Προς το περιεχόμενο

Temperaments-Συγκερασμοί


STEFANOS604

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ερώτηση. Θα μπορούσες να παίξεις σε ένα τέτοιο "υποτιθέμενο" σύστημα;

 

Πόσες βαθμίδες θα είχε η κλίμακα που θα έπαιζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στέφανε, για να μην παρεξηγηθώ βρίσκω την προσπάθεια σου αξιολογότατη, σέβομαι τον κόπο και το χρόνο που αφιερώνεις και θέλω να σε ενθαρρύνω να συνεχίσεις.

 

Η ένσταση μου είναι στην περίπτωση άρθρων σου των οποίων ο τίτλος περιλαμβάνει τη λέξη "Theory" και ενδεχομένως αυτά περιέχουν εννοιες υπό αμφισβήτηση. Η λέξη Theory για μένα είναι βαρυσήμαντη και θεωρώ οτι όλοι μας θα πρέπει να την χρησιμοποιούμε με υπευθυνότητα ειδικότερα όταν μας διαβάζουν ή όταν μας ακούν να παραδίδουμε σε μία αίθουσα διδασκαλίας. Τίποτα παραπάνω.

 

Νίκο ευχαριστώ και συμφωνώ απόλυτα και δεν ήταν ούτε είναι αυτός ο σκοπός μου.

 

Θα ήθελα επίσης να επισημάνω τα παρακάτω που αποδεικνύουν ότι το πρακτικό ενδιαφέρει περισσότερο από το θεωρητικό.

 

 

Επειδή έχω τη δυνατότητα παρακολούθησης του αριθμού επισκέψεων των Links, που σας παραπέμπουν σε παραστατικά σχεδιαγράμματα που τα περιγράφω κατά το όσον δυνατόν καλύτερα μπορούσα να κάνω ελεύθερη και όχι πιστή μετάφραση αλλά και προσθέτοντας επιπλέον κείμενο ,προϊόν ερωτήσεων σε ξένους μουσικούς, { η μετάφραση μοιάζει με τη γυναίκα , όταν είναι πιστή δεν είναι όμορφη και όταν είναι όμορφη δεν είναι πιστή},παρατήρησα σε βασικά για την κατανόηση των temperaments links η επισκεψιμότητα ήταν μικρή στα οποία όμως απαντούνται πολλά αλλά και μερικές από τις ερωτήσεις που έθεσε ο Νίκος.

Αυτό δείχνει ,παρά τη μέχρι τώρα μεγάλη επισκεψιμότητα του thread, η πλειοψηφία των συμμετεχόντων δεν ενδιαφέρεται για μακροσκελείς αναλύσεις.

 

 

Επαναλαμβάνω το ερώτημα.

 

http://www.box.net/shared/fe49tb1tbzhippvk352r

 

Μελετώντας το ανωτέρω Link αν μπορεί κάποιος να δώσει κάποια απάντηση κυρίως στο γιατί δίνει 2 τιμές μόνο για τη F# ?

 

 

Στέφανος

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επαναλαμβάνω το ερώτημα.

 

http://www.box.net/shared/fe49tb1tbzhippvk352r

 

Μελετώντας το ανωτέρω Link αν μπορεί κάποιος να δώσει κάποια απάντηση κυρίως στο γιατί δίνει 2 τιμές μόνο για τη F# ?

 

 

Στέφανος

 

 

Ψάχνοντας απάντηση για το ανωτέρω ερώτημα βρήκα κάτι πιο συναρπαστικό για τους μουσικούς του ΜΠΑΣΣΟ. Το '' Warwick Just Intonation ''.

Εδώ ο μουσικός Μπάσσου έχει στη διάθεση του (αντί τη χρωματική των 12 νοτών- Ε.Τ ) 59 διαφορετικές νότες και ποικιλία τονικοτήτων Ματζόρε - Μινόρε γεγονός που επεκτείνει τη βασική γλώσσα της μουσικής

 

Δείτε λεπτομέρειες εδώ :

http://www.hansfordrowe.com/just.html

 

Στέφανος

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πόσες βαθμίδες θα είχε η κλίμακα που θα έπαιζα;

Βάση της εικόνας, λογικά από 7 μέχρι 8. Δεν ξέρω, ερώτηση έκανα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η συμμετρία της σκάλας γίνεται ορατή με τη διπλή τιμή.

 

Τι κρίμα που τα πλήκτρα είναι δώδεκα.

 

Χαϊκού by ManosX  ;D

Κι εγώ έτσι το σκέφτηκα. Είναι το όνομα μάλλον  ;D ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνοντας απάντηση για το ανωτέρω ερώτημα βρήκα κάτι πιο συναρπαστικό για τους μουσικούς του ΜΠΑΣΣΟ.

 

Pun intended?

 

http://el.wikipedia.org/wiki/Ματσούο_Μπασό

 

Anyway, αυτή η διαφορά ίσως προκύπτει από μια πιο θεωρητική προσέγγιση. Η Roland θέτει έναν πίνακα για το κούρδισμα του κλαβιέ, ενώ ο άλλος πίνακας μπορεί να αφορά τη γενικότερη μελέτη του θέματος.

 

Σε κάθε περίπτωση, από τη στιγμή που θα ορίσουμε πως αποσκοπούμε σε 12φθογγη κλίμακα, το κουτσούρεμα θα πέσει  ;D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η Roland θέτει έναν πίνακα για το κούρδισμα του κλαβιέ.

Ακριβώς. Προσαρμόζει το κούρδισμα πάνω σε ήδη δοσμένο κλαβιέ (12φθογγου συστήματος). Αυτό γιά πρακτικούς λόγους. Αλλιώς θα πρέπει να κατασκευαστεί ένα διαφορετικό κλαβιέ με περισσότερα πλήκτρα άρα καί με διαφορετικό τρόπο παιξίματος (τοποθεσίες) απ'ότι ο γνωστός τρόπος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάση της εικόνας, λογικά από 7 μέχρι 8. Δεν ξέρω, ερώτηση έκανα.

 

Με ποιο κριτήριο έχουν κατασκευαστεί τα 13φθογγα α και β και με ποιο κριτήριο το 14φθογγο; Υπενθυμίζω οτι μιλάμε για Κούρδισμα και όχι για Κλίμακα συνεπώς η συμμετρία της "σκάλας" δεν καταλαβαίνω που αναφέρεται.

 

Αν η εκάστοτε κλίμακα που θα έπρεπε να παίξω ήταν 8 βαθμίδων τότε λογικά θα μπορούσα να πειραματιστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου