Προς το περιεχόμενο

AKG K-271 MKII


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν μπορω ολες τις ωρες να ειμαι με τα ηχεια στο τερμα...Θελω να ειναι ενα ζευγαρι οσο το δυνατον καθαρα ακουστικα να μπορω να κανω και μια προχειροδουλεια!  :)

1. με τα ηχεία "στο τέρμα" δεν πρέπει να είσαι ποτέ. Δεν κάνει καλό ούτε σε σένα, ούτε στα ηχεία. Ειδικά όταν κάνεις παραγωγή και δουλεύεις πολλές ώρες, επιβάλλεται οι εντάσεις να είναι χαμηλές και ξεκούραστες.

2. "Προχειροδουλειά" μπορείς να κάνεις και με πολύ φθηνότερα ακουστικά.

 

Προενίσχυση νομίζω ότι δε θα χρειαστείς ποτέ. Αν σου προκυψει συγκεκριμένη ανάγκη, το ξανασυζητάμε.

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα ακουστικα τα εχω στο studio ενα χρονο + και ειμαι υπερ ευχαριστημενος  με τον ηχο τους. Εγω διαφωνω με οσους ειπαν οτι δουλευουν και χωρις προενυσχιση, χωρις προενυσχιση απλα λειτουργουν :)

Συγνωμη αλλα θα διαφωνησω και με την αποψη τις προενυσχισης millenium, ειναι κριμα να παρεις καλα ακουστικα και να χαλασεις τον ηχο σου για λιγα επιπλεον ευρα, θα ελεγα να κοιταξεις μια καλυτερη προενυσχιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα... Θέλω ακουστικά για home recording. Θέλω όταν ηχογραφώ το μικρόφωνο να μην "πιάνει" τα ακουστικά και χρειάζομαι κάτι για να ακούω μετα (κάτι καλύτερο απο τα ηχειάκια του υπολογιστή μου). Κλείστού τύπου ταιριάζουν στην περίπτωσή μου?

Έχω δει τα AKG-K271 MKII  http://www.thomann.de/gr/akg_k271_mkii.htm

τα AKG-K271 HD  http://www.thomann.de/gr/akg_k272_hd.htm

 

Ποιά είναι η διαφορά τους? Κάνουν για την περιπτωσή μου? μήπως θα είμαι οκ και με κάτι πιο φθηνό?

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά γενικά τα ακουστικά και την προενίσχυση.

 

Προενίσχυση χρειάζεται κανείς μόνο όταν θέλει να ακούσει στα ακουστικά έξοδο από Line Out. Για παράδειγμα αν εγώ θέλω να πάρω για τα ακουστικά από έξοδο Direct Out ή Auxiliary ή Send ή Sub Out ή Control Room Out ή Alternative ή Utility Out τότε ναι χρειάζεται να έχω προενίσχυση η οποία θα αναλάβει να φέρει το Line Level σήμα σε κατάλληλο επίπεδο για ακουστικά (Headphone Level).

 

Αν όμως έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω τα ακουστικά συνδέοντάς τα σε Dedicated Headphone Out πχ μιας κονσόλας τότε έχει φροντίσει ο κατασκευαστής της κονσόλας εσωτερικά να έχει εγκατεστημένο προενισχυτή πριν την έξοδο Headphones και συνεπώς δεν χρειάζεται να έχω εξωτερική προενίσχυση.

 

Πολλοί ίσως ακούν καλύτερα τα ακουστικά τους όταν αυτά οδηγούνται από προενίσχυση από ότι όταν είναι κουμπωμένα σε Headphone Out μίκτη η άλλης διάταξης. Αυτό είναι λογικό διότι ο κατασκευαστής του μίκτη δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσει κάποιον Hi End εξεζητημένο προενισχυτή ακουστικών εσωτερικά με αποτέλεσμα η εξειδικευμένη προενίσχυση ακουστικών να υπερέχει λίγο ή πολύ ανάλογα την περίπτωση.

 

Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα πρέπει να συνδέουμε Headphone Outputs σε είσοδο προενισχυτή ακουστικών διότι το πιθανότερο είναι να υπεροδηγήσουμε το σήμα καθώς το προενισχύουμε 2 φορές.

 

Η εξωτερική προενίσχυση για ακουστικά επιλέγεται επίσης όταν χρειαζόμαστε ευέλικτες δρομολογήσεις και submixes σε ακουστικά. Σε αυτήν την περίπτωση η Headphone Output του μίκτη είναι στην ουσία ένα αντίγραφο του Master με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να έχουμε διαφορετικό Submix παραδοτέο σε κάθε μουσικό που θέλει Monitoring. Έτσι χρησιμοποιούμε διαφορετικές εναλλακτικές εξόδους οι οποίες όμως ως Line Outs χρειάζονται εξωτερική προενίσχυση πριν παραδοθούν σε ζεύγη ακουστικών.

 

Όσον αφορά τα κλειστού και ανοιχτού τύπου ακουστικά.

Τα κλειστού τύπου εκτός του οτι απομονώνουν ως ένα βαθμό τους ήχους περιβάλλοντος από τον ακροατή συχνά πετυχαίνουν και το αντίστροφο (όχι απαραίτητα στον ίδιο βαθμό πάντοτε).

 

Πριν μία εβδομάδα για παράδειγμα ηχογραφούσαμε με ένα βιολιστή στο σπίτι μου ο οποίος έπαιρνε monitoring από ακουστικά (ημι-ανοιχτού τύπου) το κομμάτι αλλά και τον εαυτό του σε overdub recording διαδικασία. Η κάψα του βιολιού του "έπιανε" το σήμα των ακουστικών που έβγαινε στο περιβάλλον με αποτέλεσμα το Recording Track του βιολιού να περιέχει και όλο το Mix που έπαιρνε στα ακουστικά ο βιολιστής. Κάτι τέτοιο, αν και μέσα στο τελικό mix πιθανότατα δεν θα ακούγεται είναι ανεπιθύμητο και μπορεί κανείς να το ακούσει όταν κάνει το Track του βιολιού Solo. To ίδιο μπορεί φυσικά να συμβεί και σε ηχογράφηση φωνητικών.

 

Τα ακουστικά κλειστού τύπου περιορίζουν σημαντικά αυτό το φαινόμενο γιατί απομονώνουν και τον ήχο των ακουστικών από το εξωτερικό περιβάλλον χωρίς βέβαια να το εξαλείφουν εντελώς ιδιαίτερα αν οι εντάσεις των ακουστικών είναι μεγάλες. Τέλος τα ακουστικά κλειστού τύπου είναι πιο αποδοτικά σε μπάσα αλλά κουράζουν τον ακροατή, όχι από τη σκοπιά του ήχου, αλλά γιατί είναι πιο βαριά και πιο σφιχτά γενικότερα. Η έλλειψη εξαερισμού τους μπορεί να κάνει το αυτί να ιδρώνει σχετικά εύκολα κι όχι επειδή φοβάσαι... ;).

 

Με λίγα λόγια ενδύκνεινται σε χρήση Performing (Live ή Take σε Studio). Όταν θέλεις να μιξάρεις για αρκετή ώρα κάτι κάνοντας playback για να δοκιμάσεις πώς ακούγεται η μίξη -και δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις Studio Monitors στο σπίτι γιατί ενοχλείς- τότε το πιθανότερο είναι οτι θα κουραστείς...ξαναλέω όχι από τον ήχο αλλά από το σφίξιμο στα αυτιά-κεφάλι και το βάρος τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω και εγω μια ερωτηση τωρα που γυριζει... Εχω μια καρτα ηχου με ενα Headphone out αμα θελω να συνδεσω και δευτερο headphone πρεπει να παρω μια τετοια προενισχυση ή κατι διαφορετικο?

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πρόκειται για ένα πρόσθετο σετ ακουστικών και θες να το συνδέσεις με αντάτορα Stereo Jack Male σε 2 Stereo Jack Female πρέπει να προσέξεις το εξής:

 

Οι περισσότεροι onboard προενισχυτές ακουστικών που βρίσκονται σε μίκτες, ενισχυτές, κάρτες ήχων κτλ ποικίλουν στη μέγιστη ισχύ εξόδου από μερικές δεκάδες mW έως και 1-2W.

 

Θα πρέπει να γνωρίζεις ποια είναι η μέγιστη ισχύς εισόδου που μπορεί να αντλήσει το κάθε σετ ακουστικών σου έτσι ώστε το άθροισμά τους συνολικά να μην υπερβεί το όριο της ισχύος που μπορεί να αποδόσει απροβληματιστα.

 

Επίσης καλό είναι τα 2 σετ ακουστικών σου να είναι ακριβώς το ίδιο μοντέλο προκειμένου να μην έχεις ασύμμετρες εντάσεις για την ίδια προενίσχυση.

 

Υπάρχει το ενδεχόμενο η ισχύς εξόδου να είναι ικανοποιητική και να δουλέψουν και τα 2 απροβλημάτιστα. Υπάρχει το ενδεχόμενο να χάσεις σε ένταση και υπάρχει και το ενδεχόμενο (σπάνια) να κάψεις τον προενισχυτή.

 

Το κακό με τους Onboard προενισχυτές ακουστικών είναι οτι λίγοι κατασκευαστές δίνουν τα Specs τους και συνεπώς δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.

 

Αν έχεις ακριβό εξοπλισμό εγώ θα έλεγα να πάρεις προενισχυτή για να είσαι καλυμένος. Στον προενισχυτή φυσικά δεν θα δώσεις από την Headphone Out αλλά από μία Line Out και σε περίπτωση που έχεις μία μόνο ψάξε για προενισχυτή με Link Out δίπλα από την είσοδό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξεπερνανε και τα 2 ακουστικα τo 1W!

Δυστυχως δεν ειναι το ιδιο μοντελο... αμα ειναι ιδια μαρκα μετραει? :P Εαν χασω ενταση θα ειναι επειδη το αθροισμα της ισχυος εισοδου και των 2 ακουστικων θα ξεπερναει την ισχυος εξοδου της καρτα ηχου? Δηλαδη

αθροισμα watt και των 2 ακουστικων > watt της καρτα ηχου (σωστα το ειπα?)

 

Η καρτα ηχου μου εχει αυτα τα χαρακτηριστικα

 

Headphone Output (D/A)

Max Output Level into 32 Ohms -2.0dBV at THD < 0.03% into 32 ohms

Power into Ohms 20 mW into 32 ohms

Channel-to-Channel Crosstalk < -70dB

SNR -104dB, A-weighted

Dynamic Range 104dB, A-weighted

Frequency Response 20Hz to 20kHz, +/- 0.3dB

Working Range 24 to 600 ohms

 

Επειδη εγω ειμαι ασχετος με αυτα κανει ή οχι για 2 ακουστικα με αθροισμα 600mW?

Αυτο το 20mW που λεει εκει εχει σχεση και με αγχωνει ή οχι?

 

Και ναι για μενα ειναι ακριβος εξοπλισμος μου (200 - 300Ε) οποτε αμα πιστευεις πως πρεπει να παρω προενισχυση μπορει να μου προτεινεις την πιο οικονομικη και με τις λιγοτερες πιθανοτητες να μου τα καψει ολα? :P

 

Ευχαριστω πολυ παντως :)

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξεπερνανε και τα 2 ακουστικα τo 1W!

Δυστυχως δεν ειναι το ιδιο μοντελο... αμα ειναι ιδια μαρκα μετραει? :P Εαν χασω ενταση θα ειναι επειδη το αθροισμα της ισχυος εισοδου και των 2 ακουστικων θα ξεπερναει την ισχυος εξοδου της καρτα ηχου? Δηλαδη

αθροισμα watt και των 2 ακουστικων > watt της καρτα ηχου (σωστα το ειπα?)

 

Ανεξαρτήτα από τη μάρκα εάν ξεπεράσεις την ισχύ εξόδου ακουστικών κινδυνεύεις να την κάψεις. Όσο πιο πολύ την ξεπερνάς τόσο πιο γρήγορα θα την κάψεις.

 

Όταν χάνεις σε ένταση τότε σημαίνει οτι το ρεύμα που διαρρέει το κάθε ζεύγος είναι μικρότερο του ονομαστικού λειτουργίας που απαιτεί το κάθε ζεύγος για να αποδίδει την ονομαστική του ισχύ.

 

Όταν μίλησα για ίδια μοντέλα εννοούσα οτί καλό θα είναι το κάθε ζεύγος ακουστικών σου να έχει την ίδια αντίσταση και ισχύ. Συνεπώς ο πιο εύκολος τρόπος για να το πετύχεις αυτό χωρίς να χάνεσαι στα Specs είναι να επιλέξεις 2 ίδια μοντέλα

 

Η καρτα ηχου μου εχει αυτα τα χαρακτηριστικα

Headphone Output (D/A)

Max Output Level into 32 Ohm

-2.0dBV at THD < 0.03% into 32 ohms

Power into Ohms 20 mW into 32 ohms

Channel-to-Channel Crosstalk < -70dB

SNR -104dB, A-weighted

Dynamic Range 104dB, A-weighted

Frequency Response 20Hz to 20kHz, +/- 0.3dB

Working Range 24 to 600 ohms

 

Επειδη εγω ειμαι ασχετος με αυτα κανει ή οχι για 2 ακουστικα με αθροισμα 600mW?

Αυτο το 20mW που λεει εκει εχει σχεση και με αγχωνει ή οχι?

 

Και ναι για μενα ειναι ακριβος εξοπλισμος μου (200 - 300Ε) οποτε αμα πιστευεις πως πρεπει να παρω προενισχυση μπορει να μου προτεινεις την πιο οικονομικη και με τις λιγοτερες πιθανοτητες να μου τα καψει ολα? :P

 

Ευχαριστω πολυ παντως :)

 

Δεν καταλαβαίνω αν αυτά τα 20mW αναφέρονται συγκεκριμένα στην έξοδο της Headphone Output ή σε κάτι άλλο. Αν ναι τότε μιλάμε για μια έξοδο σχτικά χαμηλής ισχύος στα 32Ω. Θα πρέπει να ξέρεις  τι γίνεται και με τα Ω των ακουστικών σου έτσι ώστε η ισοδύναμη αντίστασή τους που είναι Rολικό = R1R2/R1+R2 να μην είναι μικρότερη από 32Ω

 

Σε γενικές γραμμές αν η ισχύς του προενισχυτή είναι χαμηλή καλύτερα να προμηθευτείς έναν προενισχυτή ιδιαίτερα αν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις ακριβό headset πόσο μάλλον δύο ή παραπάνω.

 

Δες για προενισχυτές στο παρακάτω Link.

http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=headphone_preamps&oa=pra

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα ειναι οτι εχω ηδη καποια (λιγο αθλια) ακουστικα και θελω να παρω και καποια καλυτερα ετσι ωστε να ακουω εγω απο το ενα και το αλλο παιδι που θα παιζει κιθαρα απο το αλλο (με τα χαμηλης ποιοτητας βεβαια ο αλλο :P ). Σκεφτομαι για κατι sennheiser καθως περα απο AKG δεν ξερω ποια αλλη μαρκα ειναι αξιοπιστη απο αυτες που μπορω να βρω στην ελλαδα. Αμα εχετε να προτεινετε και αλλη πειτε μου.

 

Εννοεις οτι το R.ολικο πρεπει να ειναι μεγαλυτερο απο 32Ω??? Αυτα που σκεφτομουν να παρω εχουν 32Ω και αυτα που εχω εχουν επισης 32Ω αρα το R.ολικο = 16Ω! Ακομα και αν επερνα κατι fostex που σκεφτομουνα με 70Ω παλι μου βγαινει μικροτερο! (21Ω)

 

Αν βαλω αυτα http://www.thomann.de/gr/fostex_th_7b_headphone.htm μονα τους στην καρτα ηχου που σε 70Ω εχουν 23mW θα υπαρχει προβλημα δηλαδη?

 

EDIT: στο thomann λεει rated input 23mW αλλα εδω http://www.fostexinternational.com/docs/products/TH-Series.shtml#3 λεει 100mW  ??? μπερδευομαι!!!

 

Οσο για προενισχυτες κατι τετοιο ας πουμε ειναι οκ?

http://www.thomann.de/gr/behringer_miniamp_amp_800.htm?sid=32c5dfb2a6c2552e1cf925cf48edaa3c

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Η καρτα ηχου μου εχει αυτα τα χαρακτηριστικα

 

Headphone Output (D/A)

Max Output Level into 32 Ohms -2.0dBV at THD < 0.03% into 32 ohms

Power into Ohms 20 mW into 32 ohms

Channel-to-Channel Crosstalk < -70dB

SNR -104dB, A-weighted

Dynamic Range 104dB, A-weighted

Frequency Response 20Hz to 20kHz, +/- 0.3dB

Working Range 24 to 600 ohms

Βάλε "προενίσχυση" ακουστικών και σύνδεσε στην "προενίσχυση" ότι ακουστικά θες.

 

Οσο για προενισχυτες κατι τετοιο ας πουμε ειναι οκ?

http://www.thomann.de/gr/behringer_miniamp_amp_800.htm?sid=32c5dfb2a6c2552e1cf925cf48edaa3c

Μιά χαρά είσαι μ'αυτό, έως και 4 διαφορετικά.

 

Οποιαδήποτε άλλη λύση είναι πατέντα που μπορεί να σου επιφυλάξει εκπλήξεις. Ποτέ δεν ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου