Προς το περιεχόμενο

John Papaducci - New video


John Papaducci

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σας ευχαριστώ όλους! Καλή επιτυχία και σε όσους από το forum συμμετέχουν στο διαγωνισμό.

 

 

Μονο μια ερωτηση:Οταν λες MesaBoogie,πως τον χρησιμοποιησες-ηχογραφησες?

Το λεω γιατι ο ηχος που ακουω εχει πολλη μεσολαβηση και απεχει πολυ απο κατι EξωΜπουγκι :D που χω παιξει.

 

 

Κοίτα να δεις, αυτό που ακούς είναι ένας combo Mark IV σε χαμηλή ένταση με tweed power, triode, class A και mid gain, με ηχείο celestion vintage 30. Η λήψη έγινε με ένα shure sm57 direct στο ηχείο (εξ'ού και τα πρίμα που ακούγονται κάμποσο..).στη συνέχεια Cubase εγγραφή εφε από το TC electronic G force (compressor και delay).Και κάποια δουλειά με τους χρόνους του delay και το panning. Δεν ξέρω ποιον boogie έχεις ακούσει, πάντως τα μοντέλα έχουν τρελές διαφορές μεταξύ τους, ακόμη και στην ίδια σειρά, πχ. Mark IV και Mark III.

www.yiannispapadopoulos.gr

www.facebook.com/YiannisPapadopoulos.Guitar www.youtube.com/user/YiannisPapadopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερός...Συγχαρητήρια.Να έμενες και Θεσ/νίκη...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, περιττά τα λόγια... όλα σούπερ. Μπράβο και καλή επιτυχία στο διαγωνισμό!

 

Υ.Γ. Εν τω μεταξύ φαντάζομαι το νικ θα έχει δημιουργηθεί λόγω Petrucci, όμως το λουκ παραπέμπει σε Patitucci τέλη 80-αρχές 90.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Εν τω μεταξύ φαντάζομαι το νικ θα έχει δημιουργηθεί λόγω Petrucci, όμως το λουκ παραπέμπει σε Patitucci τέλη 80-αρχές 90.

χεχε μονο που ο 2ος επαιζε οργανο με πιο χοντρες χορδες  :D :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή επιτυχία και στον διαγωνισμό και σε όλα....εκπληκτικός, επειδή είσαι τεχνικός αλλά και μελωδικός συνάμα. Μου άρεσε και η επιλογή της κιθάρας, καθότι ''παρεξηγημένη'' από μερικούς, εδώ όμως μίλησαν τα δάχτυλα και ο ενισχυτής...και πάλι άψογος  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε και η επιλογή της κιθάρας, καθότι ''παρεξηγημένη'' από μερικούς, εδώ όμως μίλησαν τα δάχτυλα και ο ενισχυτής...και πάλι άψογος  ;)

 

Γενικά να σου πω την αλήθεια είμαι fan της Gibson Les Paul. Θεωρώ ότι ο ήχος τους είναι ογκώδης και το ηχόχρωμά τους δεν παλιώνει ποτέ, ενώ έχει τη δυνατότητα να καλύψει πάρα πολλά είδη μουσικής. Μακάρι να είχαν και χαμηλή γέφυρα......... :'(....θα ήταν πολύ πιο ευκολόπαιχτες...

www.yiannispapadopoulos.gr

www.facebook.com/YiannisPapadopoulos.Guitar www.youtube.com/user/YiannisPapadopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά να σου πω την αλήθεια είμαι fan της Gibson Les Paul. Θεωρώ ότι ο ήχος τους είναι ογκώδης και το ηχόχρωμά τους δεν παλιώνει ποτέ, ενώ έχει τη δυνατότητα να καλύψει πάρα πολλά είδη μουσικής. Μακάρι να είχαν και χαμηλή γέφυρα......... :'(....θα ήταν πολύ πιο ευκολόπαιχτες...

wraparound

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια !

Σου εύχομαι να πάρεις τη πρωτιά στο διαγωνισμό...

Συνέχισε τη καλή δουλειά ,και όσο περισσότερα βίντεο μπορείς να σε απολαμβάνουμε  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

4ος τελικά...

 

Για μένα πρώτος και καλύτερος - και με διαφορά. Προσπαθώ να βρω εδώ και λίγους μήνες το γιατί η συμμετοχή του Γιάννη ήταν η αγαπημένη μου από όσες άκουσα. Ήταν η ταχύτητα; Ήταν τα ξεσπάσματα; Η άνεση; Η μελωδικότητα;

 

Αυτό που τελικά συνειδοποιήσα ήταν ότι το σόλο του Γιάννη (γιατί κατ' ουσίαν μιλάμε για ένα μεγάλο σόλο - δεν υπάρχει ένα φανερό θέμα που επαναλαμβάνεται) ήταν χορταστικό από πλευράς τεχνικής, ήχου αλλά και μουσικής. Για να το πω πιο απλά, νομίζω ότι στα 2 - 2μισι λεπτά του track κατάφερε να χωρέσει όσο περισσότερη μουσική μπορούσε, αφήνοντας ελάχιστες παύσεις ως μικρές ανάσες (σε αντίθεση με άλλους που μπορεί να κράταγαν μία νότα δοκιμάζοντας... το sustain της και αφήνοντας το backing track να συνεχίζει ανεκμετάλλευτο).

 

Η πυκνές απανωτές φράσεις ίσως να έκαναν το κομμάτι να μπουκώνει στα αυτιά κάποιων - όχι στα αχόρταγα δικά μου - αλλά wtf διαγωνισμός για quitar heroes είναι, δεν πρέπει να τα δώσεις όλα και λίγο παραπάνω;

 

Γιάννη συγχαρητήρια, θα σου τα γράψω και στο YouTube κάποια στιγμή.

 

Καλη συνέχεια σε ό,τι κάνεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου