Προς το περιεχόμενο

Acoustic Drums & Triggers


chrisvek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και καλή μας εβδομάδα!Πρόσφατα αποφάσισα (μιας και τελευταία είμαι μέλος μιας alternative rock/elec μπάντας) να προχωρήσω στην αγορά κάποιων triggers!Γνωρίζω τι κάνουν κλπ(αλλιως θα ήταν άσκοπη αγορά:P) αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει με την φόρτωση ήχων απο λάπτοπ!Να σημειώσω οτρι εγώ σκέφτομαι ή τα DDRUM(τα κλασσικά κόκκινα) ή τα TS της Roland,και βέβαια αυτό (ή κάτι παρόμοιο) http://www.thomann.de/gr/alesis_trigger_io.htm .....έχει κάποιος να προτίνει κάτι άλλο?Ευχαριστώ & καλημέρα σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή μας εβδομάδα!Πρόσφατα αποφάσισα (μιας και τελευταία είμαι μέλος μιας alternative rock/elec μπάντας) να προχωρήσω στην αγορά κάποιων triggers!Γνωρίζω τι κάνουν κλπ(αλλιως θα ήταν άσκοπη αγορά:P) αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει με την φόρτωση ήχων απο λάπτοπ!Να σημειώσω οτρι εγώ σκέφτομαι ή τα DDRUM(τα κλασσικά κόκκινα) ή τα TS της Roland,και βέβαια αυτό (ή κάτι παρόμοιο) http://www.thomann.de/gr/alesis_trigger_io.htm .....έχει κάποιος να προτίνει κάτι άλλο?Ευχαριστώ & καλημέρα σε όλους!

 

αν θες να εχεις VST ήχους δεν υπάρχει νόημα μιας και είναι "φυσικοί" ήχοι

 

αν θες να έχεις ηλεκτρονικούς (και όχι μονο) τότε πάρε ένα καλό module πχ roland td-12 και μη πας πιο κάτω από roland td-9

 

για μενα laptop με trigger i/o και software είναι λίγο ρίσκο εκτος και αν εχεις mac ή κάποιο δυνατό laptop

 

αν το θες και για live προτείνω TD-12 με την προϋπόθεση να τον ψάξεις καλά

 

τετοια modules έχουν απεριόριστες δυνατότητες συν ότι το συνδέεις και με laptop

 

θα χρειαστείς βεβαια και καλή κάρτα ήχου αν το συνδεσεις με φορητό, είτε πάρεις module είτε πάρεις trigger i/o

 

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες να εχεις VST ήχους δεν υπάρχει νόημα μιας και είναι "φυσικοί" ήχοι

 

αν θες να έχεις ηλεκτρονικούς (και όχι μονο) τότε πάρε ένα καλό module πχ roland td-12 και μη πας πιο κάτω από roland td-9

 

για μενα laptop με trigger i/o και software είναι λίγο ρίσκο εκτος και αν εχεις mac ή κάποιο δυνατό laptop

 

αν το θες και για live προτείνω TD-12 με την προϋπόθεση να τον ψάξεις καλά

 

τετοια modules έχουν απεριόριστες δυνατότητες συν ότι το συνδέεις και με laptop

 

θα χρειαστείς βεβαια και καλή κάρτα ήχου αν το συνδεσεις με φορητό, είτε πάρεις module είτε πάρεις trigger i/o

 

 

 

φίλε beeros ,έχω ένα macbook pro 13.3'',αρκετά καλό!Τώρα το θέμα παίζει ώς εξής...έχω σκοπό να πάρω ένα ηλεκτρονικό σετάκι(το είχα ποστάρει αν θυμάσαι-προς TD-9)...κάρτα ήχου σκέφτομαι τον RME babyface...(αλλά ίσως κάτι πιο οικονομικό)...Υπάρχει κάποιο βιβλίο, pdf για την συνδεσμολογία-δυνατότητες?Μήπως ξέρει τίποτα?Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ένα macbook pro 13.3'',αρκετά καλό!Τώρα το θέμα παίζει ώς εξής...έχω σκοπό να πάρω ένα ηλεκτρονικό σετάκι...αλλά ίσως κάτι πιο οικονομικό

Aπό κάρτα...δοκίμασα  τη Κυριακή σε ένα mac laptop μία μικρή presonus (του Marillion). Είχε καταπληκτικό ήχο και δεν ήθελε ούτε drivers...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό κάρτα...δοκίμασα  τη Κυριακή σε ένα mac laptop μία μικρή presonus (του Marillion). Είχε καταπληκτικό ήχο και δεν ήθελε ούτε drivers...

 

Έχει ήδη καλή εσωτερικη το macbook απο μόνο του,αλλά δεν αρκέι!όσον αφορά τώρα την συνδεσμολογία φαντάζομαι,συνδέεις το trigger με το alesis π.χ και μετά απο το alesis στην κκάρτα ήχου?>ή λέω κάτι λάθος??? :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που πρέπι να σε απασχολεί όσον αφορά την κάρτα είναι το latency. εγω όταν είχα ηλεκτρονικά είχα μια m-audio fast track pro. Το latency ήταν γύρω στα 6ms.

 

τώρα εχω hackintosh με την onboard καρτα. οι drivers της onboard μου δινουν latency κοντα στα 6 ms, απότι κατάλαβα οι drivers της onboard για OSx86 πρέπει ναναι κάτι σαν το asio4all για windows. αλλά πλέον δεν έχει σημασιά καθως τα ηλεκτρονικά τα έδωσα και δε χρησιμοποιώ software.

 

αν θες μια καλή VFM καρτα ήχου παρε αυτη που είχα, έχει και midi in/out ενσωματωμένο.

 

συνδέεις την κάρτα ήχου με usb στο laptop. το από trigger i/o το συνδέεις με την κάρτα ήχου με ενα καλώδιο midi. (midi out από το trigger i/o στο midi in της κάρτας ήχου)

 

τσέκαρε και το θέμα που είχα γράψει σχετικά με τη συνδεσμολογία αλλά και το drum mapping εαν θες να χρησιμοποιήσεις του ήχους από VST software

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=175496.0

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που πρέπι να σε απασχολεί όσον αφορά την κάρτα είναι το latency. εγω όταν είχα ηλεκτρονικά είχα μια m-audio fast track pro. Το latency ήταν γύρω στα 6ms.

 

τώρα εχω hackintosh με την onboard καρτα. οι drivers της onboard μου δινουν latency κοντα στα 6 ms, απότι κατάλαβα οι drivers της onboard για OSx86 πρέπει ναναι κάτι σαν το asio4all για windows. αλλά πλέον δεν έχει σημασιά καθως τα ηλεκτρονικά τα έδωσα και δε χρησιμοποιώ software.

 

αν θες μια καλή VFM καρτα ήχου παρε αυτη που είχα, έχει και midi in/out ενσωματωμένο.

 

συνδέεις την κάρτα ήχου με usb στο laptop. το από trigger i/o το συνδέεις με την κάρτα ήχου με ενα καλώδιο midi. (midi out από το trigger i/o στο midi in της κάρτας ήχου)

 

τσέκαρε και το θέμα που είχα γράψει σχετικά με τη συνδεσμολογία αλλά και το drum mapping εαν θες να χρησιμοποιήσεις του ήχους από VST software

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=175496.0

 

 

Σε ευχαριστώ  για το λίνκ!Το τσέκαρα....Τώρα ψάχνω να βρω πόσο εύκολα είναι στην μετακίνηση,πόσο δύσκολα είναι να τα προσαρμόσω σε 'ενα live κλπ!Αλλά δυστυχώς δεν ειναι οτι θα τα βάλω σπίτι μου και μετά τέρμα1Αλλιώς δεν θα ένοιαζει!:/ Εσύ έχει χρησιμοποιήσει καθόλου triggers??Oι γνώμες σου?Σε ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου