Προς το περιεχόμενο

Αυτοενισχυόμενο Μόνιτορ για Βιολί


fantomas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά!!!

 

Ψάχνω για ένα αυτοενισχυόμενο μόνιτορ για βιολί, που να έχει και έξοδο (για να μπει σε κονσόλα)... έχετε κάτι να προτείνετε??? Τιμή γύρω στα 300+ ευρά

 

Για μια λίγο off-topic ερώτηση: τα έξοδα αποστολής για αγορές από το Θωμά πόσο πάνε περίπου??? Υπάρχει κανένα πρόβλημα με το τελωνείο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, ναι αυτό το είδα κι εγώ...

 

Τι διαφορά έχει από αυτό:

 

http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-173514.html

 

 

Η σύνδεση πως γίνεται για να μπει και στον mixer??? Συνδέεις το βιολί στο μόνιτορ το οποίο έχει έξοδο για το μείκτη ή συνδέεις το βιολί στον μείκτη και από εκεί το μόνιτορ???

 

(δεν είναι για εμένα οπότε δεν το έχω ψάξει και πολύ το ζήτημα... πάντως ευχαριστώ για τη βοήθεια..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Για να μην ψαχνόμαστε άδικα και να μη σου δώσουμε και λάθος απάντηση, δεν κοιτάς πρώτα εσύ, γιατί το χρειάζεται ο φίλος σου, τι άλλο hardware διαθέτει, μέχρι πόσα λεφτά και πως θα το χρησιμοποιήσει;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, με λίγα λόγια η δουλειά που το θέλει είναι:

 

προς το παρόν το βιολί μπαίνει στην κονσόλα και ακούγεται από τα ηχεία, οκ? Αυτό που χρειάζεται είναι ένα μόνιτορ να το έχει δίπλα του για να ακούει τον εαυτό του να παίζει... βέβαια, αν το μόνιτορ αυτό λειτουργούσε και μόνο του (ήταν αυτοενισχυόμενο) θα ήταν επιθυμητό...

 

Από φράγκα, μέχρι περίπου 300 ευρά... για παράδειγμα στο Νάκα που είχε πάει του είχαν προτείνει αυτό:

 

http://www.crateamps.com/html/product.cfm?pid=90

 

Στου Θωμά δυστυχώς δεν το έχει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Συνήθως το μόνιτορ για τους μουσικούς έρχεται από ξεχωριστή κονσόλα ή σε μικρότερα installations από κάποιο auxilliary της κεντρικής FOH κονσόλας.

Το Crate είναι ενισχυτής για ακουστικά όργανα που σημαίνει ότι ή έξοδος του μαγνήτη από το βιολί (αν έχει... και γι αυτό ζήτησα πληροφορίες) θα πηγαίνει στον ενισχυτή. Μάλλον λάθος ακούγεται αυτό... Πάντως τέτοιοι ενισχυτές υπάρχουν και από Behringer και Roland και σχεδόν κάθε κατασκευαστή.

Η άλλη περίπτωση είναι να πάρει εκείνος ένα αυτοενισχυόμενο μόνιτορ σαν το "the box" πχ και να πάρει έξοδο από την κονσόλα. Συνήθως τα έχει η εγκατάσταση, δεν ξέρω κάποιον να έχει το προσωπικό του.

Μόνιτορ wedges υπάρχουν πολλά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε συ, έχει μαγνήτη...

 

Αυτό που είχε στο μυαλό του ήταν να συνδέσει το βιολί στο μόνιτορ και να ακούει, και από την έξοδο του μόνιτορ σε ένα κανάλι εισόδου της κονσόλας... (βασικά κάπως μπακαλίστικο μου ακούγεται κι εμένα αυτό...)

 

Δηλαδή εσύ προτείνεις να συνδέσει το μόνιτορ από την έξοδο μόνιτορ της κονσόλας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Αυτό που είχε στο μυαλό του ήταν να συνδέσει το βιολί στο μόνιτορ και να ακούει' date=' και από την έξοδο του μόνιτορ σε ένα κανάλι εισόδου της κονσόλας... (βασικά κάπως μπακαλίστικο μου ακούγεται κι εμένα αυτό...) [/quote']

Δεν ακούγεται άσχημο... Αν δεν έχει πρόβλημα με τον ηχολήπτη, χρειάζεται λοιπόν κάτι με direct out. Οπότε είναι βασική προυπόθεση στην επιλογή.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου