Προς το περιεχόμενο

Temperaments-Συγκερασμοί


STEFANOS604

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Εδώ η ερώτηση που έχω είναι πρέπει να συνδέσω εξωτερικό  πληκτρολόγιο που ίσως είναι πακέτο με το software ??

Το οποιοδήποτε λογισμικό (software) που παρέχει κάποιους ήχους όπως για παράδειγμα το πιό πάνω, προϋποθέτει ότι ο χρήστης έχει κάποιον Midi ελεγκτή, για παράδειγμα Midi κλαβιέ, Midi κιθάρα, Midi Accordeon κλπ., για να αναπαράγει τον ήχο - τους ήχους αυτούς.

 

Εναλλακτικά η χρήση των ήχων ενός τέτοιου προγράμματος, μπορεί να γίνει μέσω ενός παράλληλου προγράμματος (Midi sequencer) από τον υπολογιστή. Για παράδειγμα μέσω ενός προγράμματος παρτιτούρας ή συστήματος εισαγωγής μουσικών φθόγγων κλπ. Αυτές οι δυνατότητες και όχι μόνο, παρέχονται από τα περισσότερα σημερινά προγράμματα εγγραφής - σύνθεσης μουσικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτό που λες , αυτό λέω κι εγώ. Απλά ο πίνακας το έχει σαν:

F#>10cents και  10<F# cents.

Όμως δεν εννοώ αυτό. Η ερώτηση μου περιέχει τη λέξη ''μόνο''. Εξηγώ:

 

Γιατί στον συγκεκριμένο πίνακα αλλά και σε δεκάδες άλλους που θα βρείτε κάνοντας Googling αναφέρονται ΜΟΝΟ οι εναρμόνιες  F# & Gb και όχι και οι υπόλοιπες εναρμόνιες {D#-Db , A#-Bb } ??(όλες οι εναρμόνιες δεν είναι το ίδιο λόγω της J.I)

 

Στέφανος

 

Μόλις έλαβα το e-mail από τον συντάκτη του πίνακα από το:

http://www.skytopia.com

 

On Mon, 07 Nov 2011 13:25:38 -0000, Στέφανος Σκιαθίτης <[email protected]>

 

'' Hi,

 

Thanks for your email and sorry for the slow response.

 

To answer your questions:

 

> 1.  When we want to tune in just intonation using this table, when do we

> use the -10 cents and when +10 cents? (It is apparent they can be both

> used at the same time)

 

This is tricky, and I'm sure many proponents of JI would either disagree, or say they're both valid. 64/45 may be said to be Gb, and F# to be 45/32 but maybe one could swap those round.

 

> 2.  Why on this particular table is referred only one enarmonius couple 

> (F#

> and Gb). What about the other enarmonious values?

 

As I think the 12 notes are essentially tuned the same, even for enharmonics, I was comparing the nearest JI tuning. However for a more full table showing potential ratios for enharmonics, please see here:

 

http://www.skytopia.com/project/scale/ji5.html

 

You may want to see my dissertation which goes into more detail:

http://www.skytopia.com/music/theory/scale-dissertation.html

 

Cheers, Daniel ''

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Σήμερα ποστάρισα ένα νέο θέμα με τίτλο: Φυσικό Κούρδισμα (just Intonation) : που ήταν συνέχεια αυτού του προ 4ετίας σχετικού.

Ο λόγος  ήταν ότι πριν περίπου 1 μήνα αγόρασα μια φυσαρμόνικα την Hohner Special 20 (ειδική για Blues). Όταν εξέτασα τους ήχους της στις διάφορες οπές με το κουρδιστήρι κιθάρας διαπίστωσα ότι δεν ήταν ομοιόμορφο το κούρδισμα , όπως συμβαίνει στις υπόλοιπες 24 που έχω. Ψάχνοντας βρήκα αυτό που από χρόνια ζητούσα – το φυσικό κούρδισμα. Μετά από ενδελεχή μελέτη διαπίστωσα ότι είναι ένα είδος Just Intonation που οι ξένοι το λένε Compromised Just Intonation και το οποίο διαφέρει ουσιαστικά από το Just Intonation που ασχοληθήκαμε προ 4ετίας εδώ και το έχει υιοθετήσει η Hohner σε 2 μοντέλα της.

Το θέμα όμως διεγράφη περίπου μια ώρα από τη δημοσίευση του από τον administrator χωρίς καμιά δικαιολογία.

Μέχρι τώρα επανερχόμουν στο Noiz.gr γιατί τα τρολαρίσματα και οι προσβολές προερχόταν από ελάχιστα μέλη , πάντα τα ίδια , γι αυτό και έλεγα : ‘’This is adios and no goodbye’’.

Τώρα όμως , αφού το ‘’μαύρο’’ είναι χειρότερο από προσβολή και προέρχεται από τον admin  υπόσχομαι ότι, η αποχώρηση μου θα είναι οριστική : ‘’This is a definite goodbye’’.

Αυτά και άλλα με σκίτσα , φωτογραφίες και το Video μου :Φυσικό Κούρδισμα (just Intonation) :

θεώρησα πρέπον να σας τα μεταδώσω γιατί δεν αφορούν μόνο τους παίχτες φυσαρμόνικας (οι γνώστες των οποίων θα το εκτιμήσουν σαν πολύ σημαντικό) .

Καλό Καλοκαίρι

 

Η προσφορά με μεράκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου