Προς το περιεχόμενο

Επείγον..ο δίσκος αρνείται το format...


npap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Τα φώτα σας αδέλφια και γρήγορα...

Μου ήρθε σήμερα επιτέλους ο Western Digital, SATA 250 giga (αυτός με τα 16mb buffer...) που περίμενα για back up...

Η προσπάθεια για φορματ μέσα από τα XP sp2 απέτυχε...

το bios τον βλέπει κανονικά, τα xp το ίδιο, γρήγορη διαμόρφωση κάνει,

κανονική όμως με τίποτα...

:evil: :evil: :evil:

Τον είχα βαλει να το κάνει, έφυγα και 3 ώρες μετά που γύρισα ήταν στο 1%...

Με την γρήγορη διαμόρφωση (quiq format) γράφει κανονικά αρχεία, αλλά

στο hd Tune δεν μπορεί να ολοκληρώσει τα test δηλώνοντας read errors ξεκινώντας...

Επίσης ενώ το βιος τον βλέπει κανονικά όπως είπα, αν του ορίσω να τον ψάξει εκ νέου, κολλάει...(κολλάει το biος... το δα κι αυτό ο γέρος...)

Έχει κανείς ιδέα τι συμβαίνει???

Δεν βρίσκω αλλού πουθενά ένδειξη δυσλειτουργείας...sos γιατί οι δουλειές δεν περιμένουν...

 

ΥΓ. Config: amd 4400+x2, nvidia 7600gs, mainboard Gigabyte με chip via KT 890

και seagate SATA για το λειτουργικό, ο οποίος δουλευει κανονικά...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

thanx flip...ήρθα λιώμα από το γραφείο (εκεί δεν έχω ακόμα νετ- ναν καλά ο οτε) και δεν σκέφτηκα καν να κοιτάξω το support της wd...ελπίζω το utilitaki να βοηθήσει..

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως το φορματ δεν το κανω μεσα απτα windows. παω στο bios ρυθμιζω boot device to dvd μου(την πρωτη φορα μονο) και μετα επανεκιναω με το σιντι των windows μεσα. και μετα σου δινει οδηγιες...

δεν ξερω αν το κανεις ετσι ,εγω παντα το φορμαρω ετσι και μαλιστα προγραμματισμενα καθε 1 - 1 1/2 μηνα γιατι απο τοτε και μετα αρχιζει η περοδος μεγαλης παρακμης του συστηματος...

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό ακριβώς board της Gigabyte είναι? Έχει Raid controller επάνω?

 

Ένα παρόμοιο πρόβλημα αντιμετώπισα πριν απο μέρες όταν είχα βάλει αυτόν το δίσκο σε ένα board Intel.

Από τις 3 διαθέσιμες θύρες SATA είχα διαλέξει μια που υποστήριζε το RAID που είχε το board. Δεν είχα αλλάξει τίποτε στο bios με αποτέλεσμα να μου φορμάρει μεν τον δίσκο αλλά να μου τον κάνει dynamic (με όλα τα κουφά συνεπακόλουθα).

 

Ο πρώτος τρόπος (της ζοχάδας) που ακολούθησα για τον φορμάρω ήταν ανάλογος με αυτόν που προτείνει ο mariostz, με μόνη αλλαγή ότι είχα βγάλει όλους τους άλλους δίσκους από επάνω (λάθη του παρελθόντος) και μετά το format του cd των windows έκοψα την εγκατάσταση επάνω στο restart.

Μετά έβαλα πάλι τον δίσκο με το λειτουργικό επάνω και είδα ότι τον έβλεπε κανονικά (και όχι dynamic).

Έχοντας ήδη επιτύχει να φορμάρω τον "αντιρρησία" δίσκο, έψαξα λίγο το bios, απενεργοποίησα τα RAID και ξανάκανα το format μέσα απο τα windows και πάλι, επιτυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν θέλω να κινδυνολογήσω αλλά επειδή τον δίσκο τον βλέπουν κανονικά τα XP και το BIOS, αν δεν είναι θέμα RAID τότε δεν θα μου έκανε εντύπωση να έχει τίποτα bad clusters ο δίσκος. Λίγο σπάνια περίπτωση να έχει τέτοιο πρόβλημα ολοκαίνουριος δίσκος αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η board όντως έχει raid controler αλλά δεν είναι ενεργοποιημένο..ο δίσκος δεν είναι dynamic..θα προσπαθήσω και format από το cd των xp σαν έσχατη λύση (κάτι που ήθελα να αποφύγω), όπως και το utilite που δίνει η WD αλλά και μια λύση που πρότεινε ο φίλος roybatty για να κατεβάσω την θεωρητική διαμεταγωγή από 300 του sata2, σε 150 του sata1 με jumber..aki (πού νομίζω ότι αυτό θάναι μια και η mainboard είναι περσινή και μάλλον δεν υποστηρίζει sata2, τώρα ψάχνω και το manual για να επιβεβαιώσω κι αυτό το ενδεχόμενο...).Τέλος bad sector σε καινούργιο δίσκο έχει να μου τύχει καμμιά δεκαριά χρόνια (από τους θρυλικούς fireball) , ελπίζω να μην είμαι τόσο γκαντέμης τώρα...

 

Ευχαριστώ όλους τους φίλους (και αυτούς που μου έστειλαν pm) για την άμεση ανταπόκρισή τους στο αίτημά μου...και θα ενημερώσω για την λύση αν όλα πάνε κατ' ευχήν...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νέα από το μέτωπο...

Δυστυχώς τίποτα από τα παραπάνω δεν έπιασε...(και τα έκανα όλα σχολαστικά)

είμαι στο σημείο που ξεκίνησα.. :?

Καμμιά άλλη ιδέα πριν τον κάνω φρίσμπυ και ησυχάσω??? :evil:

 

ΥΓ. ο τύπος που τον έφερε, για να τον δοκιμάσει του είχε κάνει εξαρχής

"γρήγορη διαμόρφωση" πριν επιχειρήσω το κανονικό fomat, κάποιος μου είπε ότι πλέον ο μόνος τρόπος για να έλθει στα συγκαλά του είναι το παλιό καλό fdisk...ισχύει???

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δοκίμασες όλα τα utilities και τα διαγνωστικά που διαθέτει η WD και ο δίσκος δεν φορμάρεται, τον επιστρέφεις και απαιτείς τα χρήματά σου πίσω - ούτως ή άλλως είναι εντός εγγύησης. Όποτε έιχα πρόβλημα με δίσκο της WD τα βοηθήματα που δίνουν έδιναν πάντοτε τη λύση, άρα η περίπτωση του δικού σου πρέπει να είναι πρωτοφανής.

 

Ένα ενδιαφέρον θέμα είναι να μας πεις αν προσπαθείς να τον φορμάρεις σαν NTFS ή FAT32 - το λέω διότι η γρήγορη διαμόρφωση που έκανε ο άλλος ίσως να έχει γίνει σε FAT32 οπότε θα πρέπει να τον ξανακάνεις partition μέσα από τα windows πριν προσπαθήσεις να τον ξαναφορμάρεις. Ο λόγος είναι ότι μέσα από τα Windows XP δεν μπορείς να φορμάρεις partition με FAT32 όταν το μέγεθός του υπερβαίνει τα 32 GB.

 

Όσον αφορά τη λύση με το fdisk, αν εννοείς ότι κάπου έχεις δισκέτες dos 6.22 και θες να τρέξεις από εκεί το fdisk, είναι μάλλον απίθανο ότι θα δει το dos τόσο σωστά ένα τόσο σύγχρονο δίσκο. Αν πάλι εννοείς ότι θέλεις να μπουτάρεις το cd των Windows 98 και να τρέξεις το fdisk από εκεί, τότε ίσως να τον δει. Αλλά ούτως ή άλλως το fdisk δεν φορμάρει δίσκους, απλά φτιάχνει και καταστρέφει partitions, οπότε πάλι πάμε στη λύση που σου ανέφερα πιο πάνω.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

NTFS...Ο δίσκος έγινε και μικρά partision με την λογική που παραθέτεις και το μόνο που κατάφερα ήταν το format να φτάσει στα 7% και να σταματήσει..

ήταν και το κερασάκι στην τούρτα και όντως έφυγε σαν φρίσμπυ από κει πούρθε...(ο αλχημιστής βγήκε αληθινός...)

περιμένω την αντικατάσταση βάζοντας μου μυαλό να μην εμπιστευομαι τυχάρπαστους εμπόρους...(όχι για την πώληση αλλά για την προσπάθεια του να με πείσει ότι δεν τρέχει τίποτα βάζοντάς με στην περειπέτεια..ενώ θάπρεπε στις πρώτες ενδείξεις να είχε αντιδράσει πιο υπευθυνα αντικαταστώντας τον).

Πάντως επειδή μ΄αρέσει να βλέπω και τις δυο όψεις, αποκόμισα και κάποιες γνώσεις plus στο θέμα μ' αυτή την εμπειρία και ευχαριστώ όλους σας και γι αυτό...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου