Προς το περιεχόμενο

Μαζικό τεστ μικροφώνων


IxNiLaTiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενα site Παντως που θα σας καλυψει αρκετα με τα δειγματα του (εχει πολλα αλλα φυσικα δε ξερω αν ειναι αξιοπιστη η διαδικασια που τηρηθηκε στην ηχογραφηση) ειναι αυτο:

 

http://www.thelisteningsessions.com/sessions.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και εννοειται οτι ΔΕΝ υπαρχει κανενος ειδους "Απαιτησης" για την αγορα των Pro-tools μια χαρα κανεις τη δουλεια σου με οποιοδηποτε ψηφιακο συστημα (αλλωστε ΨΗΦΙΑΚΑ γραφει και το ενα και το αλλο....)

 

ψηφιακα γραφει αλλα αναλογικα διαβαζει (βλ κονβερτορες) :wink:

 

AKΡΙΒΩΣ & εννοειται οτι αν δεν εχεις pro tools αλλα ενα "αλλο" συστημα μπορεις να χρησιμοποιησεις κονβερτορες ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ απο αυτους των Pro Tools :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Eδώ κάτι γίνεται...

 

http://www.3daudioinc.com/

 

Τα συμπαγόδισκα υπάρχουν αλλά δεν γουστάρω να μιλάω για παράνομα

πραγματάκια στο forum...

 

U89i for ever....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • 2 μήνες αργότερα...
Και εννοειται οτι ΔΕΝ υπαρχει κανενος ειδους "Απαιτησης" για την αγορα των Pro-tools μια χαρα κανεις τη δουλεια σου με οποιοδηποτε ψηφιακο συστημα (αλλωστε ΨΗΦΙΑΚΑ γραφει και το ενα και το αλλο....)

 

ψηφιακα γραφει αλλα αναλογικα διαβαζει (βλ κονβερτορες) :wink:

 

AKΡΙΒΩΣ & εννοειται οτι αν δεν εχεις pro tools αλλα ενα "αλλο" συστημα μπορεις να χρησιμοποιησεις κονβερτορες ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ απο αυτους των Pro Tools :wink:

 

αλα ακομα και αν εχεις pro tools μπορεις να χρησιμοποιησεις ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ κονβερτορες γιατι υπαρχουν καποιες εταιριες που βγαζουν καλυτερους κονβερτορες ειδικα για protools.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί άλλαξαν τον τίτλο του θέματος

σε «Τέστ μικροφώνων» και όχι σε «τέστ εξοπλισμού».

 

Ας γίνει και τέστ πχ καρτών ήχου, προενισχυτών κλπ.

 

==================

 

 

Έχω προσπαθήσει πολλές φορές να κατεβάσω το αρχείο σου

αλλά μου λέει να προσπαθήσω ξανά. :(

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχω κανει σχετικό τεστ, θορύβου σε 3 μικρόφωνα. NEUMANN TLM103, AKG C3000B και BEHRINGER B-2 pro. Το τεστ αφορούσε μόνο τον θορυβο λειτουργίας των μικροφώνων. Το TLM 103 είναι το πιο "αθόρυβο" (κόστος 1000 ευρώ). Δεύτερο το Β-2 (κόστος 200 ευρώ) και τρίτο το C3000B (κόστος 350 ευρώ). Στην ποιότητα τώρα, τα πράγματα είναι πιο σχετικά. Το TLM 103 έχει σίγουρα τα πρωτεία, ενώ το AKG παρουσιάζει περισσότερο "σωμα / όγκο" στον ήχο. Το B-2 δίνει περισσότερο αέρινο ήχο, διαφανή, σε σχέση με το AKG. Συμπέρασμα: Και τα 3, είναι μιά χαρά αρκεί να ξέρεις πότε και που θα τα χρησιμοποιήσεις....

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IxNiLaTiS, πρώτα πρέπει να καταλήξουμε σε τι ακριβώς test θα τα υποβληθούν τα μικρόφωνα, τι επιπλέον εξοπλισμός ακριβώς χρειάζεται και με ποια ακριβώς διαδικασία

αποκεί και πέρα αν αυτό αναλυθεί με κάθε λεπτομέρεια από αυτούς που γνωρίζουν και εφόσον συμφωνήσουν οι υπόλοιποι νομίζω θα είναι πολύ πιο εύκολο να προχωρήσει το θεμα

 

πιθανόν να έχω άδικο αλλά αν απλά μιλήσουμε για το ποιος θέλει να κάνει test μικροφώνων τότε όλοι είτε έχουν είτε δεν έχουν θα πουν έι εγώ!, αλλά δεν θα ξέρουν τι πρέπει να κάνουν από τη μεριά τους, απλά περιμένουν εσένα δλδ (πχ εσένα)

αν όμως περιγραφεί μια διαδικασία πρώτα πιστεύω θα είμαστε κοντά στο επόμενο βήμα και όλοι θα ξέρουν πως θα πραγματοποιηθεί το show

 

μπορεί βέβαια να είναι πολύ πιο απλά και πρακτικά τα πράγματα αλλά συνήθως δε βγάζουν δυστυχώς πουθενά

εγώ δε γνωρίζω πως πρέπει να γίνουν τα παραπάνω αλλά αν δε προσφερθεί άλλος και αν υπάρχει ενδιαφέρον από τους υπόλοιπους είμαι διατεθειμένος να ψάξω γιατί με ενδιαφέρει πολύ

 

στο κάτω κάτω πότε και από ποιον περιμένουμε να το κάνουμε, ή τώρα ή ποτέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου