Προς το περιεχόμενο

Ernie Ball 10αρες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια εχθες εκανα ενα σεταρισμα χορδων στην fender am special που ειχα αγορασει το καλοκαιρι απο 9ρες εβαλα 10ρες το προβλημα μου ειναι οτι εχω μια παλια samick κιθαρα με 10ρες που την χρησημοποιω για εξασκηση και με βολευει πολυ απο το τιποτα. H fender εχει γινει πολυ σκληρη στο θεμα bend ομως και εχω καψει τα δαχτυλα μου... γιατι συμβαινει αυτο? αφου και η αλλη κιθαρα 10ρες εχει και ειναι πολυ πιο ανετη :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθαρα σου χρειαζεται σετ απ μια και αλλαξες νουμερο χορδων

 

Εδω θα δεις πως γινεται να το κανεις μονος σου

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39  

 

φυσικα αν η Samick σου εχει σκαλα Gibson (κοντυτερη δηλ. απο τη Fender) φυσικα και θα ειναι πιο "μαλακιά" απο τη Φεντερ με τις ιδιες χορδες και το ιδανικο σετ απ.

 

παντως με 10αρες ειναι αδυνατον να εχεις προβλημα στα μπεντς αν η κιθαρα ειναι καλα σεταρισμενη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk ολα οσα διαβασα τα εχω κανει σωστα τσεκαρα και αυτο με το κουρδισμα π.χ της μι μπασας και ειναι και στο 12ο το ιδιο μιπως θα χρειαστει να χαμηλωσω το αξιον? εκει θα χρειαστω ενα μικρο αλλεν κλειδι απο οτι βλεπω σωστα? μπορω να τραβηξω 2-3 αναλυτικες φωτο στα κουρδιστηρια και στο πλαι της ταστιερας για να σε διευκολυνω το αστειο με την samick ειναι οτι εβαλα απλα 10ρες χορδες προχειρα και χωρις να πειραξω τιποτα.. και η κιθαρα δεν εχει ρυθμιστει ποτε ειναι 14 χρονον  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες αυτο που σου ειπε ο SF. Αν εχουν διαφορετικη κλιμακα ταστιερας... Κατα πασα πιθανοτητα κατι τετοιο παιζει για να εχει διαφορα στην ταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαθα κατι παρόμοιο...

Φορούσα 10αρες Dusenberg χορδες μετα απο καλό σεταπ εδω στα Βορεια και Δυτικά απο τον ΝΣ Σταυρο Ντούκα ...

και άλλαξα πάλι τις χορδες μονος μου με 10αρες ErnieBall...και διαπίστωσα οτι ητανε σκληρές...

κοίταξα το σεταπ, τα παντα ρολοι...

Αλλα μετα απο λίγο κανα 2-3 μερες (με προβες και live μεσα στο σε αυτες τις ημερες οι χορδες εστρωσαν...)

Πιστευω το ίδιο επαθες και εσυ...λογικα...!!!

Κατα τα άλλα ειναι μια χαρα χορδες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει αρχιζουν και στρωνουν οι χορδες αλλα με προβληματησε ο SF με το σετ απ που μου ειπε.. μηπως να πεταχτω μεχρι τον Ντουκα η τσαμπα θα παω? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σετ απ φιλε ειναι το αλφα και το ψι εχοντας σαν εμπειρια τα φτηνοκιθαρα του συνφορουμιτη Μπιχλα που ειναι το ενα πιο βουτυρο απ' το αλλο ;D

Αλλα επισης οσον αφορα τις Σαμικ δεν ξερω αν ειναι τυχαιο αλλα οσες ετυχε να πιασω ηταν και μαμω τις κιθαρες...

 

 

 

Hi!! I'm Paul from guitar world!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου