Προς το περιεχόμενο

Γενική ανακατασκευή Fender Rhodes Mark I 1974


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σου Περικλη. Ναι καλα θυμασαι αυτο το Rhodes ειχες δει. Ακόμη δεν εχω προλαβει να το φτιαξω μιας και ειμαι φανταρος οποτε επειγουν αλλα θεματα στο στουντιο αλλα μολις ξεμπερδεψω οταν φερω τον Albert για συντηρηση στο πιανο θα κανει και set-up στο rhodes. Το rhodes σιγουρα θελει ρυθμισμα αφου αλλαξα ολά τα σφυρια, μαγνητες και παρελκόμενα τα οποια τα ειχα αγορασει απο το ebay. Με λιγο ψαξιμο τα ανταλλακτικα βρισκονται ευκολα και απο ξενα μαγαζια που κανουν ανακατασκευες. Για το tolex οπως πολυ σωστα ειπες καθαριζεται, απλα ειναι η ιδια διαδικασια που θα εκανε κανεις για το tolex του ενισχυτη του. Προτου αλλαξω ολα αυτα ο Albert ειχε κανει εξαιρετη δουλεια μιας και ειναι και ηλεκτρονικος οποτε περιποιηθηκε και τον ενισχυτη του. Εννοειται οτι set-up ειναι καλο να γινει απο τεχνικο για τελειο αποτελεσμα αλλα οσοι θελουν να πειραματιστουν δεν θα το βρουν πολυ δυσκολο αλλα χρονοβορο και ισως δεν πετυχουν το τελειο αποτελεσμα.

 

Η ολη προσεγγιση μου ειναι οτι σε τετοιου ειδους οργανα καλο ειναι να εχουμε μεριμνησει για την καθαριοτητα τους και πιθανα ανταλλακτικα και επειτα να αφησουμε τον τεχνικο να κανει την δουλεια του και να το ρυθμισει με ενα αξιολογο κοστος γυρω στα 300 Ευρω (αλλωστε ειναι παρομοιο με διαδικασια κουρδισματος πιανου απλα πιο χρονοβορα, δεν θα μπω σε λεπτομερειες αλλα ειχα παραστει και στο set-up του rhodes και του wurlitzer στην αγγλια και εχει μια μερα δουλεια το set-up). Ετσι μιας και μερος της ανακατασκευης θα εχει γινει απο εμας το κοστος μπορει να μειωθει λιγο αλλα θα εκτιμησουμε και το ποσο ευαισθητο ειναι ενα τετοιο οργανο σε μετακινησεις.

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κοιτα Νικο ολα αυτα που λες καλα και Αγια αλλα στην πραξη αλλα πραγματα εχεις κανει και παλι το ιδιο λαθος θα ξανακανεις .Ας μην επεκταθω μιας και ειναι δικο σου το οργανο και οι επιλογες γενικα .

Εγω εχω αντιθετη αποψη για ορισμενα που γραφεις και σαν τεχνικος εχω δει ''δουλειες '' απο αλλους και βαραγα το κεφαλι μου στον τοιχο ...η ασχετοι ειναι η βαριουνται η κοροιδευουν καποιους που τους εμπιστευονται .Για να μην εκθετουμε προσωπα (που ουτως η αλλως ειναι εκτος διαλογου αλλα και αγορας πλεον ) αν θελεις κατι στειλε πμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ΄αρχήν γειά σε όλους και...." Ειρήνη ημίν" ! 

Επιτρέψτε μου να διαχωρίσω λίγο τα πράγματα έχοντας κάνει service απο το 2004 σε διάφορα Rhodes και διαφορετικούς τεχνίτες.

Σίγουρα δεν είμαι εγώ αυτός που θα το παίξω ειδήμων κτλ. αλλά απλά λέω το τι κατάλαβα γενικά αυτά τα χρόνα σχετικα με τα Rhodes και τούς τεχνίτες στήν αγορά.

Και αυτό είναι το εξής :

"Μπορεί να είσαι καλός στο να φτάχνεις και να έχεις γενικές γνώσεις σε όλο το φάσμα των πληκτροφόρων (πιανα.Rhodes,Wurlitzer,Hammond,clavinet κτλ.) καθώς και στο τι απαιτήται ώστε να ακούγονται Σωστά .

Ομως προσωπικά που μου αρέσουν όλα τα παραπάνω , αλλά πιό πολύ τα Rhodes , θέλω κάτι πιό εξειδικευμένο έχοντας δουλέψει και προσωπικά σε τρία δικά μου Rhodes παλαιότερα.

Σε αυτήν την περίπτωση και χωρίς να θέλω να μειώσω κανέναν άλλον αφού σέβομαι τη δουλειά τους το όνομα που έρχεται πιο κοντά σε όλα αυτά είναι o Peri .

Αυτή είναι η άποψη μου και νομίζω ότι υπάρχουν ευκαιρίες στο μέλλον για όλους μας να βγάλουμε τα συμπεράσματα μας αφού αυτά τα beast θέλουν στήν μακρόχρονη (αν τα προσέχουμε !) ζωή τους να κάνουν και τα check up τους .

Καλές γιορτές σε όλους στο noiz .!

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ευκαιρία,.. γεία σου Νικο! Ελπίζω να κάνεις καλή χρήση του Rhodes! Παρεπιπτόντως, μου λείπει και σκεφτόμουν να σε πάρω να μου το δάνειζες για το στούντιο -γράφαμε με happy dog- αλλά σκέφτηκα πως είχα να κουβαλήσω και hammond/leslie και το άφησα  ;D Βολεύτηκα με το Nord Electro στα λίγα rhodes μέρη που είχα και είμαι ευχαριστημένος τελικά (το 80% του δίσκου θα είναι hammond ενώ υπάρχει λίγο rhodes, και ακόμη λιγότερα synths, monotron και stylophone) Αλλά βεβαίως σαν το real thing δεν υπάρχει τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου