Προς το περιεχόμενο

βοηθεια με ενισχυτη και πεταλια!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,

 

εχω εναν peavy valveking 212. και δεν μπορω να βρω ακρη με τις συνδεσεις!

 

πιστευετε πως τα πεταλια η την πεταλιερα μου πρεπει να τα συνδεω στο send-receive του ενισχυτη δηλαδη πριν την προενισχυση η κατευθειαν με τον κλασσικο τροπο σε σειρα και καρφι σε ενα καναλι?

 

επισης εαν συνδεσω τα πεταλια στο send-receive η ακομα και σε σειρα οπως ειπα και πανω σε ποιο καναλι ειναι καλυτερο να βαλω την κιθαρα? το clean η το lead?

 

εχω μπερδευτει καπως!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλωσόρισες!

 

Θα πρέπει να γράψεις ποια πετάλια και πεταλιέρα έχεις. Παράλληλα ψάξε και για (τα πολλά) άλλα σχετικά θέματα (σύνδεση πεταλιέρας με ενισχυτή, σειρά πεταλιών, κλπ).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια boss-me8 αναλογικη που με αυτην παιζω συνηθως

 

επισης τα πεταλια που εχω και δοκιμαζω αυτη την στιγμη ειναι το metalzone και το digitech digital dealy και ενα πεταλι volume της boss.

 

το πως θα συνδεσω τα πεταλια την σειρα δηλαδη, εχω διαβασει σχετικα θεματα και εχω καταληξει να βαλω πρωτα το metalzone μετα το dealy και τελευταιο το volume.

 

το ερωτημα μου ειναι αν θα ηταν καλο να τα βαλω πριν την προενυσχυση (send-receive) η να τα βαλω σε σειρα και καρφι στον ενισχυτη, και σε ποιο καναλι ειναι καλυτερο να συνδεσω την κιθαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια boss-me8 αναλογικη που με αυτην παιζω συνηθως

 

επισης τα πεταλια που εχω και δοκιμαζω αυτη την στιγμη ειναι το metalzone και το digitech digital dealy και ενα πεταλι volume της boss.

 

το πως θα συνδεσω τα πεταλια την σειρα δηλαδη, εχω διαβασει σχετικα θεματα και εχω καταληξει να βαλω πρωτα το metalzone μετα το dealy και τελευταιο το volume.

 

το ερωτημα μου ειναι αν θα ηταν καλο να τα βαλω πριν την προενυσχυση (send-receive) η να τα βαλω σε σειρα και καρφι στον ενισχυτη, και σε ποιο καναλι ειναι καλυτερο να συνδεσω την κιθαρα...

 

Καταρχάς, δεν υπάρχει χρυσός κανόνας για τη σύνδεση των πεταλιών κλπ δεδομένου ότι κάθε πετάλι κι ενισχυτής έχει τις δικές του ιδιαιτερότητες και άλλο ήχο. Θέλει πολύ πειραματισμό σε λογικά πλαίσια.

 

 

Σε γενικές γραμμές, είναι συνετό να βάλεις μεταξύ κιθάρας κι ενισχυτή το metal zone (και τον ενισχυτή στο καθαρό κανάλι) για να έχεις επιλογή clean/distortion με το πάτημα του m.zone.

Το volume pedal το βάζεις όπου σε βολεύει: αν το βάλεις μεταξύ κιθάρας και m.zone θα σου ρυθμίζει το gain του distortion και το volume του καθαρού. Αν το βάλεις μεταξύ metal zone κι ενισχυτή, θα ρυθμίζει μόνο την ένταση του clean ή του dist.

 

Το digitech delay το βάζεις καλύτερα στο fx loop του ενισχυτή(το out στο return/receive και το in στο send του ενισχυτή). Κατ΄αυτό τον τρόπο ακούγεται νομίζω καλύτερα. Μπορείς βέβαια να το βάλεις κι ως εξής:

κιθάρα->volume pedal->metal zone->delay->ενισχυτής στο καθαρό κανάλι

και πάλι θα είναι Οκ.

 

Για την πεταλιέρα: αν χρησιμοποιείς μόνο τα εφφέ της όπως delay,reverb και όχι distortion ή άλλες προενισχύσεις κλπ, τότε μπορείς να τη βάλεις στο fx loop του ενισχυτή όπως θα έβαζες το delay. Μάλλον θα ακουστεί καλύτερα.

Αν όμως χρησιμοποιείς και το overdrive κι άλλα εφφέ απ την πεταλιέρα, τότε μπορείς να τη συνδέσεις πριν τον ενισχυτή στο καθαρό του κανάλι ή στο fx loop (πάντα με καθαρό κανάλι) ό,τι σου αρέσει περισσότερο μετά από δοκιμές.

 

Γενικά, θέλει πολλή δοκιμή το θέμα και προσοχή. Έτσι μπορείς να αποφασίσεις τι σου αρέσει περισσότερο και τι χρησιμοποιείς: αν ας πούμε Δε σ αρέσει το βρώμικο κανάλι του ενισχυτή , βάζεις dist από το mzone ή την πεταλιέρα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου