγουρα χρησιμοποιεί διαφορετικά πετάλια για κάθε ήχο.

Το wah είναι δεδομένο, boosters και compressors επίσης...και είμαστε έτοιμοι.

 

Και φυσικά ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ & ΠΙΟ ΓΕΜΑΤΟ ΗΧΟ από σχεδόν κάθε πεταλιέρα (όπως είπα και σ'ενα post κάπου παραδίπλα..) :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παιζω μ'ενα Line 6 aqua flange πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο

και για τα λεφτα που εχει (~120e) γιατι εχει πολλες ρυθμισεις οπως chorus

,vintage flange και tap tempo :wink:

 

http://www.line6.com/tonecore/liquaflange.html

 

τα samples παντως ισως να μην σε εντυπωσιασουν, ακουσε το σε καποιο μαγαζι

σιγουρα θα καταλαβεις την διαφορα 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ john:

 

Ναι, το υποπτεύομαι ότι δεν είναι τόσο τραγικό όσο ακούγεται, αλλά έτσι κι αλλιώς υπάρχουν άλλες προτεραιότητες...

 

Pedals can wait...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν έχω ακούσει το Small Stone καθόλου.

Από την άλλη αυτό που μου αρέσει με το Moogerfooger είναι ότι προέρχεται από synth. Συγκεκριμένα όλη η σειρά Moogerfoogers είχε φτιαχτεί με σκοπό το MiniMoog. Στη συνέχεια τα πετάλια αυτά αξιοποιήθηκαν σε στουντιακή και άλες χρήσεις(κιθάρα). Το Moogerfooger είναι αναλογικό, έχει ακόμα και gain για την είσοδο ασχέτως του volume. Εκτός αυτού έχει ένα σώρό υποδοχές για Control Voltages τα οποία μπορούν να συνδεθούν είτε με MIDI to CV μηχανήματα είτε με expression pedals. Επειδή ρυθμίζονται πολλές παράμετροι(σχεδόν όλες) του εφέ μπορεί να λειτουργήσει και απλά ώς comb filter (χωρίς να μετακινείται η "χτένα" πέρα δώθε)&αλλά και κάπως σαν ring modulation με ψηλές τιμές του LFO. Γενικώς είναι πολύ όμορφο πετάλι με την λογική τπυ να θέλεις συνέχεια να το πειράζεις... Το κακό του όμως είναι ότι είναι ακριβό για πετάλι κιθάρας. Εγώ το χρησιμοποιώ όχι μόνο για την κιθάρα μου αλλά και σε άλλες καταστάσεις. Μπορεί να μπεί σε drums, pads, vocals, keys και όπου μπορεί να σκεφτεί κανής. Παρεπιπτόντως για βρώμικο ήχο, εμένα μου αρέσει πολύ το phaser πρίν τον ενισχυτή ή το οποιοδήποτε πετάλι παραμόρφωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μπεί σε drums' date=' pads, vocals, keys και όπου μπορεί να σκεφτεί κανής. Παρεπιπτόντως για βρώμικο ήχο, εμένα μου αρέσει πολύ το phaser πρίν τον ενισχυτή ή το οποιοδήποτε πετάλι παραμόρφωσης.[/quote']

 

Thanx για τις πληροφορίες man!

Το καλό του phaser είναι ακριβώς αυτό, ότι μπορείς να το τοποθετήσεις σχεδόν παντού μέσα σε ένα chain (εκτός ίσως από το να το βάλεις μετά το delay... :D ) και να έχεις κάθε φορά διαφορετικό μεν αλλά εξ'ίσου ενδιαφέρον αποτέλεσμα! Και επίσης πολλά καλά phasers για κιθάρα δουλέυουν άψογα με synth pads...το Small Stone δοκιμάστηκε και πέρασε αυτό το test! :D

Εγώ έχοντας δύο "γκάζια" το βάζω στη μέση για να έχω και τις δύο επιλογές στα βρώμικα, αλλά στο studio ψάχνοντας το έβαλα πριν από ένα dynamic wah και ένα overdrive κάποια στιγμή και με οδήγησε σ'ενα γαμάτο ήχο για lead! :D :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό του phaser είναι ακριβώς αυτό' date=' ότι μπορείς να το τοποθετήσεις σχεδόν παντού μέσα σε ένα chain...

Εγώ έχοντας δύο "γκάζια" το βάζω στη μέση για να έχω και τις δύο επιλογές στα βρώμικα, αλλά στο studio ψάχνοντας το έβαλα πριν από ένα dynamic wah και ένα overdrive κάποια στιγμή και με οδήγησε σ'ενα γαμάτο ήχο για lead! :D :lol: :lol:[/quote']

 

Το δοκιμαζω κι εγω αυτο καμια φορα... Χτες το επαιζα πριν απο το CryBaby, αλλα και πριν απο fuzz. Αντιμετωπιζω ομως το εξης προβλημα. Κι εγω χρησιμοποιω το Small Stone σαν phaser... Οταν το ενεργοποιω μου ριχνει πολυ την ενταση :? . Δεν εχει ενα volume επανω που θα ελυνε το προβλημα... Το δουλευω με μπαταρια....

 

Αντιμετωπιζεις κατι αντιστοιχο john?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου