Προς το περιεχόμενο

ενα ενδιαφερον (και απαγορευμένο) spot της Μπιενάλε 2011


βα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κομματι εχει bit crusher : ολόκληρη σχολή έχω στήσει στην τέχνη

 

Να με συγχωρεί η χάρη σου αλλά πρώτος εγώ τσάκιζα τα bits:

 

163045.jpg

 

...και μετά εσύ ακολούθησες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ίδιο το βίντεο από άποψη δημοσιότητας του έκανε περισσότερο καλό παρά κακό με τη "λογοκρισία".

Κατάφερε να παίξει παντού εκτός απ την ΕΡΤ {που και να έπαιζε μπορεί να παίρναγε στο ντούκου}

 

Α και το βιντεακι δεν ηταν και τιποτα ιδιαιτερο κατα την ταπεινη γνωμη μου.

+1

Ωραία δουλειά, με αισθητική και μήνυμα {γνωρίζουμε τον ικανότατο σκηνοθέτη απ το Casus Beli}, αλλά δεν το βρίσκω τόσο "αιχμηρό και ανατρεπτικό" που τελικά να αξίζει όλο αυτό το ντόρο...

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τσάμπα μάγκας.

 

Και το αστείο παίζεται καθώς οι κανονισμοί στα μέσα που δεν ενθαρρύνουν συμπεριφορές επιζήμιες για την υγεία και την ασφάλεια, τηρούνται για το τσιγάρο π.χ. Οι δε "αντιεξουσιαστικοί" παράγοντες όπως τα αναφερθέντα μέσα ενημέρωσης, αισθανόμενοι την "κατάφωρη" παραβίαση της ελευθερίας της τέχνης, το κατάγγειλαν και άφησαν να πλανάται άλλη μια "απαγόρευση". :P

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσάμπα μάγκας.

 

Και το αστείο παίζεται καθώς οι κανονισμοί στα μέσα που δεν ενθαρρύνουν συμπεριφορές επιζήμιες για την υγεία και την ασφάλεια, τηρούνται για το τσιγάρο π.χ. Οι δε "αντιεξουσιαστικοί" παράγοντες όπως τα αναφερθέντα μέσα ενημέρωσης, αισθανόμενοι την "κατάφωρη" παραβίαση της ελευθερίας της τέχνης, το κατάγγειλαν και άφησαν να πλανάται άλλη μια "απαγόρευση". :P

 

Δηλαδή αν σε μια ταινια καποιος καπνιζει, τη μονταρουν απο την Ερτ ή δεν την προβάλλουν καν?

 

Θυμαμαι να εχω δει πολλές επιζήμιες συμπεριφορές για την υγεια και την ασφαλεια, γι'αυτο το λέω...

 

(το σχολιο μου αφορα την υποκρισια μια τέτοιας πολιτικής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλι, θεωρώ πως προκειται για ανουσιο και υποκριτικό κονσερβατισμο (δε μπορουσα να γραψω συντηρητισμό :P )

 

Αλλα το δικο μου θέμα είναι γενικότερο, οχι μονο για το εν λόγω βιντεάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν μπορώ να σε καταλάβω τι εννοείς.

Τα μέσα μαζικής ενημέρωσης πρέπει να ακολουθούν κανονισμούς δεοντολογίας που υποτίθεται πως επιτηρούνται από το ΕΣΡ, του οποίου τα μέλη αν δεν ήταν διορισμένα από τα κόμματα ίσως να δούλευε και σωστά.

Τα μέσα έχουν δικαίωμα να αρνηθούν μια διαφήμιση (όταν δεν βάζουν το κέρδος πάνω απ' όλα) ακόμα και αν είναι αισθητικός ο λόγος. Εγώ προσωπικά αρνήθηκα επανειλημμένα διαφημίσεις του Jumbo όταν δούλευα σε ραδιοφωνικούς σταθμούς για αισθητικούς λόγους. Ιδιαίτερα όταν μιλάμε και για τσάμπα διαφήμιση αφού πρόκειται για κρατική διοργάνωση. Αντι να χαίρεσαι που έκαναν μια φορά σωστά τη δουλειά τους, δυσαρεστείσαι επειδή είσαι φίλα προσκείμενος στο μήνυμα.

Εμ... υπάρχουν πολλοί τρόποι να πεις το ίδιο πράγμα. Πάρ'το αλλιώς.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να με συγχωρεί η χάρη σου αλλά πρώτος εγώ τσάκιζα τα bits:

 

163045.jpg

 

...και μετά εσύ ακολούθησες.

 

Δες το ιστορικά : εσύ ήσουν το κεφάλαιο και εγώ μπόρεσα μέσα από την ταξική πάλη να διεκδικήσω την πρόσβαση που απολάμβανες στα υλικά αγαθά ως ματεριαλιστής, αλλά ουδέποτε ως υπερμαχος της εργαλειοκρατίας.

Φυσικα και μπιτκράσαρα από παλιότερα (προτού βγει καν το 0 από τους Άραβες, σκέψου ποσο νωρίτερα από την ιδέα των 0 και 1 ως αναπαραστασεις φυσικών σημάτων :P ) με free VSTs.

 

Fixed λοιπόν και re-install : έχω κάνει ολόκληρο κίνημα στην τέχνη ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή η ΕΡΤ το απαγόρεψε γενικώς ή απλά δεν το επέλεξε για προβολή?

 

εχεις δικιο, δεν το εθεσα σωστα.

επελεξε να μην το προβαλει.

επρεπε να γραψω ''ενα ενδιαφερον και αποριφθεν spot'' αλλα ετσι το βρηκα στo youtube ετσι το τοποθετησα.

 

Προσπαθώ να δω ποιο ακριβώς θέμα έθεσε ο OP. Ζητά να σχολιάσουμε το clip ή τη στάση της ΕΡΤ?

 

τιποτα απο τα δυο.

επεσα τυχαια πανω στο βιντεο καθως γυρνουσα στο youtube (και οχι απο το ραδιο αρβυλα η απο το facebook οπως ειπε καποιος)και μου αρεσε και η συνολικη του αισθητικη, η μουσικη αλλα και τα ζητηματα που πραγματευεται.

τοσο απλα.

 

 

Λούμπεν Τρολλεταριάτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου